Po skotitvi je tehtala zgolj 135 gramov. Foto: AP
Po skotitvi je tehtala zgolj 135 gramov. Foto: AP

Uvodnih nekaj dni svojega življenja je prikupna samička izgubljala težo, zaradi česar je osebje v praškem živalskem vrtu zelo skrbelo. Na srečo so hitro našli razlog, mama luskavke je namreč proizvajala premalo mleka. Po posvetu s tajvanskimi strokovnjaki so skovali program umetnega hranjenja z mačjim mlekom, poleg tega pa so mamo stimulirali, da zdaj tudi sama proizvede več mleka.

V Evropi le dva živalska vrta z redkim sesalcem

Vzgajanje luskavcev je zahtevno. Foto: AP
Vzgajanje luskavcev je zahtevno. Foto: AP

Napori so hitro obrodili sadove, osebje živalskega vrta pa je lahko optimistično. Žival je sicer še vedno brez imena, ljubkovalno pa jo, seveda zaradi lusk, kličejo "mali storž".

"Preskočili smo komaj prvo oviro, številne so še pred nami," je priznal direktor praškega živalskega vrta Miroslav Bobek. Luskavka je po skotitvi tehtala zgolj 135 gramov, odrasle živali pa dosežejo tudi do sedem kilogramov. Kitajski luskavci poleg še treh drugih predstavnikov luskavcev živijo na jugu Kitajske in drugje po jugovzhodni Aziji, štirje različni rodovi pa živijo v Afriki. Živalski vrt v Pragi je redki živali lani dobil iz Tajvana in s tem postal šele drugi evropski živalski vrt, ki se lahko pohvali s tem.

Azijski luskavci so ogroženi predvsem zaradi čezmernega lova, saj so v azijski medicini priljubljene njihove luske, v kulinariki pa tudi meso. V ujetništvu jih je zelo težko vzgajati, saj zahtevajo posebno toplo in vlažno okolje, hraniti pa jih je treba s čebeljimi ličinkami.