Vse se je začelo, ko je pred desetimi leti Monami Ohno za eno izmed nalog med študijem iz kartona izdelala stvaritev, podobno kolesu. "Ko sem prvič poskusila prepogibati koščke papirja in jih lepila skupaj, so me ljudje pohvalili," je dejala 29-letnica in dodala, da so bili številni navdušeni nad tem, da lahko iz nenavadnega materiala ustvari take izdelke.
"To me je tako razveselilo, da sem nadaljevala vse do danes," je še priznala japonska umetnica, ki, namesto natančnega načrta, sprva na karton preprosto nariše grobo skico, tako pa si zamisli približne mere. Obliko potem izreže in jo s pomočjo lepila, včasih tudi vode, izoblikuje.
Lepenko uporablja za izdelovanje realističnih umetnin, ki jih navdihuje tudi popularna kultura. V kartonski obliki je tako upodobila tudi slavnega plazilca Godzilo, robote iz animiranih filmov, Batmana in obrok iz verige restavracij McDonald's, izdelala pa je tudi modele reaktivnih letal, pištole in tankov.
Kartonaste umetnine prvotno niso bile izdelane kot poziv k varovanju okolja
"Izdelujem stvari, s katerimi bi si želela okrasiti svojo hišo," je dejala Japonka, katere zapletene skulpture so v zadnjem desetletju postale vse bolj priljubljene – njeno delo je bilo razstavljeno tako v galerijah na Japonskem kot tudi v tujini. Umetnine po naročilu so ji prinesle tudi med 100.000 in 1,5 milijona japonskih jenov (med 767 in 11.500 evri).
Avtorica trdi, da njenega dela ne spremlja okoljevarstveno sporočilo. "Če bo sčasoma imelo to sporočilnost, bi bilo lepo, da bi ljudje videli moje delo in spoznali, da so na svetu v recikliranje vpleteni tudi takšni ljudje," je še priznala Ohno, ki namesto plastike za svoje projekte uporablja predvsem rabljene kartonaste škatle.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje