Z dodatnimi odmerki cepiv se je njihovo skupno število za države članice in Norveško ter Islandijo za odziv na trenutni izbruh opičjih koz povečalo na 163.620, potem ko so ob podpisu pogodbe junija naročili približno 110.000 odmerkov.
Evropska komisarka za zdravje Stella Kyriakides je pri tem izrazila zaskrbljenost glede vse večjega števila okužb v EU-ju.
"V EU-ju je zdaj več kot 7000 primerov okužb, kar predstavlja skoraj 50-odstotno povečanje v primerjavi s prejšnjim tednom," je opozorila in pri tem dodala, da je EU do zdaj šestim državam članicam že dostavil približno 25.000 odmerkov.
Kot so še poudarili v Bruslju, se bodo v prihodnjih tednih in mesecih ter do konca leta nadaljevala prizadevanja za zagotovitev dodatne količine cepiv proti opičjim kozam in za zajezitev širjenja virusa.
WHO o grožnji svetovnemu zdravju
V četrtek bo zasedal strokovni odbor za opičje koze pri Svetovni zdravstveni organizaciji (WHO), ki bo znova ocenil, ali ta bolezen predstavlja grožnjo svetovnemu javnemu zdravju zaradi naraščanja števila primerov okužb v svetu.
Strokovni odbor WHO-ja je sicer konec junija že odločal o tem in se takrat odločil, da opičje koze ne predstavljajo grožnje svetovnemu javnemu zdravju (PHEIC), kar je najvišja stopnja alarma, ki ga lahko izda WHO.
Če bi se tokrat odločil drugače, bo strokovni odbor "predlagal začasna priporočila o tem, kako bolje preprečiti in zmanjšati širjenje bolezni ter upravljati globalni odziv na področju javnega zdravja", so pri organizaciji zapisali v izjavi in dodali, da bo odločitev objavljena v dveh dneh po srečanju.
Odbor bo preučil trende in učinkovitost protiukrepov ter pripravil priporočila, kaj naj države in skupnosti storijo za boj proti izbruhu bolezni.
Od začetka maja so se po podatkih WHO-ja okužbe v povečanem obsegu začele širiti zunaj Zahodne in Srednje Afrike, kjer je bolezen endemična. Največ okužb so zaznali pri moških, ki imajo spolne odnose z moškimi, in pri mlajših moških, ki živijo v mestih. Povprečna starost obolelih je 37 let.
Običajni začetni simptomi okužbe z virusom opičjih koz so visoka vročina, otekle bezgavke in mehurjasti izpuščaji, podobni noricam, vendar pa WHO v poročilu navaja, da veliko obolelih tudi ni imelo te klasične klinične slike. Med primeri, ki so poročali o vsaj enem simptomu, jih je 81 odstotkov imelo razširjen izpuščaj po telesu, 50 odstotkov vročino, 41 odstotkov pa izpuščaj na spolovilu.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje