Poleg zdravstvenega osebja so prav policisti v času epidemije med najbolj izpostavljenimi javnimi uslužbenci. Izvajati so dolžni vse z zakoni in podzakonskimi akti določene naloge in policijska pooblastila, v danem položaju pa so jim naložene tudi nove in dodatne zadolžitve za obvladovanje in preprečevanje širjenja nalezljive bolezni, so zapisali v sindikatu. Kot so opozorili, je zato zanje nesprejemljivo, da se s predlogom protikoronskega interventnega zakona posega v nekatere posebnosti iz delovnega razmerja policistov, še zlasti na področju odrejanja nadurnega dela prek splošnih omejitev, pa tudi glede zagotavljanja sorazmernega počitka.
Bojijo se, da bodo policisti za delo v dodatno oteženih pogojih zaradi preprečevanja in obvladovanja širjenja nalezljive bolezni prejeli nižje plačilo po protikoronskem zakonu, kot bi ga prejeli po obstoječi uredbi o določitvi višine dodatnega plačila policistom, ki v izjemnih primerih delo opravljajo prek polnega delovnega časa. Te primere sicer opredeljuje zakon o organiziranosti in delu v policiji.
Prav tako v sindikatu ugotavljajo, da še vedno niso izdana jasna navodila pristojnih glede upravičenosti do dodatka za delo v času in na območju razglašene epidemije. Razpolagajo celo s podatkom, da se obračuni plač za marec že izvajajo na način, da dodatek ni obračunan nikomur. Takšnemu načinu obračuna delovnih ur nasprotujejo in zahtevajo, da se skladno z obstoječo sodno prakso in namenom kolektivne pogodbe dodatek nemudoma obračuna vsem zaposlenim, ki v teh dneh opravljajo delo na delovnem mestu.
Sindikat se ni opredelil glede aktivacije 37.a člena
Pridružujejo pa se tudi opozorilom sindikatov v zdravstvu, da protikoronski zakon ne sme omogočiti arbitrarnega poseganja v že pridobljene pravice in obveznosti delodajalca. Na razprave poslank in poslancev glede ukrepov za zajezitev širjenja novega koronavirusa so se danes odzvali tudi v drugem policijskem sindikatu. Predstavnike Sindikata policistov Slovenije (SPS) je namreč zmotil nastop notranjega ministra Aleša Hojsa v sredo na seji odbora za notranje zadeve. Na njej so sicer članice in člani odbora razpravljali o dodelitvi izrednih pooblastil vojski, a predlog nazadnje ni prejel zadostne podpore.
Kot so zapisali v sindikatu, so jih namreč seznanili, da je Hojs na seji med drugim izjavil, da oba policijska sindikata podpirata vse ukrepe notranjega ministrstva. Zaradi teh izjav se med policisti ustvarja vtis, da sindikat zagovarja tudi aktivacijo izrednih pooblastil Slovenski vojski, kar pa po navedbah sindikata ne drži. Sindikat se namreč nikoli ni opredeljeval ne do vprašanja aktivacije izrednih pooblastil vojski in ne do vseh ukrepov, ki jih izvaja notranje ministrstvo. Zato v SPS-ju te izjave razumejo kot "poskus zlorabe sindikata v politične namene, kar je ob tako občutljivi temi, kot je aktivacija 37.a člena zakona o obrambi, povsem nedopustno".
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje