25-letna Zahra Redwood - prva, ki so jo za miss Jamajke okronali kot predstavnico manjšinske, rastafarijanske vere, spreminja tudi dolgoletno prepričanje mnogih rastafarijancev, da bi se lepotna tekmovanja morala bojkotirati kot ponižujoča za ženske.
"Ne kadijo vsi rastafarijanci marihuane," je povedala Redwoodova, klasična jamajška lepotica z univerzitetno diplomo iz biotehnologije in zoologije. "Ljudje kritizirajo nekaj, česar ne poznajo ali ne razumejo, in si ustvarijo predsodke, zato sem se odločila podreti stereotipe," razlaga Zahra, ki je ena od 76 lepotičk, ki se bodo 28. maja v Ciudad de Mexicu potegovale za naslov miss universe.
Sožitje rastafarijancev in misic?
Rastafarijanci, ki častijo pokojnega etiopijskega cesarja Haileja Selassieja (imenujejo ga Jah), poudarjajo mir, ljubezen, spiritualne cilje in naravno življenje, je povedala 25-letnica in zanikala, da si rastakultura in naslov lepotne kraljice med seboj nasprotujeta. "Rastafarijanska kultura in lepotna tekmovanja imajo veliko skupnega, ker oboji promovirajo dostojanstvo v vedenju ženske in žensko kot vzornico v družbi. Gledamo na lepoto duha, telesa in duše," je dodala.
Rastakultura, ki jo je naredile slavno po vsem svetu reggae pesmi Boba Marleyja, poudarja človeško dostojanstvo in samospoštovanje. "Rastafarijanci so zelo konservativna skupina, zato so bili manekenstvo in lepotna tekmovanja pojmovani do neke mere bogokletno," razlaga Redwoodova. Odziv drugih rast na njeno udeležbo na Miss Universe je bil vsesplošno pozitivno sprejet. Delno tudi zato, ker so temnopolte ženske z dreadi redko videne na lepotnih tekmovanjih, dodaja. "So zelo, zelo zadovoljni, saj to pojmujejo za psihološki preboj. Zanje je to velika stvar."
Kratka zgodovina rastafarijanstva
Rastafarijansko gibanje se je rodilo na Jamajki v 30. letih prejšnjega stoletja, po kronanju Haileja Selassieja v Etiopiji. Privrženci so začeli častiti Selassieja, ki je umrl leta 1975, kot mesijo, v luči prerokbe jamajškega borca za človekove pravice Marcusa Garveyja iz leta 1920, da bo črnec okronan za afriškega kralja.
Danes je približno ena desetina Jamajčanov rastafarijancev. Kajenje marihuane, na karibskem otoku znano kot gandža, je svet ritual za številne raste, a Redwoodova vztraja, da je sama ne kadi.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje