Vrhovno sodišče je v sredo sklenilo, da Michaela Robertsona, ki je poleti 2010 s telefonom fotografiral potnice na podzemni železnici v Bostonu pod njihovimi krili, ne morejo obsoditi, ker ni kršil zakona, kot je ta napisan. Robertsona so aretirali, vendar se je ta odločil za tožbo in vrhovno sodišče mu je na koncu dalo prav.
Sodišče je odločilo, da zakon sicer ščiti ljudi pred nadležnim fotografiranjem, vendar le na kraju, kjer upravičeno pričakujejo spoštovanje zasebnosti in so povsem ali deloma goli. To na primer velja za garderobe, športne slačilnice in stranišča.
Državni kongresniki so se po odločitvi sodišča razburili in napovedali ustrezne spremembe zakona o "kukajočem Tomažu" (Peeping Tom). Odzvali so se s svetlobno hitrostjo, saj je bil že v četrtek sprejet zakon, ki prepoveduje fotografiranje, videosnemanje ali elektronski nadzor intimnih delov osebe brez izrecnega dovoljenja.
Če gre za odraslo osebo, je to prekršek, ki se kaznuje z največ dvema letoma in pol zapora in 5.000 dolarji kazni. Če gre za mladoletno osebo, je kazen do pet let zapora in 10.000 dolarjev. Za razpečevalce takih fotografij ali posnetkov pa je zagrožena kazen do deset let zapora, skupaj z 10.000 dolarji globe.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje