Tako pomembno kot pobiranje je tudi razvrščanje smeti. Foto: Reuters
Tako pomembno kot pobiranje je tudi razvrščanje smeti. Foto: Reuters

Na prvem tovrstnem tekmovanju, poimenovanem SpoGomi (gre za okrajšavo japonskega izraza sport gomihiroi, ki v dobesednem prevodu pomeni "šport, pri katerem se pobirajo smeti"), se je zbralo 21 ekip z vsega sveta s po tremi člani.

V sredo so se družno odpravili po ulicah Šibuja in Omotesando. Na območju so morali v eni uri nabrati čim več smeti in jih nato v 20 minutah čim natančneje razvrstiti po kategorijah. A delo še zdaleč ni bilo lahko, so priznavali tekmovalci: Japonci, kot je znano, slovijo po svoji skrbi za okolje in čistočo, smeti le redko ležijo po tleh, zato jih je bilo treba iskati. "Na trenutke je bilo res težko, saj ni nikjer prav veliko smeti," je povedala članica ameriške ekipe Beatrice Hernandez in dodala: "Takrat je bilo smiselno pogledati malo globlje v grmovje ali pa se osrediniti na iskanje cigaretnih ogorkov po tleh."

Na koncu je zmagala ekipa Združenega kraljestva, ki je skupno nabrala 57,27 kilograma smeti in dobila 9.046,1 točke. "Druge ekipe so bile morda malo bolj ekološke in malo manj športne, mi smo najbrž popolnoma drugačni. A pomembno je, da smo pospravili čim več smeti in tako rešili oceane pred njimi," je po podelitvi pokala dejala vodja britanske ekipe Sarah Parry.

Drugouvrščeni so bili domači predstavniki, Japonci.

Neobičajna "športna" disciplina je sicer relativno mlada – izumili so jo pred 15 leti –, a že ima številne privržence po vsem svetu. Pravila so kljub jasnemu cilju razmeroma stroga. Ekipa mora imeti tri člane, ki med pobiranjem smeti ne smejo biti ločeni za več kot 10 metrov. Če se ekipa na izhodišče ne vrne v predpisanem času, dobi kazenske točke, če zamudi več kot 10 minut, je diskvalificirana. Prepovedano je teči ali uporabljati kakršna koli prevozna sredstva, je pa dovoljena hitra hoja.

Poleg tega tekmovalci ne smejo pobirati predmetov, ki so večji od vreče za smeti, ki jo dodelijo organizatorji, za kršitev veljajo tudi pobiranje smeti iz košev za smeti, "kraja" smeti drugim tekmovalcem, pobiranje gradbenega materiala, železa, baterij in drugih nevarnih odpadkov. Ekipe dobijo točke tako za količino smeti kot za njihovo (pravilno) ločevanje, pri čemer sodniki stehtajo smeti dvakrat: pred sortiranjem in po njem.

Bistvo tekmovanja pa je, poudarjajo organizatorji, Fundacija Nippon, ozaveščanje o okoljski problematiki, predvsem o onesnaževanju oceanov s plastiko. "Najpomembnejše je, da tiste ljudi, ki tega še ne vedo, opozorimo na problematiko onesnaževanja oceanov," razlaga direktor fundacije Micujuki Uno in dodaja: "Poleg tega pa tako dajemo možnost vsem tistim, ki se zavedajo problematike, da nekaj storijo."

Samo letos so na Japonskem priredili okoli 250 tovrstnih dogodkov, kot omenjeno pa se disciplina hitro širi tudi po svetu. Organizatorji tako že načrtujejo naslednje svetovno prvenstvo, ki bo leta 2025.