Belgijsko mesto Dinant je dandanes poimenovano tudi mesto saksofona. V njem se je namreč leta 1814 rodil Adolphe Sax, ki je 32 let pozneje istoimensko glasbilo tudi patentiral. S podporo belgijske vlade tam lahko prirejajo koncerte in mednarodna tekmovanja saksofonistov.
Ob belgijskem predsedovanju Svetu EU-ja so sicer po vsem mestu, za vsako državo članico, postavili orjaške saksofone – po slovenskem ob Ljubljanskem gradu z repom opleta zmaj. "So naši najboljši ambasadorji," je priznala Wendy Boka z Mednarodnega združenja Adolphe Sax in dodala, da nekateri primerki celo potujejo po svetu, vse več držav pa jih prosi, naj tudi za njih ustvarijo posebno okrašeno glasbilo.
Čeprav je z njim zaslovel, so patentu očitali nelegitimnost
Čeprav se je v kraju, ki je skoraj 100 kilometrov južno od Bruslja, Adolphe Sax rodil, se je zaradi očetove službe kmalu preselil v belgijsko prestolnico. Oče je bil izdelovalec konvencionalnih glasbil, svoje znanje je prenesel na sina, ki je bil zelo nadarjen – imel je absoluten posluh, tako pa se je hitro naučil igrati na glasbila. Sax se je raje potopil v akustične raziskave in oblikovanje novih instrumentov. Preselil se je v Pariz, kjer je leta 1846 patentiral saksofon.
"Ko ga je prvič predstavil, še ni bil do konca izdelan, vsi deli še niso bili zvarjeni," je dejal Marc Navet z mednarodnega združenja Adolphe Sax in pojasnil, da ga je predstavil tako, da je nanj igral za zaveso. Ljudje so slišali, da gre za novo glasbilo, sam pa je nato zaveso odgrnil in jim pokazal saksofon. "Njegova najpomembnejša vrlina je lepota zvoka, ki je globok in obenem umirjen, strasten ter sanjav. Nobeno obstoječe glasbilo ne premore takšne zanimive zvočnosti na meji s tišino," je glasbilo opisal Hector Berlioz, eden prvih skladateljev, ki je saksofon v svojo partituro vključil še pred patentom.
Z instrumentom, ki je eden izmed redkih, ki nosijo ime svojega izdelovalca, je Sax zaslovel, a se je vse življenje boril s konkurenco, ki mu je očitala nelegitimnost patenta. Leta 1894 je obubožan umrl v Parizu.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje