Ladja HMNZS Canterbury. Foto: Shutterstock
Ladja HMNZS Canterbury. Foto: Shutterstock

Podrobnosti potovanja so zaradi varovanja osebnih podatkov ostale skrite, je pa novozelandska mornarica potrdila, da so na pobudo diplomata, ki deluje v Singapurju, na krov sprejeli civilista. Gre za par, ki je zaradi pandemije v tej najbogatejši (in najdražji) azijski državici obtičal za kar 18 mesecev.

Težava pa ni bila zgolj v papirologiji, ki jima je onemogočala vrnitev domov, ampak tudi v tem, da zaradi zdravstvenih težav (kakšnih, pristojni niso razkrili) ne smeta oz. ne moreta potovati z letalom. Za nameček je Singapur tudi ena najdražjih držav, paru pa je po 18 mesecih počasi zmanjkovalo denarja za plačilo osnovnih življenjskih potrebščin.

Ko je novembra v Singapurju pristala ladja novozelandske mornarice, je diplomat zaprosil, naj ju izjemoma vzamejo na krov in prepeljejo v domovino. Potovanje je trajalo 19 dni, tako da se Novozelandcema po pristanku na domačih tleh niti v karanteno ni bilo treba umakniti.

Na zahtevo medijev so morale novozelandske oblasti razkriti nekatere dokumente, povezane z dogodkom, ki po poročanju Guardiana med drugim razkrivajo, da je nekatere politike in diplomate skrbelo, ali bo poteza nemara postavila nevaren precedens, ki bi ga v prihodnosti lahko posamezniki izrabljali. "Če bomo vzpostavili precedens, po katerem bomo ljudi, ki nimajo možnosti potovanja z letalom in se znajdejo na istem kraju, kjer imamo plovilo, ki je na poti na Novo Zelandijo in ima na krovu tako dovolj prostora in zdravstveno oskrbo, s tem nimam težav," je na pomisleke odgovoril neimenovani diplomat.

Da se je nenavadno reševanje res zgodilo, je potrdil tudi novozelandski zunanji minister, ni pa želel razkriti podrobnosti, še navaja Guardian.