Ameriški predsednik Donald Trump (levo) in direktor ameriškega Nacionalnega inštituta Anthony Fauci. Foto: EPA
Ameriški predsednik Donald Trump (levo) in direktor ameriškega Nacionalnega inštituta Anthony Fauci. Foto: EPA

Z novim koronavirusom je v ZDA okuženih 1,4 milijona ljudi, umrlo jih je 84.000. Zaradi zajezitvenih ukrepov pa je ameriško gospodarstvo obstalo, povečalo se je število brezposelnih, javnomnenjske ankete glede prihajajočih predsedniških volitev novembra, pa Trumpu ne kažejo obetajoče slike. Ravno zato si ameriški predsednik prizadeva k čimprejšnji vrnitvi države v stare tirnice: zagon podjetij z vrnitvijo delavcev na delovna mesta in pospešitev gospodarstva, vrnitev otrok v šole.

Trump skeptičen glede okužbe otrok z novim koronavirusom

Trump je bil v sredo jasen: šole po državi se morajo odpreti, s čimer je zavrnil mnenje direktorja nacionalnega inštituta za zdravje Anthonyja Faucija, ki je v torek v senatu dejal, da je odpiranje šol pred iznajdbo cepiva nevarno. "Njegov odgovor me je pravzaprav presenetil, pa ne le mene, veste – to ni sprejemljiv odgovor, še posebej, ko govorimo o šolah," je dejal Trump novinarjem. Dodal je, da "je edina stvar, ki bi bila sprejemljiva", da bi starejšim učiteljem in profesorjem odobrili še nekaj tednov odsotnosti pred vrnitvijo, "saj je to bolezen, ki napada po letih in napada zdravje".

Sorodna novica Fauci svari pred "resnimi posledicami" prenaglega odpiranja

"Vendar pa pri mlajših otrocih, mislim, in pri študentih – samo poglejte si statistiko. Resnično je neverjetna," je dodal.

Kot poroča BBC, so Trumpove besede razdelile tudi javnost, saj prihajajo v času, ko se je pojavilo nekaj primerov obolenj otrok z vnetnim sindromom, ki bi bil lahko povezan z virusom. Fausi je v senatu opozoril, da bi odhod v šolo lahko povzročil “še več trpljenja in smrti” in da se je treba zavedati, da nisi "kavalir, če misliš, da so otroci popolnoma odporni proti škodljivim učinkom okužbe".

V ZDA največ okuženih na svetu

V ZDA se je do srede zvečer z novim koronavirusom okužilo skoraj 1,4 milijona ljudi, koronavirusna bolezen 19 pa je zahtevala 84.119 življenj. Zvezne države še naprej odpravljajo ukrepe proti širjenju pandemije, predsednik Donald Trump pa je pozval k odpiranju šol po ZDA. Fauci je ob tem opozoril, da bi bilo število mrtvih v ZDA lahko dejansko višje, kot prikazujejo uradne številke.

Predsednika Trumpa naj bi zanimalo le še gospodarstvo

Trump je breme pandemije prenesel na zvezne države, novinarskih konferenc njegove delovne skupine proti novemu koronavirusu ni več. Mediji poročajo, da Trump tudi ne sodeluje več na sestankih zdravstvenih strokovnjakov. Zanima ga le še ponovni zagon gospodarstva, ob tem pa obtožuje demokrate, da želijo uničiti gospodarstvo in mu s tem škodovati pred volitvami.

New York pandemija najbolj prizadela

Foto: EPA
Foto: EPA

Demokratski guvernerji to zanikajo in trdijo, da upoštevajo mnenja znanosti in zdravstva, kot je newyorški guverner Andrew Cuomo, drugi guvernerji so pod hudim pritiskom. New York je s 340.000 okuženimi in 27.477 mrtvimi daleč najbolj prizadeta zvezna država v ZDA, njegovi prebivalci pa zaupajo postopnemu odpiranju gospodarstva na podlgi podatkov.

Ti kažejo, da se položaj izboljšuje, saj že tri dni zapovrstjo na dan umre manj kot 200 ljudi, novih hospitalizacij pa je manj kot 500 na dan. Na vrhuncu krize jih je bilo več tisoč, smrti pa do po tisoč na dan. Po določenih okrožjih države New York bodo v petek ponovno zagnali določeni dejavnosti, kot so trgovine, gradbeništvo in druge, dovoljena pa bo tudi določena vrsta rekreacije, kot je tenis.

Nekatere zvezne države rahljajo ukrepe ...

Sorodna novica Obama ameriški odziv na pandemijo označil za "kaotično katastrofo"

Demokratski guverner Minnesote Tim Waltz je pod večjim pritiskom in je dejal, da od ponedeljka ne velja več njegov ukaz prebivalstvu, naj ostane doma. "Še vedno je varneje in pametneje ostati doma, ampak večno tako ne gre naprej," je dejal in napovedal, da bo dovoljeno združevanje do deset ljudi, bari in restavracije pa se lahko odprejo z omejitvami zmogljivosti. V Minnesoti je 13.000 okužb in 638 smrti.

... drugim tega ne dovolijo

Pod še večjim pritiskom se je znašel demokratski guverner Wisconsina Tony Evers, saj je državno vrhovno sodišče njegov ukaz ljudem, naj ostanejo doma, v sredo razglasilo za neustavnega. Tožbo so vložili republikanci v državnem kongresu, vrhovno sodišče Wisconsina pa ima konservativno večino. V Wisconsinu so doslej našteli 10.900 okužb in 421 smrti.

Republikanski guverner Marylanda, kjer je do srede zvečer ob 34.800 okužbah umrlo 1809 ljudi, je dovolil odprtje vseh trgovin, vendar le do 50-odstotne zasedenosti zmogljivosti kupcev, zagnal je predelovalno industrijo, dovolil maše v cerkvah in druge dejavnosti.

Njegov kolega Mark Gordon je v Wyomingu dovolil odprtje restavracij in barov, pri čemer morajo zaposleni nositi maske in se redno testirati na okužbo z novim koronavirusom. V Wyomingu so sicer našteli le 688 okužb in sedem mrtvih. Podobno se dogaja tudi po drugih ameriških zveznih državah, ki previdno rahljajo ukrepe proti širitvi pandemije. V Los Angelesu so prebivalce navdušili z odprtjem plaž, seveda ob upoštevanju varnostne razdalje.