Že tretje leto zapored so največ točk zbrali Paragvajci, in sicer 87, do petega mesta pa sledijo še Panama, Gvatemala, Nikaragva in Ekvador. V teh državah je kultura pač takšna, da ljudje gledajo na svet pozitivno. Na dnu lestvice so iz razumljivih razlogov Sirci s 36 točkami.
Od evropskih držav se je najvišje, na osmo mesto z 82 točkami, uvrstila Danska. Druga najvišje uvrščena evropska država je Švedska na 22. mestu. Prebivalci ZDA so z 78 točkami na 22. mestu manj srečni od Kanadčanov, ki so zbrali 79 točk, enako kot prebivalci Združenih arabskih emiratov.
Slovencem je uspelo zbrati 69 točk in se uvrstiti na 67. mesto. Od sosednjih držav so najbolj srečni Avstrijci na 28. mestu, ki so zbrali 76 točk, Italijani pa so se s 75 točkami uvrstili na 45. mesto. Manj kot Slovenci so zadovoljni Madžari na 72. mestu s 67 točkami.
Hrvati so na 122. mestu tik pred Črnogorci z enakim rezultatom 57 točk. Bolj zadovoljni od njih so na primer Haitijci na 121. mestu in 58 točkami. Pri dnu lestvice so Srbi in Bosanci. Manj srečni od njih so le še prebivalci Litve, Čada in Sirije.
Gallupova meritev je zanimiva, saj med drugim potrjuje nekatere stare ljudske modrosti, kot je ta, da denar ne prinaša sreče. Raziskava v ZDA je na primer pokazala, da sreča in zadovoljstvo skupaj z denarjem naraščata kvečjemu do 75.000 dolarjev letno. Ko se dohodek približuje tej meji, rasteta, ko jo preseže, pa ne več.
Da denar ni osnovni pogoj za srečo in zadovoljstvo, kaže tudi uvrstitev držav na lestvici. Gallup je izvedel anketo med okoli tisoč prebivalci vsake vključene države. Izvajalci ankete so ljudi spraševali, ali so srečni, zadovoljni, ali se počutijo spoštovane, ali delajo oz. spoznavajo kaj zanimivega in podobno. Več pozitivnih odgovorov je prineslo več točk in višjo uvrstitev na lestvici.
Gallupova raziskava na splošno ugotavlja, da je kakih 70 odstotkov svetovnega prebivalstva bolj srečnih kot ne. Med splošnimi ugotovitvami zadnjih osmih let je tudi to, da so rezultati med moškimi in ženskami precej podobni ter da so manj kot redno zaposleni srečni in zadovoljni tisti, ki so samozaposleni.
Gallup sicer trdi, da lahko njihova raziskava veliko bolje napove nevarnost socialnih nemirov ali trenj kot tradicionalne meritve, ki npr. gledajo BDP na prebivalca. Vendar pa to ne razloži visoke uvrstitve Venezuele na 10. mestu, kjer se že več mesecev spopadajo protestniki in varnostne sile predsednika Nicolasa Madure.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje