Beović: Strokovna priporočila o cepljenju naj se vključi v vladne odloke
Vodja strokovne skupine za cepljenje Bojana Beović meni, da bi morala vlada strokovna priporočila, ki veljajo za cepljenje prebolevnikov in dolžino razmikov med prejemom prvega in drugega odmerka, vključiti tudi v svoje odloke.
Cepljenje z AstraZeneco bi bilo mogoče po 12 tednih po prvem odmerku, izjemoma že prej, če bi to posamezniki iz različnih razlogov potrebovali. Je pa Beovićeva poudarila, da so raziskave pokazale, da pri cepivu AstraZenece cepljenje z drugim odmerkom po 12. tednu zagotavlja večjo zaščito.
Prebolevnikom še vedno priporočajo cepljenje le z enim odmerkom, in sicer po pol leta. Ker pa imajo številni težave s potovanjem v različne države, bi bilo zanje mogoče cepljenje kadar koli in tudi z dvema odmerkoma, je pojasnila.
O t. i. tretjem, poživitvenem odmerku AstraZenece po besedah Beovićeve še ni nič dokončnega. Celo mnenje Svetovne zdravstvene organizacije govori v korist temu, da bi se s tretjim odmerkom še počakalo, je povedala.
Glede veljavnosti potrdila o prebolelem covidu-19 v drugih državah je Beovićeva dejala, da si vsaka država za zdaj postavlja svoje pogoje. Pričakuje pa t. i. digitalno zeleno potrdilo, ki bo poenotilo pogoje za prehod meje, pri čemer upa, da bodo ti pogoji strokovno smiselni.
Beovićeva je ob tem komentirala tudi precepljenost v Sloveniji, ki v nobeni starostni skupini še ni presegla 70 odstotkov. Kot je dejala, je delež cepljenih, potreben za to, da se začne epidemija ustavljati, odvisen od tega, kako hitro se virus širi. Hitrost širjenja trenutno omejujejo tudi ukrepi. Če pa bi želeli te povsem ukiniti, bi morali po njenih besedah doseči precepljenost, ki bi upoštevala izključno naravno sposobnost širjenja virusa.
Sicer pa po torkovih podatkih Evropskega centra za preprečevanje in nadzor nad boleznimi (ECDC) za odraslo populacijo Slovenija po precepljenosti s prvim odmerkom le za nekaj odstotnih točk zaostaja za evropskim povprečjem. Slovenija je tako pri 32-odstotni precepljenosti, povprečje pa je 36 odstotkov.
Delež cepljenih odraslih z drugim odmerkom pa je v Sloveniji 17-odstoten, medtem ko je evropsko povprečje 14 odstotkov. Beovićeva je ob siceršnjem odnosu do cepljenja v Sloveniji, denimo proti gripi, s takšnim deležem kar zadovoljna.
Je pa znova opozorila, da ob siceršnjem umirjanju epidemije še vedno vsak dan umirajo starostniki s covidom-19, tudi v 60. in 70. letih. To je manj od pričakovane življenjske dobe in to so nepotrebne smrti, je opomnila.
Potrdila je tudi, da je jeseni znova pričakovati povečano število primerov okužb, a upa, da bo stopnja precepljenosti vendarle tolikšna, da ne bo podobno tistemu iz lanske jeseni.
Ponekod že začeli sistematično cepljenje zaposlenih v podjetjih
Medtem pa cepilni centri že zbirajo prijave zaposlenih v gospodarstvu. Glede na dopis, ki ga je ministrstvo za zdravje poslalo gospodarskim združenjem, lahko gospodarska družba izrazi interes za organizirano cepljenje zaposlenih v najbližjem cepilnem centru, ki je tudi odgovoren za cepljenje. Po poizvedovanju na 62 območnih obrtno-podjetniških zbornicah je za cepljenje za zdaj zainteresiranih 3500 članov zbornice in pri njih zaposlenih, po podatkih Gospodarske zbornice Slovenije (GZS) pa več kot 200 podjetij, ki se po navodilih ministrstva za zdravje zdaj neposredno obračajo na cepilne centre.
Medtem ko so cepljenje zaposlenih v podjetjih ponekod že začeli, bo Zdravstveni dom (ZD) Kranj gospodarstvu namenil termin na začetku junija. Cepili bodo v cepilnem centru, podjetja pa bodo za njihove zaposlene dobila poseben termin, je pojasnila direktorica kranjskega zdravstvenega doma Lilijana Gantar Žura.
V Celju cepili že veliko zaposlenih iz različnih podjetij
V ZD-ju Celje so doslej prejeli že veliko prijav za cepljenje iz različnih podjetij na Celjskem in cepili ogromno zainteresiranih zaposlenih iz teh podjetij. Podatka o tem, koliko zaposlenih iz posameznih podjetij so že cepili, nimajo, saj vodijo skupno evidenco vseh cepljenih v njihovem centru.
Mobilnih ekip nimajo in jih tudi ne načrtujejo, saj pomenijo za številne dodatne kadrovske in tehnične obremenitve. "Cepilni center ZD Celje je na lokaciji, ki je zelo dobro dostopna vsem v regiji. Sicer pa je naša praksa, da razpored cepljenj naredimo v sodelovanju s posameznim podjetjem in se mu, kar se da, tudi prilagodimo. Po dogovoru pridejo vsi zaposleni skupaj ali v več terminih. Prav vsa podjetja doslej so bila zadovoljna z izvedbo cepljenja v našem cepilnem centru," so navedli.
V Mariboru bodo cepile tudi mobilne enote
Okoli 100 prijav podjetij pa so do zdaj že dobili v ZD-ju Maribor, pa je povedal direktor Jernej Završnik. Organizirali bodo tudi mobilne enote v podjetjih, ker je na cepljenje prijavljenih več kot 50 kandidatov, za vse druge pa bodo cepljenje organizirali v okviru mariborskega cepilnega centra. Cepili bodo s cepivom, ki bo takrat na razpolago.
Direktor Zdravstvenega doma Bled Leopold Zonik pa je na današnji vladni novinarski konferenci dejal, da je na njihovem območju za cepljenje precejšnji interes turističnega in gostinskega sektorja. "Trenutno zbiramo spiske in se bomo skupaj odločili, ali jih bomo množično povabili v Festivalno dvorano, kjer bo pomagala lokalna skupnost pri logistiki, ki ni zdravstvena, ali pa bomo z mobilno enoto vstopili v njihove prostore," je opisal.
"Sistematično cepljenje zaposlenih v gospodarstvu pozdravljamo, saj verjamemo, da bo prispevalo k čim hitrejši precepljenosti v Sloveniji. Hkrati ocenjujemo, da bo na še neodločene zaposlene vplivalo kot spodbuda k odločitvi za cepljenje," menijo v Gospodarski zbornici Slovenije in dodajajo, da gre na koncu za odločitev vsakega posameznika.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje