Po mnenju strokovnjakov bi morali steklenice opremiti z nalepkami, ki bodo opozarjale na škodljivost alkohola. Foto: EPA
Po mnenju strokovnjakov bi morali steklenice opremiti z nalepkami, ki bodo opozarjale na škodljivost alkohola. Foto: EPA
Steklenice vina
Med Evropejci je po raziskavah kar 23 milijonov alkoholikov. Foto: Reuters

Raziskavo so izvedli strokovnjaki v londonskem inštitutu za študije o alkoholu, izsledki pa so šokantni.

Skoraj 23 milijonov Evropejcev je odvisnih od alkohola, zato strokovnjaki predlagajo drastične ukrepe. Proizvajalce alkoholnih pijač pozivajo, naj embalažo (steklenice in pločevinke) opremijo s podobnimi napisi in podobami, kot so na škatlicah cigaret, ki bodo opozarjali na to, da je alkohol škodljiv.

Alkohol povzroča številne bolezni
Po poročilu naj bi bil alkohol eden izmed glavnih krivcev za prezgodnje smrti evropskih državljanov, takoj za kajenjem in debelostjo. Kar 7,4 odstotka prezgodnjih smrti je namreč posledica uživanja alkohola. Ta obenem povzroča več kot 60 različnih bolezni. Vendar to niti ni najpomembnejše. Najbolj tragično je, da zaradi pitja alkohola največkrat najbolj trpijo tisti, ki niso čisto nič krivi - otroci. Kar devet milijonov evropskih otrok namreč živi v družini, kjer je vsaj eden izmed staršev oziroma sorodnikov alkoholik. Zaradi nesreč, ki jih povzročijo pijani vozniki, vsako leto na evropskih cestah umre kar 10.000 ljudi.

Strožja pravila pri oglaševanju?
Derek Rutherford, sekretar bruseljske nevladne organizacije Eurocare, meni, da bi morali poostriti pravila za prodajo in oglaševanje alkohola. Prav tako bi po njegovem mnenju morali proizvajalcem alkoholnih pijač prepovedati sponzoriranje športnih prireditev.