Foto: Reuters, zajem zaslona
Foto: Reuters, zajem zaslona

16-letni Santos je violinist v orkestru, ki ga sestavljajo mladi glasbeniki iz favele Mare, kjer živi več kot 140.000 ljudi.

Tam so policijske racije in nasilni spopadi med mamilarskimi združbami nekaj običajnega. "Če ne bi bilo orkestra, mnogih od nas zdaj ne bi bilo tukaj. Zagotovo je rešil veliko ljudi," je dejal Santos pred zgodnjim nastopom na osrednji lizbonski razgledni točki. Orkestru bo prisluhnil tudi papež Frančišek, ki se bo udeležil srečanja mladih katoličanov Svetovnega dneva mladih.

Orkester Mare do Amanha, ustanovljen leta 2010, je zamisel Carlosa Prazeresa in njegovega očeta Armanda, glasbenega dirigenta, ki je bil ugrabljen in ubit leta 1999.

Namesto da bi svojo žalost spremenil v sovraštvo, se je Prazeres odločil z glasbo spraviti otroke z ulic in stran od trgovine z mamili. Orkester Mare do Amanha je do zdaj obiskovalo 3500 otrok.

"Nekaj ​​čudovitega je čutiti izpolnjenost, ko vidiš, od kod prihajamo in kje smo zdaj," je dejal Santos, ki se je projektu pridružil kot devetletnik in je učenec Ane Beatriz Sousa, prav tako violinistke iz Mareja.

Sousa, ki prav tako študira teologijo na univerzi, je dejala, da jo navdihujejo drugi mladi, da sledijo stopinjam orkestra. "(Dobro se je) zavedati, da lahko grem naprej, da sem lahko več od tega, kar družba pravi, da sem." Sousa je bila del orkestra, ki se je srečal s Frančiškom v Vatikanu leta 2017. Te izkušnje ne bo nikoli pozabila.

"Resnično želim, da (Frančišek) blagoslovi te otroke, ker se bodo vrnili v Brazilijo poučevat glasbo sredi streljanja in Božja zaščita mora biti z njimi," je dejal Prazeres.