Projekt
Projekt "Go-Car-Go" je že enajstič pripravila Strojna šola Ptuj. Z njim želijo mlade navdušiti nad praktično in uporabno tehniko. Pri tem so zelo uspešni, je ugotovila radijska ptujska dopisnica Gabrijela Milošič. Foto: Instagram Strojna šola Ptuj

Vrvež, hrup, zvok avtomobilov, glasno navijanje ob tekmovanju v šoli izdelanih avtomobilov se je slišalo na igrišču za ptujsko Strojno šolo.

Tekmovanje Go-Car-Go je zdaj že stalnica, ki mlade več kot uspešno navdušuje nad tehniko in praktičnim ustvarjanjem, ugotavlja tudi dolgoletna učiteljica tehnike na Osnovni šoli Destrnik - Trnovska vas Dragica Pešakovič. "V ekipi je deset učencev, vsako leto izbiramo učence, ki imajo predvsem težave z učenjem in se lahko na tem področju izkažejo. Tudi ta generacija je potrdila, da so čudoviti fantje, ki imajo zelo razvite ročne spretnosti, da so pri orodju, strojih zelo spretni, moram jih pohvaliti."

Član ekipe iz Destrnika, devetošolec Anže, priznava, da so kljub številnim izzivom izjemno uživali ob ustvarjanju avtomobilčka oziroma traktorja. "Zelo rad sem bil tam, delali smo vse odmore, zunaj pouka." Na vprašanje, ali je načrtovanje, izdelava vozil zanimivejša kot pouka, je odgovoril: "Ja, bolj sproščeni smo tam."

Pa Anže ni edini, ki rad uporablja ne samo glavo, temveč tudi roke. Jure iz Osnovne šole Sveti Tomaž je del kar 20-članske ekipe, ki je vse od januarja načrtovala in ustvarjala Mariomobil. "To je super izkušnja, to bi moral vsak doživeti, pa videti, kako to deluje. Vsak bi moral poskusiti voziti, ker je zelo zabavno."

Učencem so seveda ob konstruiranju avtomobilov ob strani stali mentorji, praviloma učitelji tehnike, in to z velikim veseljem, pravi učitelj Drago Slavinec iz osnovne šole Sveti Tomaž: "V tem projektu spoznajo ogromno materialov, obdelovalnih postopkov, ogromno se naučijo, si pridobijo spretnosti, ki jim bodo prišle zelo prav v vsakdanjem življenju."

Mladi so s pomočjo praktičnih izkušenj tehniko vzeli za svojo, kar je tudi namen – zdaj že mednarodnega projekta "go-car-go" – priznava ravnateljica Strojne šole Ptuj Anja Jesenek Grašič: "Ta projekt je naravnan na razvijanje kreativnosti, inovativnosti, ustvarjalnosti, ročnih spretnosti pri učencih osnovnih šol in danes po obrazih sodeč vsi uživajo. Upamo, da smo navdušili katerega osmo- in devetošolca v tem projektu, da bo nadaljeval v tehniških poklicih."

Tudi s pomočjo takih projektov se je letos vpis na ptujsko strojno šolo povečal.