Čeprav šimpanzi živijo v skupinah in skupaj tudi lovijo, so do pripadnikov drugih skupin zelo sebični. Če imajo na izbiro, ali pomagati sebi ali drugim šimpanzom, se bodo pogosto odločili za prvo možnost.
Joan Silk, antropologinja na kalifornijski univerzi UCLA, in drugi znanstveniki z univerz Emory, teksaške univerze in univerze Louisiana so preučevali obnašanje dveh ločenih skupin šimpanzov v ujetništvu.
Nočejo deliti hrane z drugimi?
Silkova je povedala, da gre za prvi poskus, ki kaže, da šimpanzi v sebi nimajo čuta za dobrobit drugih, kot ga imamo ljudje. Šimpanzi so imeli možnost, da v sobi, ki je imela okno, skozenj dajo hrano tudi šimpanzom na drugi strani okna. A obe skupini šimpanzov sta se odzvali enako: nobena ni želela pomagati drugi.
Znanstveniki sicer dopuščajo, da šimpanzi niso razumeli, da lahko dajo hrano tudi drugim, a dodajajo, da so nekateri kazali kretnje moledovanja, kar nakazuje vsaj majhno razumevanje vloge drugih šimpanzov. Šimpanzi so jasno pokazali, da je njihova glavna motivacija nagraditi sebe in ne članov druge skupine.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje