"V Sloveniji smo zamudili. Opazovali smo dogajanja v severni Italiji in nismo verjeli, da virus od tam lahko prej pride k nam kot do Rima ali Sicilije. Celo v času šolskih počitnic nismo dajali nobenih potrebnih nasvetov našim državljanom. Poslušali smo, da imamo državni načrt za epidemijo, niso pa nam povedali, da je to načrt za epidemijo gripe. Poslušali smo, da imamo dovolj zaščitne opreme, v resnici pa so bila skladišča glede na potrebe praktično prazna. Niso obstajali niti seznami potreb na državni ravni, niti skupni načrti nabav, niti enotna mnenja stroke. Pričakal nas je kaos," je med drugim v nagovoru navedel predsednik vlade Janez Janša.
"Dokler ne bo na voljo cepiva, je naša edina možnost upočasnitev širjenja virusa. Zato smo v bitki s časom. Kot vlada smo prisegli v petek zvečer. Običajno imajo vlade na voljo 100 dni, da se ekipirajo in pripravijo na redno delovanje. Mi smo imeli na voljo največ polovico ene sobote, večina ministrov niti to ne. Vlada je v položaju, ko za spopad z epidemijo nima na voljo nobenih pripravljenih ukrepov. Vsako odredbo, vsak odlok, vsak sklep je treba napisati od prve črke naprej. Nekatere države enostavno sprejemajo odloke, ki so jih pripravili mesece in tedne prej, mi jih moramo domisliti, napisati, uskladiti in sprejeti v enem dnevu ali celo nekaj urah. In vsaka ura je v tej bitki dragocena. Zato sledimo tudi ravnanju tistih držav, ki so imele ukrepe domišljene in pripravljene vnaprej," je med drugim povedal Janša.
Zakaj je potrebna omejitev gibanja?
Utemeljil pa je tudi najnovejši vladi odlok o prepovedi gibanja in zbiranja na javnih površinah: "Svojo državo smo pred 30 leti ustanovili in ubranili tudi zato, da bi v njej lahko živeli svobodno. Omejevanje gibanja je v temeljnem nasprotju z bistvom našega življenja in hotenja. Toda v tem trenutku je nujno, če želimo rešiti mnoga življenja. Zato prosim, da odlok o omejitvi gibanja, ki ga je vlada sprejela na podlagi zakona o nalezljivih boleznih in bo veljal od polnoči dalje, dosledno upoštevamo. V bolnišnicah imamo že tudi mlade, ki so oboleli za virusom, zato nevarnosti res ne podcenjujmo."
"Če smo doma, porabimo čas, ki je kar naenkrat na voljo, za družino, za študij, za kuharske recepte, za opravila na vrtu ali njivi. Preberimo knjigo, ki že dolgo čaka na polici in pokličimo znanca ali prijatelja, ki ga že dolgo nismo. Razmislimo o osebnih in poslovnih izzivih, ki nas čakajo po krizi. Veliko koristnega lahko naredimo zase tudi v teh časih. Veliko pa je tudi drobnih, a prijetnih stvari, za katere dolgo ni bilo časa. Bodimo v mislih in molitvah s tistimi, ki so zboleli in s tistimi, ki varujejo njihova življenja," je še državljane nagovoril Janša.
"Spopad z epidemijo terja poleg že sprejetih tudi bolj dolgoročne ukrepe, predvsem finančne in gospodarske narave, ki jih je vlada začela pripravljati že včeraj. Cilja tega kombiniranega korona zakonskega paketa sta dva: prvič, zagotoviti vse možne potenciale za uspešen spopad z epidemijo in drugič, zagotoviti vsem vam in gospodarstvu finančno blazino za prebroditev krize," je še dejal Janša.
"Kriza nas je zajela v trenutku, ko so nekateri najvitalnejši instrumenti države za njeno obvladovanje kadrovsko izjemno osiromašeni. Slovenska vojska bo zato v prihodnjih dneh začela popolnjevati svoje enote s prostovoljno rezervo. Vsi, ki obvladate vojaška znanja in veščine in ne delate na nujnih delovnih mesti, vabljeni, da se prostovoljno pridružite skupnim naporom za zagotavljanje splošne varnosti."
"Pandemija korona virusa je spremenila svet. Že danes je marsikaj drugače, kot smo bili navajeni in jutri bo ta razlika še večja. Časa krize ni mogoče izmeriti, zagotovo pa ne govorimo o dnevih, temveč najmanj o tednih in mesecih. A če bomo res vsi storili vse, kar je potrebno, potem bomo to nevarnost v vsakem primeru uspešno premagali in nekoč bomo lahko normalno živeli naprej," je sklenil svoj nagovor.
Od doma le na delo, v trgovino ali lekarno
Notranji minister Aleš Hojs je za TV Dnevnik dejal, da "z vladnim odlokom uvajamo začasno popolno prepoved gibanja in zbiranja na javnih mestih". Izjema so pot v službo in nazaj, gospodarska dejavnost, pot v lekarno, v bolnišnico, do najbližje trgovine.
Naštel je tudi nekaj izjem: pot v službo in nazaj (za to ne bo potrebno nobeno potrdilo), gospodarska dejavnost, pot v lekarno, v bolnišnico, do najbližje trgovine z živili. Te izjeme se lahko opravljajo samo posamezno.
Za družine ali tiste, ki živijo v skupnem gospodinjstvu, omejitev na eno osebo ne velja. Še vedno bodo lahko hodili skupaj.
Lahko se ustvarijo skupine do petih ljudi, če je to podprto z zahtevami civilne zaščite, potrebnih zaradi državnih in drugih ukrepov in za nujne primere, je naštel Hojs in dodal, da je izjem v uredbi še nekaj.
Globa za kršitev je od 70 do 400 evrov, z zakonom jo bodo lahko še zvišali.
Pozval je, da se ne grozi s stavkami in podobnimi ukrepi, temveč se v teh razmerah najprej zavaruje zdravje. Izrazil je prepričanje, da bo gospodarski minister Zdravko Počivalšek še enkrat preveril uredbo, ki velja, in če bo smiselno skrajšati delovni čas, to tudi storil.
"Vojska na mejo"
Glede dodatnih pooblastil vojski pa je opozoril, da je za aktivacijo člena zakona, ki to sproži, potrebna dvotretjinska večina. Poudaril je, da vojska s policijskimi pooblastili nikakor ne bo počela česar koli znotraj države, temveč bo napotena na državno mejo. Namreč, v tem trenutku potrebujemo policijo znotraj države, odhod vojske na mejo policijo razbremeni, je povedal Hojs.
Strožji ukrepi od napovedanih
Uradni govornik kriznega štaba za zajezitev in obvladovanje epidemije Jelko Kacin je za Radio Slovenija povedal, da bodo državljanke in državljani od polnoči dalje v trgovino, službo in po opravkih morali hoditi posamezno. O tem naj bi bili ljudje prek vseh mobilnih operaterjev obveščeni s SMS-sporočili.
Kazni za kršilce prepovedi
In kakšne so predvidene kazni za kršitev omejitve zbiranja, ki bodo v domeni zdravstvene inšpekcije? "Te kazni se po obstoječem zakonu gibljejo od 70 evrov do 400 evrov," je odgovoril Hojs. A kazni bodo z novim koronazakonom, ki ga bodo pripravili v enem tednu, še zaostrili, je napovedal minister.
Napoveduje pa se tudi povečanje pooblastil Slovenske vojske na državnih mejah. "Moram jasno povedati, da bom kot pristojni minister predlagal, da se 37.a člen aktivira," je povedal Hojs. Za aktivacijo bo sicer potrebna dvotretjinska večina v državnem zboru.
Večina opozicije proti izrednim pooblastilom
Večina opozicijskih strank za zdaj ni naklonjena predlogu o aktivaciji 37.a člena Zakona o obrambi. Poslanec LMŠ-ja Igor Peček je dejal, da so v stranki za predlog izvedeli iz medijev. "Potrebujemo vsebinsko in strokovno utemeljitev razlogov, da bi uvedli tak ukrep," je dejal. Prepričan je, da vojska v tem trenutku ne spada na ulice, pričakoval pa bi, da bosta pri takšnih ukrepih koalicija in opozicija konstruktivno sodelovali, saj predlog za sprejetje v DZ-ju potrebuje dvotretjinsko podporo. "Glede na to, da so slovenske meje že zaprte, ne vidimo potrebe, da bi vojska sodelovala na slovenski meji," je dodal.
"Če bi me pred 14 dnevi kdo vprašal, ali bomo danes v DZ-ju sprejemali interventne zakone, bi rekel, da pretirava," je dejal vodja poslanske skupine SD-ja Matjaž Han. Poudaril je, da je opozicija konstruktivna pri sprejemanju interventnih ukrepov, to pa pričakujejo tudi od vlade, še posebej pri tako "drastičnih ukrepih, kot je vojska na ulicah", saj je tudi sam za predlog izvedel iz medijev.
Vodja poslancev Levice Matej T. Vatovec je napovedal, da njihovi poslanci aktivacije 37.a člena Zakona o obrambi ne bodo podprli. Po njegovih besedah je namreč ta ukrep predviden za druge namene, torej varovanje meja, in zato nepotreben v zdajšnjih razmerah.
Prav tako podelitvi izrednih pooblastil niso naklonjeni v SAB-u, aktivacijo 37.a člena pa bodo po napovedih Zmaga Jelinčiča podprli trije poslanci SNS-a. "Potrebnega je malo več reda, ljudje se ne obnašajo samozaščitniško, kar je slabo. Treba je vedeti, da bo ta zadeva trajala še najmanj en mesec, če ne dva, preden se bo začela umirjati," je dejal Jelinčič.
Že dan razlike lahko povzroči veliko razliko
Mladi zdravniki Slovenije se bojijo, da trenutni ukrepi za zajezitev širjenja novega koronavirusa niso dovolj učinkoviti. Kot opozarjajo na Facebooku, je ključno, kdaj so vzpostavljeni dovolj uspešni ukrepi. Že en dan zamude namreč povzroči izjemno veliko razliko v obremenjenosti zdravstvenega sistema in nepotrebnih smrti.
Ob tem objavljajo simulacijo dveh mogočih potekov epidemije bolezni covid-19. Prvi temelji na predpostavki, da so bili ukrepi vlade, sprejeti na začetku tedna, uspešni. V tem primeru bi bila največja obremenitev bolnišnic v prvem tednu aprila, potrebnih bi bilo približno 500 hospitalizacij, od tega 120 na intenzivnih enotah.
Druga možnost je, da zdajšnji ukrepi niso dovolj učinkoviti. Ta model predvideva dodatne ukrepe konec marca, če bi bili ti uspešni, bi sredi aprila potrebovalo hospitalizacijo 1800 bolnikov, od tega skoraj 500 na intenzivnih enotah.
Ob tem mladi zdravniki opozarjajo, da je po njihovih podatkih v Sloveniji 200 postelj na intenzivnih enotah, večina pa je zasedena že v običajnih razmerah. Kot je razvidno iz objave na Facebooku, je model pripravil fizik Luka Medic ob sodelovanju z zdravnico Sanjo Zupanič.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje