
V tokratnem MMC-kastu smo gostili specialistko javnega zdravja Heleno Koprivnikar z Nacionalnega inštituta za javno zdravje. Pogovarjali smo se o kajenju in uporabi novih tobačnih in nikotinskih izdelkov. Ti so v porastu predvsem med mladimi, kažejo podatki Nacionalnega inštituta za javno zdravje.
Povod za najin pogovor je uvedba prepovedi vseh arom, razen arome tobaka, v elektronskih cigaretah in njihovih polnilih. Včasih so bile na trgu cigarete in cigare, danes pa je tobačnih in njim podobnih izdelkov izjemno veliko. Kaj vse je na trgu?
Poimenovanj je res veliko, velikokrat se dogajajo zamenjave med izdelki, ampak v grobem bi lahko rekli, da obstajajo štiri večje skupine novih tobačnih in nikotinskih izdelkov. Prve so elektronske cigarete, te so tudi prve prišle v Slovenijo – okrog leta 2010 so bile že široko dostopne. Ne vsebujejo tobaka, ampak tekočino, ki vsebuje nikotin. S pomočjo baterije se ta tekočina segreva in iz izdelka prihaja dim, ki ga uporabnik vdihuje. V tekočini so bile do prepovedi poleg nikotina še različne arome, vlažilci, ki omogočajo, da dim sploh nastane, pa še različne druge kemične snovi in voda.
Nikotin je zelo zasvojljiva snov, bolj zasvojljiva oziroma podobno zasvojljiva kot kokain ali pa heroin, in mlajša ko je neka oseba, ko začne uporabljati izdelek z nikotinom, močneje in hitreje se bo zasvojila.
Ti izdelki se pogosto mešajo z ogrevanimi tobačnimi izdelki. Kot že ime pove, gre za tobačne izdelke in vsebujejo tobak. Ti izdelki so pravzaprav manjše cigarete s posebej obdelanim tobakom, ki se vstavijo v posebno napravo z baterijo, ki potem segreva tobak v tej cigaretki. Temu rečemo ogrevani tobačni izdelki, a številni jih zmotno imenujejo elektronske cigarete.
Elektronske cigarete so poznane še pod drugimi imeni, recimo vape, vab, potem tudi pod, mot, bafbar – to so vse elektronske cigarete, torej izdelki, iz katerih izhaja neki dim.
Potem so tu še izdelki, iz katerih ne izhaja dim in se uporabljajo v ustih, to so brezdimni tobačni izdelki in nikotinske vrečke. V prvih je tobak, to so take male vrečke, ki se uporabljajo tako, da se ustavijo med zgornjo ustnico in dlesen in se počasi sesajo. V teh je tobak, medtem ko v nikotinskih vrečkah tobaka ni, so pa nikotin in različne druge snovi, ki tvorijo vrečko. Zelo pogosto slišimo, da se obema tema skupinama izdelkov reče fuge, pogosto se sliši tudi, da se nikotinskim vrečkam reče beli snus, tobačnim pa tobačni snus, ampak najpogosteje se imenujejo fuge.
To so torej glavne skupine izdelkov, ki jih danes vidimo na našem trgu, je pa res, da se v tujini pojavljajo vedno novi izdelki, ki bodo verjetno prišli tudi do nas, recimo nikotinski trakci, ki se tudi uporabljajo v ustih in se popolnoma raztopijo, pa različne pastile, tablete, ki se ližejo, topijo in tako naprej. Domišljija industrije nima meja pri teh izdelkih, ki jih srečujemo danes.
Da sta nikotin in tobak škodljiva, je splošno razširjeno. Kako škodljivi pa so ti novi izdelki, ki ste jih zdaj našteli? Kakšne so razlike med njimi, so eni škodljivejši kot drugi?
Ti izdelki se pogosto napačno zaznavajo kot manj škodljivi od kajenja klasičnih cigaret ali pa celo neškodljivi. To je predvsem seveda posledica tega, kar v javnost sporočajo tisti, ki imajo komercialni interes. Neodvisne, verodostojne raziskave pa kažejo precej drugačno sliko: ko nekdo uporablja te izdelke, je dejansko izpostavljen znatnim ravnem zdravju škodljivih snovi. Ti izdelki so zdravju škodljivi, so pa nekatere razlike med njimi: nekdo, ki uporablja elektronske cigarete, je poleg tega, da je izpostavljen nikotinu, izpostavljen tudi majhnim delcem, rakotvornim snovem, težkim kovinam, drugim kemičnim strupenim snovem, tu so dražilci in še kakšne druge snovi. Poleg tega so bile do prepovedi v njih tudi arome, to so prav tako kemične snovi, in vlažilci, ki omogočajo nastanek dima elektronskih cigaret.
Za večino teh snovi že danes vemo, da so zdravju škodljive, da vplivajo na srčno-žilni sistem, na dihala, da so lahko vzrok rakavih obolenj. Manj podatkov je na voljo za arome in za vlažilce, tam je malo dolgoročnih raziskav, kaj se zgodi, če jih nekdo dolgoročno vdihuje. Vemo, da bodo verjetno elektronske cigarete povečale tveganje za bolezni srca in žilja, dihal, rakava obolenja, pa tudi bolezni v ustih, pa še kakšna druga obolenja. Kolikšno bo zvišanje tveganja, pa danes še ne vemo, tudi ne, kakšna bo primerjava s tveganjem, ki ga povzroča kajenje klasičnega tobaka.
Kar je tudi zelo skrb vzbujajoče, in to so dejansko naredili ti novi izdelki, ki so zelo spremenili kontekst vsega tega področja, pa je, da se je odstotek tistih, ki uporabljajo kateri koli tobačni ali pa nikotinski izdelek, močno povečal med mladostniki. Sicer pa tudi med odraslimi zaznavamo porast uporabe teh novih izdelkov, ampak ta porast je bistveno počasnejši in tudi odstotki uporabnikov teh novih izdelkov med odraslimi so izrazito nižji kot med mladoletnimi oziroma mladostniki in mladimi odraslimi.
Kar je pomembno pri elektronskih cigaretah, je, da povzročajo že kratkoročne učinke: že v prvem letu uporabe lahko uporabnik izkusi učinke na dihala, recimo kašelj, težko dihanje, če je astmatik, lahko sledi poslabšanja bolezni, lahko se pojavijo tudi zelo huda obolenja pljuč. Leta 2019 so recimo v ZDA imeli skoraj 3000 primerov tako imenovanih EVALI-primerov, to so težka imunološka vnetja pljuč, ki so zahtevala tudi 70 življenj in so bila povezana z uporabo elektronskih cigaret. /.../ Lahko nastanejo zelo hude posledice, ki so na pljučih tudi trajne, in če ima pozneje taka oseba še kakšne druge bolezni zaradi posledic, ki jih je povzročila uporaba elektronske cigarete, so izidi slabši. Pri elektronskih cigaretah se lahko pojavijo tudi epileptični napadi, zastrupitve z nikotinom, ker je nikotin strupena snov, različni vplivi na srčno-žilni sistem, recimo razbijanje srca, zvišan krvni tlak, mrzle roke, noge in tako naprej. Posledic je lahko že kmalu zelo veliko.
Prav tako ni dokazov, da bi bili manj škodljivi ogrevani tobačni izdelki, saj uporabnika izpostavijo podobnim snovem, kot jih vsebuje tobačni dim, in še nekaterim drugim, ki jih v tobačnem dimu ne najdemo. Za zdaj o kakšnih razlikah ne moremo govoriti in tudi o manjšem tveganju ne. Žal tisti, ki te izdelke uporabljajo, to zmotno mislijo.
Oralni izdelki za uporabo v ustih pa, če gre samo za nikotinske vrečke, izpostavijo uporabnika zelo visokim ravnem nikotina, torej znova gre za vplive na srčno-žilni sistem in še druge vplive, ki jih ima nikotin.
Za brezdimne tobačne izdelke že danes vemo, da povzročajo raka v ustih, prebavnem sistemu, srčno-žilne bolezni, sladkorno bolezen tipa dva in druge posledice.
Torej nobeden od teh izdelkov ni varen, vsi imajo svoje škodljive učinke.

Omenili ste nikotin. Kakšni so simptomi zastrupitve z njim? Kako se kažejo?
S tem se bomo srečevali prav zaradi teh novih izdelkov, ker lahko novejše generacije elektronskih cigaret in nikotinske vrečke vsebujejo izjemno visoke ravni nikotina. Ta je sam po sebi zelo strupena snov, načeloma lahko pri visoki izpostavljenosti privede tudi do smrti, običajno pa se pojavijo blažje zastrupitve. Pri tem zaznamo vrtoglavico, slabost, lahko sledijo bruhanje, višji krvni tlak, razbijanje srca, zmedenost, glavobol. To so znaki, ki se pojavijo pri neki blažji zastrupitvi. Seveda pa se lahko pojavijo tudi hujši, to so driske, krči, epileptični napadi, motnje zavesti in tudi smrt ob izjemno visokem vnosu.
Smrtni odmerek je po zadnjih podatkih 5 mg/kg telesne teže, dejstvo pa je, da pri tako visokih ravneh, kot so v nekaterih novih izdelkih, predvsem nikotinskih vrečkah, bi lahko, če bi jih recimo po nesreči zaužil kakšen otrok, sledile hujše zastrupitve.
Kaj pa je treba narediti v takem primeru?
Lahko pride do zaužitja prek kože, če se nekdo recimo polije s tekočino, lahko pride skozi sluznico, seveda tudi z vdihavanjem, v takem primeru, ob zaužitju skozi usta, lahko izzovemo tudi bruhanje. Običajno česa posebnega pravzaprav ne moremo narediti, simptomi izzvenijo.
Podatki kažejo, da v Sloveniji kadi okoli petina prebivalcev. Podatki vašega inštituta kažejo, da se v zadnjih 25 letih delež kadilcev zmanjšuje. Leta 2000 je bil delež kadilcev nekje 25 % prebivalstva, leta 2017 pa približno 20 %. Na splošno velja, da je delež kadilcev večji med moškimi kot ženskami, da torej kadi več moških kot žensk, a kot smo poročali v zadnjih letih, se zvišuje odstotek deklet, ki kadijo. Čemu pripisujete ta porast?
Ravno smo dobili podatke najnovejše raziskave iz leta 2024. Med odraslimi se dejansko odstotek kadilcev zmanjšuje, s četrtine leta 2016 na manj kot petino v letu 2024. Res je, ženske kadijo v nižjem odstotku kot moški, če pogledamo odrasle osebe, čeprav se je v preteklosti odstotek med moškimi zniževal hitreje kot med ženskami.
Med mladimi je slika malce drugačna. Med njimi smo imeli zniževanje odstotka kadilcev, a zadnja raziskava, ki smo jo naredili, kaže, da se dogajajo spremembe: priča smo zvišanju tako med fanti kot med dekleti, je pa res, da dekleta pri tem prednjačijo in da pravzaprav pri nekaterih kazalnikih že vidimo, da so dekleta vodilna, in to se bo verjetno poznalo potem tudi pri splošni populaciji. Zakaj se to dogaja, je težko reči, tega ne raziskujemo podrobneje, ampak verjetno je povezano s prihodom novih izdelkov in predvsem tudi s trženjskimi pristopi industrije, ki si v zadnjih desetletjih res prizadeva pridobiti predvsem ženske in dekleta kot uporabnice teh izdelkov.
Torej je ta porast kajenja med mladimi predvsem posledica preplavljanja trga z novimi izdelki. Ali smo na začetku, če lahko rečem, neke nove epidemije kajenja?
Žalostno je, kar je pokazala zadnja raziskava, ki jo izvajamo med dijaki drugih letnikov srednjih šol po Sloveniji, ki so v povprečju stari 16 let. Glede na leta prej – prvič smo raziskavo izvedli leta 2017, zadnjič 2023 –, smo v preteklih letih spremljali upad odstotka kadilcev, hkrati pa porast novih izdelkov. Toda po letu 2021, torej po koncu pandemije, po odprtju družbe, pa ugotavljamo izrazite premike, in sicer predvsem izrazit porast novih izdelkov. Ti so verjetno v tistem obdobju postali dostopnejši, še posebej elektronske cigarete. Ugotavljamo, da je trenutnih uporabnikov med 16-letniki kar 30-odstotna, kar je izrazito več kot prej, hkrati pa ugotavljamo, da tudi upada odstotka kadilcev ni več v tej skupini. Zelo skrb vzbujajoče, in to je posledica novih izdelkov, pa je, da se je odstotek tistih, ki uporabljajo kateri koli tobačni ali nikotinski izdelek, močno povečal med mladostniki. Sicer tudi med odraslimi vidimo porast uporabe novih izdelkov, ampak je bistveno počasnejši in tudi odstotki uporabnikov novih izdelkov med odraslimi so izrazito nižji kot med mladoletnimi oziroma mladostniki in mladimi odraslimi.
Mladi so še posebej dovzetni za razvoj zasvojenosti z nikotinom. Uporaba e-cigaret lahko torej privede do tega, da jih bodo verjetno zamenjali za prave cigarete oziroma za neki drug izdelek?
Mladi se ne zavedajo, kaj to pomeni za njihovo zdravje, tudi ne razmišljajo o vsebnosti teh izdelkov, kot ugotavljamo v eni od raziskav, ko se pogovarjamo z mladimi. Nikotin je zelo zasvojljiva snov, bolj zasvojljiva oziroma podobno zasvojljiva kot kokain ali pa heroin, in mlajša ko je oseba, ko začne uporabljati izdelek z nikotinom, močneje in hitreje se bo zasvojila. To pomeni, da bo tudi pozneje imela velike težave pri opuščanju, morda sploh nikoli ne bo opustila teh izdelkov in bo posegala vedno znova po izdelku z nikotinom. Poleg tega raziskave kažejo, da če mladostnik začne uporabljati elektronske cigarete ali pa brezdimne tobačne izdelke, ima nekajkrat zvišano tveganje, da bo postal kadilec cigaret.
Za nekatere izdelke pa teh raziskav še nimamo in ne vemo, kaj bodo pokazale. Sama zasvojenost je eno, nikotin pa ima še druge učinke pri mladih. V tem obdobju se zelo intenzivno razvijajo možgani, in kot kažejo raziskave, lahko pride do trajnih škodljivih posledic, recimo na miselne sposobnosti, na delovni spomin, na razpoloženje, na tesnobnost, zviša se tudi tveganje za uporabo drugih drog in še drugi učinki lahko nastopijo, če se začne uporaba nikotina tako zgodaj. Posledice pri mladih so drugačne, če recimo po teh izdelkih poseže odrasla oseba po 25. letu, ko je ta razvoj možganov končan.

Veliko se pogovarjamo o tem, kako mladi danes funkcionirajo, v kakšnem stresu so, kakšni so povodi za to, da se morebiti nekateri ne znajo spopasti z različnimi izzivi. Za nekatere je kajenje modna muha oz. jih uspešno nagovorijo marketinški triki, za nekatere pa so vir tolažbe oziroma blažilec stresa.
Mladi povejo, da pogosto začnejo uporabljati te izdelke ali nadaljujejo to, ker menijo, da zmanjšujejo stres. Premalo se zavedajo, da bo nikotin, če povem čisto laično, sčasoma povečal stres. Ker ko bodo enkrat zasvojeni, ko bo njihovo telo potrebovalo nikotin, bodo v stresu, dokler ne bodo znova vnesli nikotina, da se bodo povrnili v normalno stanje. Zato je treba pri mladih iskati alternativne poti za lajšanje stresa oz. tisto, kar menijo, da pridobijo z uporabo teh izdelkov. Tu bi izpostavila učenje različnih veščin: če se že kot otrok nekdo nauči, kako pristopati k lajšanju stresa, kako se odločati, kako nekomu reči ne in tako naprej, potem mu te veščine pomagajo pri tem, da se upre uporabi teh izdelkov oziroma da jih ne uporablja v te namene. To je lahko del tega, kar bi lahko otroke naučili starši in v šoli: da se lahko z izzivi spopadejo na drugačen način, ne pa z uporabo teh izdelkov.
Se mladi zavedajo oziroma zaznavajo, da padajo v zanke marketinških prijemov industrije, ki je zelo močna že desetletja?
Na oddelku, kjer delam, ne delamo toliko neposredno z mladimi, delamo pa raziskave z njimi, in iz tega lahko sklepam, da se tisti, ki so uporabniki, tega ne zavedajo toliko, kot se tisti, ki so prepričani, da teh izdelkov ne bodo uporabljali. Na splošno sicer verjamem, da mladi ne želijo biti manipulirani. Tobačna industrija oziroma industrija teh izdelkov potrebuje nove kupce, pridobiti jih mora čim prej, da so čim bolj zasvojeni, da bodo čim dlje kupovali te izdelke. To je manipulacija. Mladi tega večinoma ne vidijo tako, ampak vidijo druge koristi uporabe teh izdelkov ali pa so jim zanimivi in zabavni zaradi različnih dejavnikov. Tukaj je pomembna natančna informacija.
S prepovedjo arom se je Slovenija pridružila najnaprednejšim državam znotraj Evropske unije, ki so to že uvedle, na ravni celotne Unije pa tovrstne prepovedi še ni. Kaj kaže praksa v državah, kjer so arome že prepovedali? Lahko pričakujemo padec uporabe teh izdelkov med mladimi, kar je primarni cilj prepovedi: da se torej zaščitijo mladi?
Ti ukrepi niso bili uvedeni v daljni preteklosti, gre za nekaj let izkušenj, ki so na voljo. In dejansko te izkušnje kažejo, še posebej zadnje iz Nizozemske, kjer so prepoved arom uvedli 1. januarja 2023, da ukrepi vplivajo na zmanjšanje uporabe teh izdelkov med mladimi. Je pa res, da prav zato, ker ni enotnega evropskega ukrepa, prihaja do poročil, da so izdelki še vedno dostopni. Ker so na voljo v sosednji državi, lahko se nabavljajo po spletu, lahko pa tudi proizvajalci najdejo načine, kako se zoperstavijo. V eni od držav so tako arome prodajali kot prehranske dodatke in jih je bilo mogoče dodajati v tekočine.
Pri vseh teh ukrepih se je pomembno zavedati, da se bodo našle poti, kako jih zaobiti, in v tem primeru morata biti zelo stroga nadzor in preprečevanje stranpoti. Pomembno bi bilo, da bi Evropska unija, potem ko se dolga leta na tem področju ni veliko zgodilo, pristopila k reviziji svojih direktiv in sprejela ukrepe, ki bi pomagali tudi posameznim državam, da bi lahko bile učinkovitejše.
S prepovedjo arom prihaja tudi ostrejši nadzor. Kakšen učinek imajo arome, da mlade tako privlačijo?
Kot kaže, so arome tisti najprivlačnejši dejavnik pri teh izdelkih in so skoraj najpomembnejše pri prvi uporabi, zakaj nekdo poseže po tem izdelku. Arome zakrijejo rezek okus nikotina, zato je prva uporaba prijetnejša, kot je bilo včasih prvo kajenje cigarete. Če ima prijetnejše prve občutke, potem posameznik veliko lažje nadaljuje.
Omeniti je treba tudi to, da zaradi arom izdelek ljudje zaznavajo kot manj škodljiv, kar pa ni res. Niso samo arome tisti dejavnik, ki vpliva na uporabo teh izdelkov, so pa ene najpomembnejših. Poleg tega so tu še drugi dejavniki, kot je agresivna promocija. Če pogledate družbena omrežja, je ogromno oglaševanja, težko se mu je upreti, težko pa ga je tudi nadzirati in preprečevati. Potem so tu še nove tehnologije, novi načini uporabe, navsezadnje tudi diskretnost uporabe. Če gre za izdelke za uporabo v ustih, je to zelo težko zaznavno, na zunaj se ne vidi. Novejše generacije elektronskih cigaret, ki so zelo majhne, oddajajo malo dima in jih mladostniki lahko uporabljajo celo v razredih, ne da bi kdo opazil.
Poleg tega ugotavljamo, da se izdelki izjemno hitro spreminjajo in imajo dodane značilnosti, recimo celo zaslone, lahko omogočajo igranje igric, poslušanje glasbe in še številne druge stvari, kar je za mlade zanimivo. Ne le arome, tudi druge stvari so pomembne, na katere bi bilo treba pri tem pomisliti.
Že prej ste omenili, da študij o škodljivosti arom, pa tudi vseh drugih z njimi povezanih snovi in izdelkov, skorajda še ni, vemo pa, da so škodljivi, ker so snovi, ki so v teh izdelkih škodljive. Kaj lahko pričakujemo v prihodnosti? Vemo, da je pri cigaretah zaradi interesov tobačnega lobija trajalo desetletja, da se je pokazalo, kaj kajenje povzroča zdravju.
Kar se tiče arom kot takih, za nekatere vemo, da so zelo škodljive zdravju, to izhaja predvsem iz proizvodnje hrane oziroma arom. Tam so znani primeri, kot je vdihovanje arome masla, ki so jim bili izpostavljeni delavci v industriji pokovke, zelo škodljivo in so hudo zboleli na pljučih. Za arome danes vemo, da je dolgoročno vdihavanje zelo škodljivo, vemo tudi za nekatere običajne arome, recimo cimet, vanilja, jagoda, da imajo škodljive učinke na človeške celice.
Vendar pa dolgoročnih raziskav, ne samo za arome, tudi sicer za dolgoročno uporabo teh izdelkov ni. Izdelki se zelo hitro spreminjajo, in ko enega preizkusijo, je že nov izdelek na tržišču. Dejansko ne sledimo temu hitremu razvoju, industrija si pa zelo prizadeva, da bi razvila take izdelke, da bi bili privlačni.
Potem je tu tudi hkratna uporaba več izdelkov. Pri nas opažamo, da uporabniki elektronskih cigaret oziroma uporabniki ogrevanih tobačnih izdelkov v visokem odstotku tudi kadijo klasične cigarete. V tem primeru gre za predvidoma večjo škodljivost, kot če bi uporabljali samo en izdelek, pa se tega premalo zavedajo, menijo, da si koristijo s tem, da recimo zmanjšajo število cigaret. Potem so tu še etični zadržki, če bi želeli prikazati dolgoročne učinke, bi morali seveda dolga leta spremljati uporabnike izdelkov.
Podobno bo kot pri kajenju cigaret, pojavljati se bodo začele nekatere bolezni, ki jih bomo postopoma začeli pripisovati uporabi teh izdelkov in potem bodo minila desetletja, da bomo prišli do podatkov. Se pa že iz zdajšnjih raziskav da zaključiti, da bodo dolgoročno nastale posledice, povezane z uporabo teh izdelkov.
Po novem so torej prepovedane vse sladke, sadne in zeliščne arome v elektronskih cigaretah in njihovih polnilih. Ostaja pa dovoljena prodaja izdelkov z aromo tobaka, v katerih je še vedno 16 dovoljenih snovi.
Ne glede na prepoved arom seveda obstajajo tiste škodljive posledice v elektronskih cigaretah, ki sem jih že naštela. Vrnila bi se na nikotin, ki se razume kot morda ne tako zelo škodljiv. Pri kajenju cigaret smo vedno govorili, da je katran tisti, ki vsebuje večino škodljivih snovi in povzroča posledice, ki jih pripisujemo kajenju. Pa vendarle tudi nikotin vpliva na številne organske sisteme v telesu, predvsem na srčno-žilni sistem, obenem bi pa opozorila na njegove vplive v reproduktivnem obdobju. Mlada dekleta, ki zdaj bolj kot fantje uporabljajo elektronske cigarete, postopoma prihajajo v obdobje, ko bodo želela imeti družino. Pomembno je, da se zavedajo, da vnos nikotina med nosečnostjo povzroča težave, vpliva na plod, vpliva na razvoj njegovih možganov, vpliva na razvoj njegovih pljuč, pa tudi na možnost prezgodnjega poroda, mrtvorojenosti, nenadne smrti dojenčka po porodu. Zato je še posebej skrb vzbujajoče, da nikotin prikrito prinaša te posledice, ki se jih splošna javnost premalo zaveda.
Žal opažamo v raziskavah, da se tudi starši ne zavedajo posledic uporabe teh izdelkov, da pogosto slišimo celo, da starši kupujejo elektronske cigarete svojim otrokom, zato bi res opozorila, da je pomembno, da se ti izdelki ne uporabljajo zaradi škodljivih posledic, predvsem pa tudi zaradi zasvojenosti in učinkov nikotina.
Katere ukrepe bi še lahko uvedli v boju proti e-cigaretam in drugim izdelkom?
Menim, da imamo dve področji, kje bi res lahko veliko naredili, a žal ni politične pripravljenosti. Prvi ukrep so višje cene teh izdelkov – že pri cigaretah smo med tistimi, ki imajo nižje cene. S povišanjem obdavčitve ali z obdavčitvijo nekaterih izdelkov, ki trenutno še niti niso dodatno obdavčeni, bi dosegli tudi to, da bi se dolgoročno zmanjšala uporaba teh izdelkov. Poleg tega pa je pri nas prisotna tudi neverjetno velika mreža prodajnih mest, govorim za vse tobačne in nikotinske izdelke. Imamo šest tisoč ali več prodajnih mest, kar je več kot prodajnih mest običajnih prehranskih izdelkov, kruha in mleka. Pogosto prihaja tudi do kršitev, ker nadzor nad šest tisoč prodajnimi mesti je pravzaprav nemogoč, kršitve prepovedi prodaje mladoletnikom so pogoste, mladoletniki sami ocenjujejo, da zlahka pridejo do teh izdelkov, da so jim dostopni in velika večina poroča, da jim trgovci ne zavrnejo nakupa in tudi vedno ne zahtevajo osebnega dokumenta. Torej, v večini primerov lahko vsaj na enem prodajnem mestu pridejo do teh izdelkov. Vemo, da točno vedo, kam lahko gredo, kje bodo lahko te izdelke dobili. Pri zmanjševanju števila prodajnih mest imamo še velik manevrski prostor. Vsekakor podpiramo uvedbo strogo nadzorovanih specializiranih trgovin.
V pogovoru s strokovnjakinjo tudi o načinih in programih pomoči za odvajanje kajenja in o tem, kaj lahko kot družba naredimo, da mladi ne bodo kadili ne cigaret ne uporabljali drugih izdelkov. Vabljeni k ogledu.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje