Maska je na obrazu komaj opazna. : Reuters
Maska je na obrazu komaj opazna. : Reuters

65-letni Jorge Roriz iz Ria de Janeira je v domačem velemestu znan kot tisti, ki za vsakoletno karnevalsko parado ustvarja najbolj neverjetne kostume in scene. A letos, ko je bolj kot zabava v ospredju pandemija covida-19, se je lotil drugačnega ustvarjanja.

Na maske namreč slika obraze, in sicer tako, da v največji možni meri prikazujejo dejanski obraz tistega, ki jih nosi. Po poročanju Reutersa so maske tako realistične, da je na prvi pogled skoraj nemogoče videti, da ima sogovornik nosno-ustni del pokrit. Ko govori, je tako videti kot ventrilokvist, saj se "usta" ne premikajo.

Roriz je prvo masko ustvaril zase. "Nisem želel izgubiti svoje identitete," pojasnjuje. Zdaj pa dobiva naročila številnih, ki tako kot on želijo kljub maski pokazati svoj obraz. In kako nastane osebna maska? Najprej vzame navadno belo masko iz blaga, jo poslika v natančnem odtenku kože, nato pa nanjo naslika obraz – oziroma tisti del, ki se skriva pod masko.

Pomembno je, da ljudje nosimo maske, da zaščitimo sebe in druge, opozarja. Njegova domislica pa, kot pravi, vzbuja nemalo smeha: "Večinoma so odzivi pozitivni, ljudje se smejijo. Kar je prav. Včasih nam tisto, kar nas najprej žalosti, na koncu prinese veselje."