Danes 21-letni Amy Khvitia in Ano Sartania sta se rodili leta 2002 v porodnišnici v gruzijskem mestu Kirtskhi. Po rojstvu so njuni materi Azi dejali, da sta umrli, a je bila resnica povsem drugačna – deklici so namreč, kot se je izkazalo, preprodali.
Kot sta danes odrasli ženski pojasnili za BBC, sta odraščali vsaka na svojem koncu Gruzije, ne da bi slutili, da nekje živi sestra dvojčica. Amy je svojo sestro, kot pravi, prvič videla, ko je bila stara 12 let in je po televiziji gledala svojo priljubljeno resničnostno oddajo Gruzija ima talent, v kateri je takrat nastopala njena zrcalna podoba, Ano.
Ko je pripetljaj omenila svoji družini, so jo odpravili s pojasnilom, "da ima vsak na svetu svojega dvojnika". Podobnost so opazili tudi drugi prijatelji in znanci, ki so njeno mamo spraševali, zakaj je njena hči nastopala na televiziji pod izmišljenim imenom, razlaga Amy.
Sedem let pozneje pa je Amy na TikToku objavila videoposnetek, kako ji strokovnjak vstavlja pirsing na obrvi. Ano sama posnetka ni opazila, a ga je videla njena prijateljica in ji ga posredovala, začudena nad podobnostjo dekleta na videu in Amy.
Amy se je odločila, da bo zadevi prišla do dna in dekle poiskala, zato je video delila v zaprti skupini študentov na svoji fakulteti in prosila za informacijo, ali kdo pozna dekle na njem. Nekdo je nato dekleti povezal na Facebooku. Začeli sta se pogovarjati in ugotovili, da imata ogromno skupnega – ne pa tudi rojstnega dne, zato sta misel na to, da bi lahko bili sestri, opustili. Po nekaj mesecih sta se dogovorili, da se srečata, in ko sta se prvič videli v živo, "je bilo tako, kot bi se pogledali v zrcalu".
Sklenili sta, da bosta zadevi prišli do dna. Najprej sta z ugotovitvami soočili svoji družini, ki sta jima priznali, da sta posvojeni, a so jima starši obenem zagotovili, da niso vedeli, da bi bil lahko postopek izpeljan nezakonito, prav tako nobena družina ni vedela, da ima deklica sestro dvojčico. Z nekaj truda sta Amy in Ano ugotovili, da sta njuna rojstna lista ponarejena, kot datum rojstva pa je na njih napisan dan, ko sta bili posvojeni.
Izkazalo se je, da sta bili žrtvi kriminalne združbe, ki je na začetku tisočletja – ob pomoči zdravstvenih delavcev – kradla novorojenčke in jih preprodajala premožnim Gruzijcem. Ko sta problematiko tudi javno predstavili, se je javilo še nekaj deset ljudi s podobno zgodbo, razlagata za BBC. Gruzijska vlada je predlani sprožila tudi uradno preiskavo, v okviru katere se je potrdilo, da sta dekleti žrtvi trgovine z belim blagom, ki je v državi cvetela do leta 2005, ko so spremenili zakonodajo.
Šele pred kratkim sta mladenki stopili tudi v stik z materjo, kar je bilo precej zahtevno, saj so podatki o rojstvih iz porodnišnice v Kirtskhiju izginili oz. so bili zelo pomanjkljivi. Amy je nato na Facebooku našla skupino, namenjeno Gruzijcem, ki so odkrili, da so bili ukradeni biološkim staršem in prodani v posvojitev, in delila svojo zgodbo. Oglasilo se je dekle iz Nemčije, ki jima je razložilo, da je njena mati leta 2002 v porodnišnici v Kirtskhiju rodila deklici, ki naj bi umrli, a zdaj o tem začenja dvomiti. Trajalo je nekaj časa, preden so DNK-preiskave potrdile, da je dekle v Nemčiji njuna sestra, sta za BBC pojasnili Amy in Ano. Ob tem je tudi njiju razjedal dvom – obstajala je namreč realna možnost, da ju je mati preprosto prodala.
A se je izkazalo, da je zgodba še bolj kruta – Aza jima je pojasnila, da je bila po porodu nekaj dni v komi, ko se je zbudila, pa so ji zdravstveni delavci dejali, da sta oba otroka umrla.
Kot poroča BBC, se je medtem oglasilo več deset tisoč ljudi, ki prav tako sumijo, da so bili žrtve trgovine z belim blagom, omenjena skupina na Facebooku pa ima že več kot 230.000 članov, še navaja britanski medij.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje