Pri tem cepivu je v nasprotju z drugimi za imunost potreben le en odmerek.
Cepivi podjetij Pfizer in BioNTech ter Moderne in Nacionalnega inštituta za zdravje ZDA medtem za učinkovito zaščito pri 95 odstotkih potrebujeta dva odmerka v razmiku nekaj tednov. Gre za mRNK-cepivi.
Cepivo podjetja Johnson & Johnson pa je utemeljeno na enem odmerku adenovirusa, ki je prilagojen tako, da se ne more več množiti, v kombinaciji z delom novega koronavirusa. Enako tehnologijo je Johnson & Johnson uporabil pri cepivu proti eboli.
Revija New England Journal of Medicine poroča, da je večina v prvi fazi testiranja na 805 prostovoljcih razvila ustrezna protitelesa 28 dni po cepljenju, do 57. dne pa so imeli protitelesa vsi cepljeni. Testi so zajeli stare od 18 do čez 65 let.
Najpogostejši stranski učinki so slabost, glavobol, bolečine v mišicah in na mestu cepljenja. Tega je bilo manj pri starejših in pri tistih, ki so dobili le en odmerek, in tistih, ki so dobili en manjši odmerek.
Johnson & Johnson je medtem opravil že drugo in tretjo fazo testiranja, rezultati zadnje faze, ki je zajela 45.000 prostovoljcev, pa bodo objavljeni do konca januarja, tako da bi februarja lahko sledila že odobritev Ameriške uprave za hrano in zdravila (FDA).
Ameriško ministrstvo za zdravje ima s podjetjem Johnson & Johnson pogodbo za 100 milijonov odmerkov cepiva z možnostjo naročila dodatnih 200 milijonov.
To cepivo se hrani pri temperaturi od 2 do 8 stopinj Celzija, na ta način pa ostane stabilno najmanj tri mesece.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje