Že prejšnji teden so v ljubljanskem kliničnem centru preiskovali sum evtanazije neozdravljivo bolnega nevrološkega bolnika. V bolnišnici so odredili interni strokovni nadzor. Dogodek v UKC Ljubljana naj bi se zgodil konec lanskega leta, ko naj bi zdravnik pri neozdravljivo bolnem nevrološkem bolniku opravil nedovoljeno evtanazijo, in sicer na željo svojcev, je poročal Dnevnik.
V Zdravniški zbornici Slovenije sicer razpolagajo s skromnimi materialnimi dokazi o primeru domnevne evtanazije, tako da bo v tem primeru odločilno delo organov pregona, je poudaril predsednik zbornice Andrej Možina. Tudi zdravnikovo javno insceniranje evtanazije pa bi bilo po njegovem mnenju nesprejemljivo in neodgovorno dejanje.
Evtanazija ne sme bitu tabu. Je etično in moralno težavna tema, vendar je včasih lahko tudi edina rešitev.
— Dejan Flašker (@DeFlasker) January 14, 2015
Mnoge izjave so bile protislovne
Tudi če so na oddelku težke razmere in pomanjkljiva komunikacija, to po besedah Možine ne sme biti razlog za tako dejanje, saj obstajajo druga, regularna pota opozarjanja na razmere. Med temi načini je naštel obveščanje predstojnika, uporabo konzilija zdravnikov ali iskanje pomoči pri sindikatu ali zdravniški zbornici. "Zdravniki so strokovne nesporazume dolžni reševati daleč stran od oči laične javnosti in reševati medsebojna nesoglasja," je poudaril predsednik zbornice. Številni preobrati v zadnjih dneh so po njegovem mnenju skrb vzbujajoči, mnoge izjave so protislovne. Zdravniška zbornica dogajanja dejavno spremlja zlasti preko neodvisnega instituta tožilca zbornice oz. njegovega namestnika, ki morata s svojim delovanjem in ukrepi varovati tudi ugled zbornice in zdravniškega stanu v celoti, je povedal Možina.
Ne glede na to, kaj hočeš doseči, če si dohtar, se iz pacienta (in svojcev) ne delaš takega norca! #evtanazija
— Andrej Breznik (@AndroxTM) January 15, 2015
"Resnica ne more omajati ugleda"
Zdravnik Ivan Radan, ki je v četrtek v UKC Ljubljana dobil odpoved delovnega razmerja v primeru domnevne evtanazije, se namerava pritožiti na delovno in socialno sodišče, je za STA potrdil njegov zagovornik Milan Krstić. Pravi namreč, da vodstvo nima razlogov za odpustitev. Krstić pravi, da je zdravnik opozarjal na stanje na oddelku ter da komisija, ki je opravila izredni strokovni nadzor nad njegovim delom, ni mogla ugotoviti, ali je bolniku dejansko dal kalijev klorid in s tem povzročil njegovo smrt. Po njegovem mnenju Radan s svojimi dejanji ni omajal ugleda UKC-ja Ljubljana, ampak je le razgrnil resnico, kako se z bolniki na intenzivni terapiji nevrološke klinike ravna. "Resnica ne more omajati ugleda," je dodal. Kritičen je bil do strokovnega direktorja nevrološke klinike Davida B. Voduška, saj da ni nič storil, da bi izboljšal stanje na oddelkih, ob tem pa on ostaja na svojem položaju. "Danes so na UKC-ju evtanazirali zdravnika," je še dodal Radanov zagovornik.
Premalo dokazov za jasen odgovor, a za odpoved pogodbe o delu dovolj. Ali kako? #evtanazija
— Svarun (@Svarun_K) January 15, 2015
vprašaj k suicidom nagnjeni narod, če je za evtanazijo in jasno, da jih bo 97% navdušeno za.
— MagAri (@larifari753) January 9, 2015
Zdravniki zdaj v težkem položaju
Predsednica odbora za pravno-etična vprašanja pri zbornici Danica Rotar Pavlič je dodala, da so se zaradi dogajanja v zadnjih dneh zdravniki znašli v težkem položaju. To utegne imeti velike posledice na zaupanje ljudi v zdravnike, je dejala. V Zdravniškem društvu Slovenije pa so v sporočilu za javnost poudarili, da mora delo zdravnika potekati samostojno, vendar z veliko mero odgovornosti in občutka za bolnika, k čemur zdravnika zavezujeta tako zakonodaja kot zdravniška etika. Sicer pa v skladu s Hipokratovo prisego odklanjajo evtanazijo in ne odobravajo razlikovanja med aktivno in pasivno evtanazijo. Po njihovem mnenju sedanja zakonodaja omogoča dobro paliativno zdravljenje bolnikov v zadnjih stanjih bolezni ali poškodb, za kar so strokovnjaki sekcije pripravili ustrezne pisne smernice.
Slo bi se v nekaterih stvareh lahko zgledovala po še precej manjšem Lux: poroke + posvajanje otrok za istospolne partnerje, evtanazija.
— Mojca Boltin (@Maarge74) January 15, 2015
Voljč: V državah, kjer je dovoljena evtanazija, prihaja do pogostih zlorab
Komisija RS za medicinsko etiko evtanazije sicer ne podpira. Namen zdravstva in medicine je namreč vzdrževanje življenja in pomoč pri tem ter lajšanje simptomov, ki so za bolnika neprijetni in v zadnji fazi življenja razmeroma pogosti, denimo bolečine in dušenje, so za STA povedali v komisiji. Po besedah predsednika komisije Božidarja Voljča menijo, da je s paliativnimi ukrepi mogoče na smrt bolnim ali umirajočim vedno ustrezno pomagati. Komisija ima odklonilno stališče do evtanazije po Voljčevih besedah tudi zato, ker je v državah, kjer jo izvajajo, povsod prišlo do zlorab in poročila kažejo, da je obseg zlorab velik. Stališče komisije do evtanazije je po njegovih besedah takšno kot stališče Evropskega združenja etičnih komisij.
Namesto razprave i evtanaziji smo dobili eno tako čudno zgodbo.
— Safet Alibeg (@SafetAlibeg) January 15, 2015
Slovenec na letalo v Rimu podtaknil bombo, na katero je sam opozoril kapitana. Zdravnik z evtanazijo provocira ... WTF???
— Mihael Šuštaršič (@SustarsicM) January 14, 2015
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje