"Okužbe z respiratornim sincicijskim virusom (RSV) se pojavljajo v jesensko-zimskem času, v nekaterih sezonah segajo tudi v pomladanske mesece. RSV je najpogostejši povzročitelj akutnega bronhiolitisa majhnih otrok, pri večjih otrocih in odraslih povzroča blažja prehladna obolenja. Pri dojenčkih in starejših odraslih lahko RSV poteka huje in z zapleti," navaja Nacionalni inštitut za javno zdravje. Hujši potek vključuje težko, hitro in tudi piskajoče dihanje in potrebo po dodatnem kisiku. Foto: BoBo

Respiratorni sincicijski virus trenutno intenzivno kroži med prebivalstvom, zato je strokovni direktor Pediatrične klinike UKC-ja Ljubljana Marko Pokorn predvsem starše novorojenčkov in majhnih dojenčkov pozval, naj, če je le mogoče, starejše sorojence za nekaj tednov vzamejo iz vrtca. "RSV, ki ga odrasli prebolimo na nogah, s kašljem in izcedkom iz nosu, lahko nekaj tednov starega novorojenčka, še posebej, če je rojen prezgodaj ali ima kakšno bolezen, spravi tudi za nekaj tednov v bolnišnico ali celo na enoto intenzivne terapije." Zato je Pokorn ob tem opozoril, naj dojenčki ne prihajajo v stik z ljudmi, ki imajo znake okužbe dihal. "Zdaj je čas, ko se je treba držati bolj zase," je dodal.

RSV, ki ga odrasli in starejši otroci lahko prebolijo kot prehlad, pri dojenčkih in mlajših otrocih lahko povzroči okužbe spodnjih dihal, kot sta bronhiolitis in pljučnica. "Pri otroku, ki ima bronhiolitis, naj bodo starši pozorni, kako hitro diha, če pospešeno diha, tudi ko vročina pade, če je frekvenca dihanja visoka, ali pa če jim ne uspe zagotoviti normalnega vnosa hrane in pijače ter otrok več ur ne lula, potem je čas za obisk zdravnika," je na simptome bronhiolitisa opozoril Pokorn.

Številni otroci trenutno prebolevajo tudi gripo, ki prav tako povzroča različne zaplete, med drugim vročinske krče pri otrocih, ki so zanje dovzetni. "Vsi ti virusi lahko odprejo vrata v telo bakterijam, zato lahko pride po začetni virusni okužbi dihal do dodatne bakterijske okužbe, ki jo je treba zdraviti z antibiotiki," je pojasnil Pokorn.

Otroci sicer potrebujejo zdravljenje v bolnišnici le v najhujših primerih. V Ljubljani je po Pokornovi oceni trenutno hospitaliziranih približno 15 otrok, eden od njih je na intenzivni negi. Nekaj otrok je na pediatrični in nekaj na infekcijski kliniki, ki pa ima zaradi začasne lokacije na Vrazovem trgu manj postelj za otroke, kot jih je imela v matični stavbi. "To, kar vidimo v bolnišnicah, je vrh ledene gore. Širjenje obeh virusov je med prebivalstvom verjetno intenzivno, ni pa nič nenavadnega, temveč gre za vsakoletno pojavnost teh okužb." Zato o kakšnem "eksplozivnem širjenju okužb" ne moremo govoriti, je stanje ocenil Pokorn. "Zdaj je čas, da se obnašamo samozaščitno, če pa otrok zboli, priporočamo skrb za zadosten vnos tekočine in redno čiščenje nosu."

Na pediatrični kliniki zaradi širjenja okužb niso prepovedali obiskov, omejili so jih na eno zdravo osebo. "Še vedno poskušamo biti do otrok prijazna bolnišnica," obenem pa so pozorni na to, da ne bi otroci, ki so v bolnišnici iz drugih razlogov, zboleli za različnimi virusnimi okužbami, je še povedal Pokorn.

Omejitev obiskov v SB Celje

Splošna bolnišnica Celje zaradi porasta virusov gripe, okužb s covidom-19, respiratornih sincicijskih virusov ter drugih respiratornih obolenj prepoveduje obiske odraslih hospitaliziranih pacientov in omejuje obiske hospitaliziranih otrok na eno zdravo odraslo osebo, če otrok že ni hospitaliziran skupaj z zdravo odraslo oseb.

Na ginekološko-porodniškem oddelku so obiski dovoljeni le zdravim očetom novorojenčkov. Hkrati pozivajo, naj pacienti v času poslabšanja epidemioloških razmer presodijo nujnost obiska Urgentnega centra Celje. V primeru slabšega počutja pacientom priporočajo, da skrbno spremljajo svoje zdravstveno stanje, poskrbijo za zadosten vnos tekočin in po potrebi uporabijo zdravila za zniževanje telesne temperature.

V primeru poslabšanja zdravstvenega stanja, naj se pacienti obrnejo na svojega izbranega zdravnika, ob resnih zdravstvenih težavah ali življenjsko ogrožajočih stanjih pa nemudoma poiščejo zdravniško pomoč, so še sporočili iz celjske bolnišnice.

Porast respiratornih bolezni med otroki