V bolnišnicah se zaradi covida-19 zdravi 444 ljudi, od tega 83 na intenzivni negi. Iz bolnišnic so v domačo oskrbo odpustili 48 ljudi. Sedemdnevno povprečje potrjenih primerov znaša 737.
Aktivnih primerov v državi je po podatkih sledilnika za covid-19 trenutno 10.310.
Dan predtem je bilo opravljenih 4842 PCR-testov, potrjenih pa 918 okužb. Pozitivnih je bilo 19 odstotkov izvidov. Umrli so trije bolniki. Sedemdnevno povprečje potrjenih okužb je po podatkih NIJZ-ja znašalo 716.
V torek so po številu okužb izstopale naslednje občine: Celje (36), Domžale (33), Kranj (21), Jesenice (17), Litija (20), Zagorje ob Savi (16), Trbovlje (21), Nova Gorica (14), Sežana (27), Koper (33), Piran (17) in Izola (12). V Ljubljani je bilo potrjenih 138 okužb, v Mariboru pa 56.
14-dnevna incidenca na ravni države danes znaša 488,5, kar je za odtenek boljše kot dan prej, ko je bila 493. Med regijami z najnižjo incidenco večjih sprememb ni – med njimi so še vedno jugovzhodna Slovenija, primorsko-notranjska regija in posavska regija. Je pa sprememba pri regijah z najvišjo 14-dnevno incidenco. Podatki kažejo na precejšnje poslabšanje v koroški regiji, ki je na prvem mestu zamenjala obalno-kraško in postala tista, ki ima najvišjo 14-dnevno incidenco (676,2). Sledijo ji obalno-kraška (626,3), goriška (570), gorenjska (557,2), zasavska (549,5) in savinjska (508,2) regija. Na ravni države je sedemdnevna incidenca nekoliko slabša v primerjavi z dnevom predtem – včeraj 239, danes pa skoraj 246. Tudi tukaj je na vrhu po številu okužb koroška regija (352,9), sledijo ji zasavska (339,5), goriška (311,6) in obalno-kraška regija (299,5).
Sedemdnevno povprečno število potrjenih primerov pa je danes nekoliko višje, kot je bilo včeraj, in sicer znaša 737 (včeraj 716). Kot je na vladni novinarski konferenci izpostavila Maja Bratuša, razmere ostajajo takšne, kot jih je vlada določila prejšnjo sredo. O tem, ali razmere kje dopuščajo morebitne spremembe oziroma ali je treba veljavne ukrepe kje zaostriti, bo vlada odločala danes.
Še vedno pa sta jugovzhodna in posavska obarvani z rumeno. Na ravni države oba pogoja za prehod v rumeno fazo še nista izpolnjena – že kar nekaj časa je sicer izpolnjen prvi pogoj, ki predvideva, da mora število zasedenih bolnišničnih postelj pasti pod 500, od izpolnitve drugega pogoja pa smo se "v preteklih dneh nekoliko odmaknili".
Skrbniki mladoletnih otrok za ustavno presojo obveznega nošenja mask v šolah
Skupina skrbnikov mladoletnih otrok je v ponedeljek vložila pobudo za presojo ustavnosti odloka, ki določa obvezno uporabo zaščitne maske na javnih krajih oz. prostorih in je med drugim obvezna za učence od 6. razreda osnovne šole do 4. letnika srednje šole, je v imenu pobudnikov sporočila njihova predstavnica Esmeralda Canjuga.
Po mnenju pobudnikov določbe odloka grobo posegajo v njihove pravice in nasprotujejo ustavnim določbam, ki se nanašajo na pravno državo, enakost pred zakonom, na prepoved mučenja, enako varstvo pravic, osebno dostojanstvo, nedotakljivost telesne in duševne integritete, na svobodo izražanja in pravice otrok. Obenem po njihovi oceni predstavljajo grobo kršitev določb evropske konvencije o človekovih pravicah in konvencije o otrokovih pravicah.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje