Andska lisica je nekakšna mešanica med šakalom in volkom, ime pa je dobila po svoji podobnosti z lisico. Najraje se prehranjuje z glodavci, pticami in kuščarji, občasno pa si postreže tudi z mrhovino. Foto: Shutterstock
Andska lisica je nekakšna mešanica med šakalom in volkom, ime pa je dobila po svoji podobnosti z lisico. Najraje se prehranjuje z glodavci, pticami in kuščarji, občasno pa si postreže tudi z mrhovino. Foto: Shutterstock

Pred približno pol leta je družina Maribel Sotelo iz Lime v bližnji trgovini z malimi živalmi kupila ljubkega "pasjega" mladička. "Mislili smo, da je pravi pes," je za Reuters razložila Sotelo in dodala, da je denar zanj (okoli 10 evrov) zbral njen najstniški sin, ki si je želel hišnega ljubljenčka.

Na začetku je bil Run Run, kot so ga poimenovali, popolnoma običajen "kuža", vohljal okoli vogalov, se igral z drugimi psi v okolici in razveseljeval svoje domače. A po nekaj mesecih so se začele težave: najprej je začel preganjati kokoši iz domačega kokošnjaka, nato so te druga za drugo začele izginjati. Ko so na vrata začeli trkati še sosedje s pritožbami o izginulih piščancih, kokoših in celo morskih prašičkih in z zahtevami po plačilu škode, je postalo jasno, da Run Run ni navaden pes.

Pred nekaj dnevi je kuža pobegnil od doma, zato so Sotelovi na pomoč poklicali t. i. ekološko policijo. Pristojni so po fotografijah kmalu ugotovili, da Run Run ni pes, ampak andska lisica. Gre sicer za nekakšno mešanico med volkom in šakalom, ki pa po barvi kožuha spominja na lisico, od koder izvira tudi poimenovanje. Za zdaj pobegle živali sicer še niso našli, ko jo bodo, pa jo bodo nastanili v katerem izmed centrov za pomoč divjim živalim ali pa v živalski vrt.

Kot so za Reuters pojasnili pristojni, je zgodba za ponesrečenim nakupom precej resnejša, kot se zdi na prvi pogled: številni prekupčevalci namreč iz divjine odvzemajo mladičke različnih živalskih vrst ‒ pri čemer se pogosto njihovih staršev znebijo tako, da jih kar pobijejo ‒, in jih nato preprodajajo na črnem trgu. Tudi Run Run je najbrž prišla v Limo na podoben način, so pojasnili v ekološki policiji.

Samo letos so v Limi opravili že 128 hišnih preiskav in zasegli na tisoče divjih živali, ki so jih pretihotapili iz amazonskih delov države. Kazni za tihotapljenje divjih živali so sicer v Peruju stroge, še navaja Reuters, od tri do pet let zapora.