Od takrat pa vse do danes so že več kot štirje milijoni krvodajalk in krvodajalcev darovali prek milijon in pol litra krvi. V Sloveniji vsakih pet minut nekdo potrebuje kri.
RKS organizirano izvaja krvodajalske akcije že 58 let
Leta 1945 je bil v Ljubljani ustanovljen transfuzijski oddelek pri Centralni vojni bolnici, 4. junija pa smo v Sloveniji odvzeli prve odmerke in jih tudi konzervirali, kar pomeni začetek transfuzijske službe, je v poslanici ob današnjem dnevu zapisal predsednik Rdečega križa Slovenije (RKS) - Zveze združenj Franc Košir.
Devet let pozneje smo uvedli brezplačno, prostovoljno in anonimno krvodajalstvo, kar pomeni, da RKS organizirano izvaja krvodajalske akcije že 58 let.
Z razvojem slovenskega krvodajalstva se je v več kot pet desetletjih izoblikovalo slovensko krvodajalsko izročilo, tesno povezano z dejavnostjo RKS-a in Zavoda za transfuzijsko medicino, saj obisk na krvodajalskih akcijah dokazuje, da krvodajalstvo ostaja v Sloveniji najbolj množična solidarnostna akcija državljanov.
Lani na krvodajalskih akcijah 111.106 krvodajalcev
Skupaj s prizadevnimi organizatorji in transfuzijsko službo si tako prizadevajo za nemoteno izvajanje programa nacionalnega pomena. Ena glavnih usmeritev programa je vključevanje mladih v krvodajalske akcije, saj bodo prav danes mladi krvodajalci v prihodnosti nosili breme nacionalne preskrbe s krvjo.
Lani se je krvodajalskih akcij udeležilo 111.106 krvodajalcev, ki so z darovanjem krvi zdravstvu zagotovili več kot 42.000 litrov krvi, kar zadošča potrebam po krvi v Sloveniji.
V prvih petih mesecih letos pa se je kar 5683 krvodajalcev teh akcij udeležilo prvič. To je 12,2 odstotka od vseh 46.514 krvodajalcev.
2.500 prostovoljcev v letu 2010 opravilo 35.766 ur
RKS je posebej ponosen na svojih 2500 prostovoljk in prostovoljcev, ki so v letu 2010 opravili 35.766 prostovoljnih delovnih ur pri motiviranju ljudi za darovanje krvi, informiranju ter spodbujanju prostovoljnega krvodajalstva ter pri pomoči območnim združenjem RK pri organizaciji krvodajalskih akcij na lokalni ravni.
RKS se v poslanici ob slovenskem nacionalnem dnevu krvodajalcev zahvaljuje vsem, ki "dnevno rešujejo življenja, vračajo zdravje in pomagajo nadaljevati plemenito tradicijo slovenskega krvodajalstva".
14. junija zaznamujemo tudi svetovni dan krvodajalstva
Zahvali se pridružuje tudi minister za zdravje Dorjan Marušič, ki je v poslanici RKS zapisal, da je "kri najdragocenejše darilo življenju, zato je njeno darovanje najvišja oblika solidarnosti".
Poleg dneva slovenskega krvodajalstva zaznamujemo tudi svetovni dan krvodajalstva, ki je 14. junija. RKS bo ta dan in dan krvodajalstva v Sloveniji proslavil na velikem tradicionalnem vseslovenskem srečanju v Veržeju.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje