Hisahito med sprehodom po parku. Fotografija je nastala julija letos. Foto: AP
Hisahito med sprehodom po parku. Fotografija je nastala julija letos. Foto: AP

Agencija za cesarsko družino pa je kljub temu objavila video, na katerem se mladi princ sprehaja po gozdovih, poroča francoska tiskovna agencija AFP. "Upam, da bom z vsakim novim doživetjem pridobival več znanja, spoznaval različne vidike in osebnostno rasel," je dejal japonski princ.

Hisahito je tretji otrok in edini sin 58-letnega prestolonaslednika Akišina in 57-letne prestolonaslednice Kiko ter drugi v vrsti za nasledstvo po svojem stricu, cesarju Naruhitu, ki je februarja dopolnil 64 let.

Čeprav ima Naruhito hčerko Aiko, ta po zakonu o cesarski hiši iz leta 1947, ki velja še danes, zaradi dejstva, da je ženska, očeta ne more naslediti. Za ženske ob tem velja tudi pravilo, da morajo zapustiti cesarsko družino, če se poročijo s pripadnikom neplemiškega sloja. To se je denimo zgodilo leta 2021, ko se je nekdanja princesa Mako, Hisahitova sestra, poročila s svojim partnerjem, ki prihaja iz meščanske družine. Po poroki sta se sicer odselila v ZDA.

Hisahito je bil prvi moški, rojen v cesarsko družino, po 40 letih (oz. po rojstvu svojega očeta). Na fotografiji nekaj dni po rojstvu, ko je njegova mati Kiko zapuščala porodnišnico v Tokiu.  Foto: AP
Hisahito je bil prvi moški, rojen v cesarsko družino, po 40 letih (oz. po rojstvu svojega očeta). Na fotografiji nekaj dni po rojstvu, ko je njegova mati Kiko zapuščala porodnišnico v Tokiu. Foto: AP

V praksi pa to pravilo pomeni tudi, da je članov ožje cesarske družine vedno manj – trenutno jo sestavljajo le nekdanji cesar Akihito, ki je prestol Akišinu prepustil pred petimi leti, njegova žena Mičiko, trenutni cesar Naruhito, njegova žena Masako in hči Aiko, ter Akišino, Kiko ter dva od njunih treh otrok, še neporočena princesa Kako in že omenjeni Hisahito.

Japonski parlament je maja razpravljal o omilitvi pravil o nasledstvu, medtem ko anketa japonske tiskovne agencije Kyodo News kaže, da 90 odstotkov javnosti podpira ženske naslednice. Vendar konservativni poslanci, ki cesarje vidijo kot vzor patriarhalne družbe, močno nasprotujejo tovrstnim spremembam, zato so te v bližnji prihodnosti malo verjetne.

Cesarska družina, katere zgodovina naj bi segala 2600 let v preteklost, je po porazu Japonske v drugi svetovni vojni uradno opustila svoj božanski status in danes praktično nima politične moči.