Igrače lahko po mnenju organizatorjev razstave odprejo vrata v otroški svet domišljije. Foto: KD Franca Bernika Domžale
Igrače lahko po mnenju organizatorjev razstave odprejo vrata v otroški svet domišljije. Foto: KD Franca Bernika Domžale

V Menačenkovi domačiji pri Domžalah razstavljene igrače so del zbirke zbiratelja in dobrega poznavalca igrač Mohorja Demšarja, ki je v igračah našel tudi svoje poslanstvo.

"Namen te razstave je, da nudi prikaz teh starih lesenih igrač nekomu iz današnjega časa. Morda tudi tega predprazničnega časa dobrim ženam in možem da zamisel, kaj je dobrega, morda kakšno zamisel, kako je bilo to včasih," je povedala Cveta Zalokar Oražem, direktorica Kulturnega doma Franca Bernika Domžale.

Včasih so bile igrače bolj preproste, a so prinašale več topline in so otroke tudi spodbujale k ustvarjanju. Prav to je po mnenju Mohorja Demšarja glavno, kar bi nas moralo voditi, pri izbiri igrače. "Kaj pa mi pravzaprav hočemo? Mi hočemo, da se otrok razvija, da se dobro razvija in dober razvoj pomeni, da mora imeti možnost, da dopolni svojo fantazijo. Zato mora igrača imeti manj, da lahko otrok dopolni več."

Igrače naj spodbujajo ustvarjalnost

Sodobne igrače so pogosto zelo dodelane, otroku ne dajo možnosti ustvarjanja, neredko jim spodbujajo celo agresivnost, še dodaja Demšar. "Nekdaj so bili roboti, jasno, da so bili roboti. Je bilo jasno. Je bila igrača in si vedel, da je to robot. Danes. Kakšni so danes roboti? To so razni transformerji. Zelo prefinjeni roboti, ki so zelo podobni človeku." Takšne igračke zdaj otroci ne privijejo k sebi, kot so nekdaj punčke.

"Izginjajo punčke, kot so bile včasih, ki jih je vsak otrok imel v starih časih. Neko punčko, doma narejeno, kakor koli že. Je bila bolj spodbudna, kot pa je ta, ki je do konca izdelana. Danes je težava, ali jih ni ali pa so preveč izdelane in izumetničene," še dodaja Demšar, ki je prepričan, da sodobne igrače otrokom ne omogočijo razvijanja fantazije.

Otrokom zdaj vse prepogosto ponujamo razne računalniške igrice, ki po njegovem mnenju ne bi smele šteti kot igrače. "Te razne konzole, zame je to, bi rekel, strupena igrača, poligrača."

Igračke v Menačenkovi domačiji pritegujejo veliko obiskovalcev, pove Zalokar Oražem. "Za Razstavo smo se odločili, da jo podaljšamo v februar, ker je zanimanje zanjo kar veliko. "Pripravili bomo tudi delavnico in se bodo otroci današnjega časa poskušali v izdelovanju takih starih igrač, na primer možička kopitljačka." Že zdaj pa se otroci na razstavi lahko tudi igrajo z nekaterimi izbranimi igračkami.