To proučujejo v sodelovanju s podjetjem Grashka, ki se ukvarja s pridelavo prehranskih izdelkov, največje možnosti vidijo v gobah, micelijih.
Uporaba micelijev ni v porastu le pri hrani, tudi pri izolaciji, gradbenih materialih, embalaži, pove Martin Rojnik iz podjetja Grashka. "Sami bi se radi osredinili na pridelavo gob in micelijev za predelavo, tudi z vzgojo micelijev za tekstilno industrijo in gradbeno. Sočasno vidimo potencial v gojenju druge zelenjave in zelišč v tunelih. Na odprtem območju pa večje agrosisteme, kjer bi si lahko dejansko prizadevali za samooskrbo, ne samo doline, ampak vse Slovenije."
Nadaljeval je: "Trendi na žalost prihajajo k nam s severa proti jugu. A samo Danska je sprejela zakonodajo, s katero bodo dejansko rastlinsko prehrano začeli skozi vse javne zavode, razpise promovirati in bodo skušali to transformacijo nekako zagotoviti v čim krajšem času."
Pri pridelavi hrane bo ključno, kako se bomo prilagodili novim podnebnim in gospodarskim razmeram. Rojnik je v dveh letih ustvaril inovativno podjetje s 13 zaposlenimi. "Mislim, da je v večji meri hrana prihodnost. Če bomo želeli preživeti na tem planetu, je to skorajda nujen ukrep."
Podjetje se je danes predstavilo na poslovnem druženju, ki jih zdaj že redno pripravljajo v Savinjsko-šaleški gospodarski zbornici. Direktor zbornice Rok Plankelj je za Radio Slovenija povedal: "T. i. poslovni espresso, gre za kratke jutranje briefe, na katerih podjetja v zelo kratkem, omejenem času predstavijo primere svojih dobrih praks, predvsem pa iščejo sinergije z drugimi gospodarstveniki. To je tisto, kar bomo v prihodnje v naši regiji iskali tudi širše."
Tudi zaradi prestrukturiranja po prenehanju uporabe premoga. Denar iz sklada za pravični prehod je že na voljo. Direktorica razvojne agencije savinjsko-šaleške regije Biljana Škarja je povedala: "Za ves sklad je 173 milijonov. Na ukrepu raziskave, razvoj, inovacije je deset milijonov, za produktivne naložbe pa nekaj manj kot 40. Se pravi okoli 40 milijonov bo za to področje gospodarstva v tem obdobju."
V aprilu pričakujejo še razpis za raziskave, razvoj in inovacije.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje