Teden po tem, ko so na Portugalskem za mesec dni uvedli drugo ustavitev javnega življenja, ob tem pa pustili odprte šole, sodišča, cerkve in cvetličarne, je tamkajšnji premier Antonio Costa napovedal, da bodo šole od petka zaprte. Poleg tega so zaprli tudi sodišča, poroča portugalska tiskovna agencija Lusa.
Zaprtje šol je po premierjevih besedah previdnostni ukrep, ki je potreben zaradi "novega seva in hitrosti njegovega širjenja". Pojasnil je, da je bilo okužb z bolj nalezljivim britanskim sevom novega koronavirusa med novimi okužbami prejšnji teden osem odstotkov, trenutno jih je 20 odstotkov, že prihodnji teden pa bi jih lahko bilo do 60 odstotkov.
Ta teden iz države z 10,3 milijona prebivalci vsak dan odkrijejo rekordno številu okužb, pa tudi smrti bolnikov s covidom-19. V zadnjih 24 urah je umrlo še 221 bolnikov, skupno do sedaj 9686.
Po rekordnih 14.647 novih okužbah z novim koronavirusom v sredo so v zadnjem dnevu našteli 13.544 novookuženih.
Zaradi slabih epidemičnih razmer so se že pojavili pozivi, da bi predsedniške volitve, ki naj bi potekale v nedeljo, preložili.
V Avstriji podaljšali zaprtje javnega življenja do 3. februarja
V Avstriji bo javno življenje zaradi boja proti covidu-19 ustavljeno še vsaj do 3. februarja. Glavni odbor parlamenta je prižgal zeleno luč za načrte vlade za podaljšanje ukrepov in za uvedbo obveznosti nošenja mask tipa FFP2 s povečano zaščito v javnem prometu in trgovinah. Povečali so tudi obvezno razdaljo v javnosti na najmanj dva metra.
Uvedli so še tedensko testiranje za zaposlene v zdravstvu in domovih za ostarele, ki bo obvezno tudi za zaposlene v trgovinah ter drugih storitvenih dejavnostih, kjer prihaja do stikov s strankami. Prav tako se bodo morali redno testirati učitelji. Kdor ne bo testiran, bo moral nositi masko tipa FFP2.
Zdravstveni minister Rudolf Anschober je pojasnil, da so se razmere v Avstriji glede na stanje v novembru izboljšale, število novih okužb z novim koronavirusom pa se giblje okoli 1500 na dan, kar pa je še vedno previsoko. Kljub temu je trend pozitiven, je ocenil.
Prebivalec Nemčije umrl po drugi okužbi s covidom-19
Iz Nemčije poročajo o prvem primeru smrti po drugi okužbi s covidom-19, v državi pa je sicer najnižja sedemdnevna koincidenca okužb po novembru.
Triinsedemdesetletni moški iz zvezne dežele Baden - Württemberg se je prvič z novim koronavirusom okužil aprila, decembra se je znova okužil in imel pozitiven rezultat testiranja na začetku januarja, ko je zaradi zapletov umrl. Glavna vzroka smrti sta bila pljučnica, eden od simptomov covida-19, in odpoved organov.
Epidemiolog Stefan Brockmann je potrdil, da je to prvi tovrstni primer v tej deželi. "Za zdaj ne obstaja sum, da je bil okužen z enim od novih sevov," je dodal. Moški je imel več drugih zdravstvenih težav in verjetno ni razvil močne imunosti po prvi okužbi. Po njegovem mnenju je verjetnost, da se nekdo okuži z novim koronavirusom dvakrat, majhna, bilo pa je nekaj posameznih primerov, ko ljudje niso razvili dovolj protiteles po prvi okužbi.
Po svetu so doslej potrdili le nekaj primerov, ko je nekdo umrl zaradi covida-19 po ponovni okužbi, med drugim so imeli tak primer na Nizozemskem in v Izraelu.
Merkel: Trud v boju s koronavirusom se bo obrestoval
Število novih okužb v Nemčiji sicer upada. Po podatkih Inštituta Roberta Kocha število potrjenih novih okužb na 100.000 prebivalcev znaša 119, kar je najmanj po 1. novembru.
Velike razlike pa so med posameznimi nemškimi zveznimi deželami. Najvišjo sedemdnevno incidenco imata Turungija (225) in Brandenburg (203,3), najnižjo (76,6) pa Bremen. Za primerjavo, v Sloveniji je 14-dnevna incidenca po podatkih NIJZ-ja v torek znašala 981.
Nemška kanclerka Angela Merkel je opozorila, da je država v zelo težki fazi epidemije ter da bo odrekanje ljudi zaradi omejitvenih ukrepov začelo imeti pozitivne posledice. "Kljub temu pa imamo šokantno visoko število smrti," je poudarila in dodala, da je treba z vso resnostjo obravnavati tudi novi sev virusa, ki se je po Evropi razširil iz Združenega kraljestva. "Ne gre zgolj za številke. Gre za ljudi, ki so umrli v osami, za njihovo usodo, gre za družine, ki žalujejo," je dodala.
Kanclerka se je zavzela za vztrajanje pri ukrepih za omejitev širjenja virusa: "Če se bo oklevalo, bo lahko prišel še tretji val, morda še hujši kot sedanji. A to še lahko preprečimo. Še je nekaj časa, da se izognemo nevarnosti, ki tiči v tem mutiranem virusu".
V zadnjem dnevu je v Nemčiji umrlo več kot tisoč obolelih s covidom-19, novih primerov okužb je okoli 20.400.
Na področju cepljenja je bilo v zadnjem času več govoric, da je Merklova v stiku z ruskim predsednikom Vladimirjem Putinom glede cepiva Sputnik V. Kanclerka je potrdila, da sta s Putinom kljub političnim razhajanjem govorila o sodelovanju, saj da je humanitarni vidik pomembnejši. Cepivo mora sicer odobriti Evropska agencija za zdravila (EMA), Merklova pa je pristojni nemški Inštitut Paula Ehrlicha prosila za podporo Rusiji. Ko bo cepivo odobreno, bi lahko nadaljevali pogovore o proizvodnji ruskega cepiva v Nemčiji, je dodala.
Hrvaška: največ okužb na območju Zagreba in Splita
Na Hrvaškem so v zadnjem dnevu ob 5735 opravljenih testih potrdili 776 novih okužb z novim koronavirusom. Umrlo je 27 bolnikov s covidom-19, je danes sporočil nacionalni štab civilne zaščite. Največje dnevno številno novih okužb je še vedno na območju Zagreba in Splita. Iz Istrske županije poročajo o devetih novih primerih.
Protest študentov v Franciji
"Žrtvovana generacija," takšno je bilo v sredo sporočilo sindikata francoskih študentov, ki opozarjajo, da številni študenti niso pravično obravnavani, saj so šolanje na daljavo vzpostavile univerze, ne pa tudi večina drugih šol.
Opozarjajo tudi na negativne psihološke in finančne posledice zaradi študija na daljavo; številni so izgubili zaposlitev ali pa so se morali vrniti k staršem, saj niso več zmogli kriti vseh stroškov. Sindikat še opozarja, da bi za pomoč študentom potrebovali 1,5 milijarde evrov, zato pozivajo k zvišanju štipendij.
Prejšnji teden je premier Jean Castex napovedal, da bi lahko konec meseca delno omogočili predavanja v živo za prve letnike. Predsednik Emmanuel Macron se bo o razmerah danes pogovarjal s študenti, predvidoma bo napovedal tudi dodatno pomoč.
Francoski predsednik Emmanuel Macron je študentom obljubil podporo. Napovedal je neko obliko študentskih bonov in zagotovil, da se bodo lahko študentje enkrat tedensko vrnili v predavalnice, če bodo to želeli. Obljubil je tudi, da bo dostop do storitev za duševno zdravje in svetovanja lažji, ob tem pa opozoril, da se pred koncem tega semestra verjetno še ne bodo vrnili v normalnost, protikoronski ukrepi pa bodo verjetno ostali v veljavi do poletja.
Švedska priporočila zaprtje šol do najmanj 7. februarja
Lokali in restavracije na Švedskem še najmanj do 7. februarja ne bodo smeli streči alkohola po 20. uri, je sporočil premier Stefan Löfven. Vlada je hkrati podaljšala tudi priporočilo gimnazijam, naj pouk na daljavo podaljšajo do 1. aprila, in delo od doma. Nošenje maske je po novem priporočljivo v javnem prometu med prometno konico.
Švedska vlada, ki od začetka epidemije vodi nekoliko drugačno strategijo omejitve epidemije, občinam še naprej svetuje, naj ohranjajo zaprte vse nenujne storitve do najmanj 7. februarja. Na Švedskem so od začetka pandemije potrdili skoraj 540.000 okužb, umrlo je približno 10.800 obolelih s covidom-19.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje