Simpatični Norvežan z otroškim obrazom je zmagal z neverjetno prednostjo, saj mu je kombinirani glas telefonskega glasovanja in nacionalnih strokovnih žirij prinesel kar 387 točk. Drugo mesto je zasedla 18-letna Islandka Johanna, ki je zbrala 218 točk, na tretjem mestu pa je končal poskočni azerbajdžanski duet AySel in Arash s 207 točkami.
Po koncu prireditve so postali znani tudi rezultati polfinalnih tekmovanj. Slovenija, ki jo je zastopala skupina Quartissimo s pevko Martino Majerle, se je v drugem polfinalnem večeru s 14 točkami - podelili so nam jih Hrvaška (7), Albanija (2) in Srbija (5) - uvrstila na 16. mesto med 19 tekmovalkami. Poznejši zmagovalec, Alexander Rybank, je s konkurenco pometel tudi v četrtkovem predizboru, saj je zbral 201 točko.
"Čudežni deček" beloruskih korenin
Alexander Rybak je bil rojen 13. maja leta 1986 v Minsku v Belorusiji, odraščal pa je v okolici Osla. Na Norveškem velja za pravega čudežnega dečka, saj je hkrati avtor in izvajalec vseh svojih pesmi, tudi zmagovalne Fairytale, odlično igra violino, poleti pa bo zaigral tudi v filmu. Za šov na odru je poleg njega poskrbela plesna skupina Frikar.
To je tretja zmaga za Norveško. Leta 1985 so evrovizijsko "krono" prvič osvojili Bobbysocks s skladbo La Det Swinge, deset let pozneje pa jim je uspeh prinesla instrumentalna skladba Nocturne zasedbe Secret Garden.
Peter Poles se ni pustil motiti
Slovenske glasove je, kot že zadnja leta, sporočil Peter Poles, ki je znova poskrbel za zabavno domislico. Ker se Slovenija že drugo leto zapored ni uvrstila v finale, je dvorano prosil za minuto molka, ki je ni prekinil niti na prigovarjanje voditeljice Alsou, naj le pove rezultate. Slovenija je 12 točk podelila Norveški, 10 Bosni in Hercegovini, 8 Danski, 7 Franciji in šest Hrvaški.
Za zmago na letošnjem, že 54. izboru, se je potegovalo 25 izvajalcev: deset iz prvega predizbora (Turčija, Švedska, Izrael, Portugalska, Malta, Finska, Bosna in Hercegovina, Romunija, Armenija in Islandija), deset iz drugega predizbora (Azerbajdžan, Hrvaška, Ukrajina, Litva, Albanija, Moldavija, Danska, Estonija, Norveška, Grčija), štiri "velike" (Francija, Nemčija, Velika Britanija in Španija) in gostiteljica, Rusija.
Večer je s skladbo Believe odprl lanski zmagovalec Dima Bilan, ki je najzaslužnejši, da je evrovizijski "cirkus" letos prišel v Moskvo.
MMC je budno spremljal dogajanje v Moskvi v preteklih dneh:
- Foto in video: Drugih evrovizijskih deset
- Foto in video: Prvih evrovizijskih deset
- Video: Skladbe finalnega večera Evrovizije
- Quartissimo za MMC po neuspehu
Končni vrstni red tekmovalcev v finalnem večeru:
2. Islandija: Jóhanna Guðrún Jónsdóttir – Is It True? (218 točk)
3. Azerbajdžan: AySel & Arash - Always (207 točk)
4. Turčija: Hadise – Düm Tek Tek (177 točk)
5. Velika Britanija: Jade Ewen- It's My Time (173 točk)
6. Estonija: Urban symphony - Randajad (129 točk)
7. Grčija: Sakis Rouvas - This is the night (120 točk)
8. Francija: Patricia Kaas - Et S'il Fallait Le Faire (107 točk)
9. Bosna in Hercegovina: Regina – Bistra voda (106 točk)
10. Armenija: Inga & Anush Arshakyanner – Nor Par (92 točk)
11. Rusija: Anastasia Prikhodko - Mamo (91 točk)
12. Ukrajina: Svetlana Loboda - Be my Valentine (76 točk)
13. Danska: Brink - Believe again (74 točk)
14. Moldavija: Nelly Ciobanu - Hora din Moldova (69 točk)
15. Portugalska: Flor de Lis – Todas As Ruas Do Amor (57 točk)
16. Izrael: Nora & Mira – There must be another way (53 točk)
17. Albanija: Kejsi Tola - Carry me in your dream (48 točk)
18. Hrvaška: Igor Cukrov ft. Andrea - Lijepa Tena (45 točk )
19. Romunija: Elena Gheorghe – The Balkan Girls (40 točk)
20. Nemčija: Alex Swings Oscar Sings! - Miss Kiss Kiss (35 točk)
21. Švedska: Malena Ernman – La Voix (33 točk)
22. Malta: Chiara – What If We (31 točk)
23. Litva: Sasha son - Love (23 točk)
24. Španija: Soraya - La Noche Es Para Mí (23 točk)
25. Finska: Waldo's People – Loose Control (22 točk)
Po letu 1997 je možnost odločanja znova dobila strokovna komisija - njeni glasovi so bili v finalnem vredni polovico končnih točk, polovico pa so prispevali gledalci s telefonskim glasovanjem. Petčlanske nacionalne strokovne komisije so bile sicer na delu že v obeh predizborih - devet držav je bilo tako v izbor uvrščenih na podlagi telefonskega glasovanja, eni državi pa je v finale "pomagala" žirija. Sosednja Hrvaška je bila tako po številu telefonskih glasov 13., a se je v finale vseeno uvrstila. Iz prvega predizbora je uvrstitev v finale tako uspela Finski, ki je bila sicer po številu glasov gledalcev 12.
T. K./A. P.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje