Pred kratkim so ameriški centri za nadzor in preventivo bolezni objavili svoje poročilo o oceni širitve gripe, v katerem so zapisali, da je virus H1N1 v zadnjem letu dni prizadel večino območij sveta, je za TV Slovenija poročala Rajka Pupovac.
Še enkrat je bilo omenjeno, da je virus prizadel predvsem starejše in najmlajše. Sodeč po poročilu, je bilo število ljudi, ki so se obrnili po zdravniško pomoč zaradi gripe, največje od leta 1997.
Nova gripa je izbruhnila aprila lani v Mehiki in se kmalu razširila na celoten svet. V Sloveniji je zaradi nove gripe umrlo 19 ljudi, skupno po svetu pa 18.000, čeprav strokovnjaki opozarjajo, da je bilo smrtnih žrtev še precej več.
Vse bolj nalezljivi primeri
In čeprav so podobe ljudi z zaščitnimi maskami, zaprte javne ustanove in zlovešča opozorila o posebnem režimu umivanja rok na javnih prostorih že preteklost, pa je virus še vedno med nami, ljudje pa zaradi njega še vedno umirajo, opozarjajo strokovnjaki. Izginila je le panika, ki je lani spremljala virus, saj imajo zdravniki zdaj na razpolago ustrezno cepivo in novo gripo obravnavajo kot vsako drugo gripo.
Zdravstveni strokovnjaki menijo, da bo v roku enega leta skoraj vsakdo okužen z virusom - vsaj z njegovo blažjo različico. To teorijo podpira tudi dejstvo, da leto dni po prvem valu poročajo o čedalje bolj nalezljivih primerih, konkretno, o žrtvah, ki niso nikdar potovale v kraje, ki jih je prizadela gripa.
"Primerov bo nedvomno vse več, a obstaja tudi upanje, da se bo virus letos sam od sebe stabiliziral," je povedal dr. V. M. Katoch, generalni direktor indijskega sveta za medicinske raziskave (ICMR). V Indiji je gripa zadnji vrhunec dosegla pozimi, ko je zaradi nje umrlo 80 ljudi.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje