Lucasu so tumor s polnim imenom difuzni intrinzični pontinski gliom (DIPG) diagnosticirali pred sedmimi leti, ko je bil star šest let. Njegova družina se je nato v Franciji pridružila programu BIOMEDE, v okviru katerega raziskujejo morebitna nova zdravila za DIPG. Lucas se je od samega začetka dobro odzival na zdravilo everolimus, ki so mu ga naključno dodelili.
Danes o njegovem tumorju ni več sledu. "V seriji slikanj z magnetno resonanco sem opazoval, kako je tumor popolnoma izginil," je dejal Jacques Grill, vodja programa za možganske tumorje v centru Gustave Roussy v Parizu, in dodal, da na svetu ne pozna podobnega primera.
Kljub temu so napovedi za otroke s tumorjem DIPG še vedno klavrne, saj jih večina ne preživi niti enega leta po diagnozi, dve leti pozneje pa jih je živih le še okoli deset odstotkov. Zakaj si je Lucas popolnoma opomogel, in kako bi lahko njegov primer prispeval k nadaljnjim raziskavam na tem področju, še ni popolnoma znano.
Še sedem drugih otrok se je uspešno odzvalo na zdravila
Sicer se je tudi sedem drugih otrok v raziskavi uspešno odzvalo na dodeljena zdravila, vendar je le Lucasov tumor popolnoma izginil. Razlog za to, da so se nekateri otroci odzvali na zdravila, drugi pa ne, naj bi tičal v bioloških posebnostih posameznih tumorjev.
"Lucasov tumor je imel izjemno redko mutacijo, zaradi katere so bile njegove celice po našem mnenju veliko bolj občutljive na zdravilo," je pojasnil Grill.
Po besedah raziskovalke Marie-Anne Debily bodo Lucasove genske razlike, zaradi katerih je bil njegov organizem dovzetnejši za zdravljenje, poskušali umetno reproducirati. Če bo to uspelo, bo naslednji korak iskanje zdravila, ki bo imelo enak učinek na tumorske celice kot te razlike. A pot do tja je še zelo dolga, je dodala.
Mednarodni dan boja proti otroškemu raku je 15. februarja.
Svetovno kampanjo ozaveščanja o tej bolezni v otroštvu in mladosti je leta 2002 ustanovila mednarodna organizacija International Childhood Cancer Day, ki se zavzema za napredno zdravljenje in oskrbo ter spodbuja k večjemu razumevanju težav, s katerimi se srečujejo družine otrok in mladostnikov med zdravljenjem in po njem.
Za različnimi oblikami raka sicer v Sloveniji letno zboli približno 80 otrok in mladostnikov, je razvidno s spletne strani Junaki 3. nadstropja.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje