Znanstveniki upajo, da jim bo protein pomagal razumeti druge vrste, ki proteina niso imele v organizmu, kot na primer neandertalci. S tem odkritjem bi lahko raziskovalci razkrili evolucijski izvor govora. Foto: <a href=freedigitalphotos.net">
Znanstveniki upajo, da jim bo protein pomagal razumeti druge vrste, ki proteina niso imele v organizmu, kot na primer neandertalci. S tem odkritjem bi lahko raziskovalci razkrili evolucijski izvor govora. Foto: freedigitalphotos.net

Ženski možgani namreč vsebujejo večje količine "govornega proteina". Glede na prejšnje raziskave ženske sicer govorijo trikrat več kot moški.

Povprečna ženska glede na rezultate raziskav izgovori približno 20.000 besed na dan, kar je približno 13.000 več, kot jih izgovori povprečen moški. Poleg tega ženske na splošno govorijo hitreje in namenijo več intelektualnega napora za govor.

Čeprav so ti podatki sami po sebi zelo zgovorni, znanstvenikom doslej ni uspelo najti biološke razlage za ta pojav. Raziskovalci iz ameriške medicinske fakultete Univerze Maryland pa so ugotovili, da je za pregovorno zgovornost žensk morebiti kriv določen protein.

Leta 2001 so raziskave ugotovile, da je protein z imenom FOXP2 bistven za razvoj govora, poznejše raziskave na otrocih pa so pokazale, da možgani deklic vsebujejo 30 odstotkov več proteina FOXP2 kot možgani dečkov. Ta protein je tako ključna molekula za komunikacijo pri ljudeh.