"Vroče je kot pes" izhaja iz tega, da je vroče kot v pasjih dnevih. Ime pasji dnevi se nanaša na obdobje v juliju in avgustu, ko je vročina na severni polobli in Sredozemlju običajno najvišja ali pa za človeka najbolj neugodna. Ta čas imenujemo pasji dnevi, ker 23. julija malo pred soncem vzide zvezda Sirij, ki je v ozvezdju Canis Major ali Veliki pes in se tako imenuje tudi pasja zvezda. Zanimivo pa je, da bolj ali manj samo v slovenščini rečemo, da je vroče kot pes, razlaga akad. dr. Marko Snoj, ki pripravlja slovar pasjih imen.
Slovar bo po obsežnosti med prvimi v svetu. Avtor etimološkega slovarja, nekdanji predstojnik Inštituta za slovenski jezik Frana Ramovša ZRC-ja SAZU-ja, namerava zajeti obširen izbor poimenovanj za psa, ki segajo od prvih v zgodovini do današnjih najpogostejših, vključil bo tudi narečna poimenovanja, razložil bo frazeme, pa tudi to, kako se pes sporazumeva s človekom. Slovar piše v prostem času. Takšno delo ga veseli, z njim pa namerava postaviti svojevrsten spomenik tej plemeniti živali, za katero pravimo, da je človekov najboljši prijatelj – "Prijatelju v spomin ta grob stoji;
le enega imel sem – tu leži," je napis na spomeniku novofundlandskega psa, epitaf angleškega pesnika Byrona.
Najstarejše znano evropsko pasje ime je Kerberos
Mogoče je pes med prvimi živalmi, ki jim je človek dal lastno ime. Človek in pes sobivata že 12 tisoč let. Najstarejše znano evropsko pasje ime je Kerberos, ki je ime za grškega mitološkega psa, ki je čuval vhod v podzemni svet mrtvih in izhod iz njega. Najstarejše nemitološko evropsko ime pa je nosil Odisejev pes Argos, kar dobesedno pomeni svetleči, beli. Pri nas so prva pasja imena zapisana šele v 19. stoletju, to sta Hrčak in Lamas. V slovenskih narečjih pravimo psu tudi cucek, kucek, kocin, kuzelj, kuček, kima, kus .... Najpogostejše današnje slovensko ime za psa je Rex, kar izvira iz latinščine in pomeni kralj. Pa tudi sicer so psi poimenovani po vladarjih, kot so Sultan, Baron, Car, Kajzer ... Snoj pravi, da iz tega izhaja tako zaničevalen odnos do vladarjev kot tudi povzdigovanje psa na posebno mesto med domačimi živalmi.
Zanimivo je tudi, od kod izvira poimenovanje za živalsko vrsto pes. Kot pravi Snoj, ga lahko rekonstruiramo iz besede pikjo, 4 tisoč let starega poimenovanja za psa, kar bi danes lahko zapisali kot piki. Pikjo so naši predniki najverjetneje imenovali psa, ki je imel po telesu lise ali pike.
Tudi ime ptice kanarček je povezan s psom
O jezikovnem vplivu besede pes, sobivanja psa in človeka, kažejo tudi besede, ki jih na prvi pogled ne povezujemo s psi. Kraj z imenom Sarsko, ki leži na jugu Ljubljanskega barja, se je prvotno imenoval Psarsko selo, ker so psarji tam vzrejali pse. Zanimivo je tudi, da je ime ptice kanarček povezan s psom. Kanarček izvira iz Kanarskih otokov, ki so dobili ime po otoku Gran Canaria, ki se v latinščini imenuje Insula Canaria, to pa dobesedno pomeni pasji otok, razloži Snoj. To poimenovanje mu je dal Plinij starejši, saj je na tem otoku opazil večje število velikih psov.
O drugih zanimivih primerih iz sveta poimenovanja psov in nastajanju slovarja pasjih imen lahko izveste na priloženi povezavi oddaje programa Ars Jezikovni pogovori.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje