Marjanu Sušlju se je mandat iztekel na začetku marca, skupščina Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) pa je 4. februarja sledila predlogu upravnega odbora zavoda in za njegovo naslednico imenovala Tatjano Mlakar. Soglasje k njenemu imenovanju je moral dati še državni zbor, kar so poslanci storili pretekli teden, Sušelj pa je zdravstveno blagajno medtem vodil kot vršilec dolžnosti generalnega direktorja.
Mlakarjeva, ki je do zdaj vodila krško območno enoto ZZZS-ja, je v programu dela opozorila na prihodnje učinke demografskih sprememb, predvsem staranja prebivalstva, razvoja vse dražjih medicinskih tehnologij in zdravil ter pričakovanih dejavnosti zaradi preoblikovanja posameznih podsistemov sistema zdravstvenega zavarovanja. Njegovo trenutno delovanje namreč temelji na več kot 25 let stari zakonodaji, ki je bila delno spreminjana, predvsem pa dopolnjevana, a ne dovolj celovito, je opomnila. Ob pričakovanih spremembah zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju, zakona o zdravstveni dejavnosti in zakona o dolgotrajni oskrbi je zato po oceni Mlakarjeve treba začeti priprave ZZZS-ja na novo ureditev sistema zdravstvenega zavarovanja.
Mlakarjeva je v programu dela poudarila potrebo po sodelovanju in povezovanju med vsemi podsistemi in deležniki v zdravstvenem sistemu za uspešen spopad z epidemijo covida-19, za pripravo in izvedbo načrta za delovanje zdravstvenega sistema po epidemiji ter pri posodobitvi zdravstvenega sistema za njegovo večjo učinkovitost in primerljivo zdravstveno preskrbljenost med regijami, so po opravljeni primopredaji sporočili z ZZZS-ja.
Staranje prebivalstva in vse dražje tehnologije
V sodelovanju z izvajalci zdravstvenih storitev si bo ZZZS prizadeval zlasti za nadaljnji razvoj in ustrezno organizacijo mreže javne zdravstvene službe ter razvoj obračunskih modelov za skrb za zdravje zavarovanih oseb. Prav tako si bo ZZZS prizadeval obvladovati čakalne dobe, tudi v smislu kakovosti vodenja čakalnih seznamov in skrbi za uvrščanja zavarovanih oseb na čakalne sezname v primerih indiciranih zdravstvenih stanj. ZZZS bo zagovarjal tudi krepitev pravic zavarovanih oseb do primerne, kakovostne in varne zdravstvene obravnave, krepil sodelovanje z ministrstvom za zdravje, zlasti pri spodbujanju prenove in izboljšave partnerskega dogovarjanja.
Kot so opozorili, bodo zaradi staranja prebivalstva in zaradi razvoja novih ter vse dražjih zdravstvenih tehnologij, zdravil in medicinskih pripomočkov oz. materialov potrebni dodatna vlaganja v zdravstvo in novi viri za obvezno zdravstveno zavarovanje. Večjo uspešnost in poslovno učinkovitost zdravstvenega sistema bo po njihovem mnenju treba zagotoviti tudi s prenovo zdravstvene zakonodaje. Mlakarjeva je pri tem prepričana, da lahko deležniki v zdravstvu najdejo ustrezne rešitve, ki bodo zavarovanim osebam zagotavljale najvišjo mogočo raven zdravstvenega varstva, skladno z makroekonomskimi možnostmi in prioritetami države.
Nova generalna direktorica je sicer doktorica poslovnih znanosti, ki ima deset let delovnih izkušenj v gospodarstvu in 27 let delovnih izkušenj na vodilnih delovnih mestih v ZZZS-ju. Njeno imenovanje so poslanci podprli z 58 glasovi za in osmimi proti. Poleg koalicijskih poslancev so za glasovali tudi poslanci DeSUS-a in SD-ja, proti so glasovali v Levici, medtem ko so bili poslanci LMŠ-ja in SAB-a vzdržani.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje