Nizozemski znanstvenik je odkril stare posnetke mošusne race, ki posnema frazo Ti prekleti bedak (You bloody fool). Fraze naj bi se ptica naučila, ker so jo vzgojili ljudje v avstralskem ptičjem parku. Carel Ten Cate, z univerze Leiden, je dejal, da je pri glasovnem izrazu vodne ptice, z vzdevkom Ripper, ki naj bi sicer med drugim lahko oponašal tudi loputanje vrat, zanimivo ni samo sporočilo stavka, ampak dejstvo, da je racak sploh lahko oponašal ljudi.

"Zagotovo temelji na človeškem glasu, čeprav je izgovarjava nenavadna," je dejal o račjem govoru Ten Cate, ki se je sprva spraševal, ali so posnetki, ki so bili ustvarjeni v 80. letih prejšnjega stoletja, zgolj prevara. Že več desetletij so jih sicer hranili v zvočnem arhivu, sam pa jih je znova odkril v okviru svoje raziskave o glasovnem učenju pri pticah. O resničnosti 34 let starega zvočnega zapisa, ki naj bi bil prvi dokumentirani dokaz, da živalske vrste lahko oponašajo zvoke, ga je prepričalo avtorstvo – posnel ga je ptičeslovec Peter Fullagar, ki pa je poleg tega tudi soavtor raziskave, objavljene v biološki raziskovalni reviji.

Da se je glasovno učenje pojavilo pri raci, je neverjetno odkritje

Nekatere vrste živali, predvsem ptice, kot so papige in ptice pevke, so sposobne oponašanja človeškega govora, vendar pa je ta fenomen izjemno redek – pogostejši je pri živalih, ki so jih vzgojili ljudje. "Najdba vrst, kot je na primer raca, ki so zunaj teh skupin, je res izredna," je še poudaril Ten Cate in dejal, da gre za samostojni evolucijski pojav zmožnosti glasovnega učenja.

Raziskovalci so namreč do zdaj domnevali, da se je glasovno učenje razvilo samo pri treh izmed 35 vrst ptic, zaradi Ripperja pa na seznam lahko uvrstijo še dodatne predstavnike. Čeprav obstajajo dokazi o glasovnem učenju pri delfinih, kitih, slonih in netopirjih, je posnemanje zvokov redka značilnost in v večini primerov ni v naravi sesalcev.