20-letna Metok Lhazey upa, da bo postala mis Tibeta. Foto: Reuters
20-letna Metok Lhazey upa, da bo postala mis Tibeta. Foto: Reuters
Lepotnemu tekmovanju nasprotujejo tudi tibetanski budisti. Foto: EPA


Zdaj Metok sanja o tem, da bi postala mis Tibeta na majhnem, a spornem lepotnem tekmovanju, ki ga na severu Indije prirejajo tibetanski begunci.

"Moj glavni cilj je, da ves svet opozorim na tibetanski problem, ker vem, kaj se v Tibetu dogaja," je med pripravami na tekmovanje povedala v svoji hotelski sobi. Tekmovanje za mis Tibeta poteka že peto leto v majhnem indijskem mestu, ki privabi malo gledalcev, a veliko kontroverznosti.

Dvakrat v kitajskih zaporih
Lhazeyjeva je iz Tibeta prek Himalaje prvič pobegnila leta 1999. V Lhaso se je vrnila, ko je zbolel njen oče, vendar so jo na eni izmed kitajskih nadzornih točk aretirali in odpeljali v zapor, kjer so jo tri tedne zasliševali o njeni povezavi s tibetansko vlado v izgnanstvu. Kasneje so jo zaprli še enkrat, nato pa je pred dvema letoma ponovno pobegnila. Čeprav je edina med tekmovalkami, ki ne govori angleško, je prepričana v svojo zmago, saj je edina, ki ima izkušnje z življenjem v Tibetu.

Lepotno tekmovanje je "netibetansko"
Letos so med tekmovalkami kozmetičarka iz Toronta, dve študentki iz Indije in ena iz Nepala. Tekmovanje je razdražilo Kitajce, ki so zasedli Tibet leta 1950 in zavračali poskuse njegove odcepitve. Vendar pa tekmovanju ne nasprotujejo samo Kitajci ampak tudi konservativni tibetanski budisti. Premier tibetanske vlade v izgnanstvu je tekmovanje poimenoval "netibetansko" in da "oponaša zahodnjaško kulturo".