Foto: Vlada RS
Foto: Vlada RS

Situacijo kot "kritično, na trenutke kaotično", opisuje 14 odstotkov vprašanih, kar je podobno kot konec decembra lani, ko so ugotovili najvišji delež. Tokrat so izmerili tudi največji delež takih, ki situacijo dojemajo kot "povsem brezupno". Znašal je šest odstotkov. Več kot polovica vprašanih pa trenutno situacijo opisuje kot "neprijetno, utrujajočo".

Foto: Valicon
Foto: Valicon

Več optimizma za prihodnost

Raziskava #Novanormalnost pa tokrat zaznava občuten preobrat v dojemanju razvoja dogodkov v povezavi z novim koronavirusom. Da gre situacija na bolje, je na začetku aprila menila tretjina vprašanih, tokrat pa je bilo tega mnenja več kot dve tretjini vprašanih. Toliko je bilo pred dvema tednoma tudi tistih, ki so menili, da gre položaj na slabše, medtem ko je tokrat takega mnenja le še slaba tretjina anketirancev.

Tudi delež zaskrbljenih zaradi novega koronavirusa še naprej pada in se je ustavil pri 60 odstotkih.

Foto: Valicon
Foto: Valicon

Nezadovoljstvo z ukrepi, ki je pred dvema tednoma občutno naraslo, ostaja kljub odpravi nekaterih ukrepov. Kar tri petine vprašanih v zadnji raziskavi je odgovorilo, da so ukrepi prestrogi. Kot "ravno pravšnje" ukrepe ocenjuje 23 odstotkov vprašanih, nekoliko manj pa je tokrat takih, ki ocenjujejo, da so ukrepi premalo strogi (17 odstotkov).

Tistih, ki vladi (bolj) ne zaupajo pri delu na področju omejevanja širjenja virusa, je skoraj štiri petine, 78 odstotkov, kar je najvišji delež, ki so ga izmerili v omenjeni raziskavi.

Foto: Valicon
Foto: Valicon

Manj kakovostno življenje

Med vprašanimi jih je 37 odstotkov odgovorilo, da je kakovost njihovega življenja enaka kot pred epidemijo, za pet odstotkov je boljša, za 58 odstotkov pa (bistveno) manj kakovostna.

Foto: Valicon
Foto: Valicon

Da so se že ali se še nameravajo cepiti, je v zadnji raziskavi odgovorilo 53 odstotkov vprašanih. Da bi se zagotovo cepili ali so že cepljeni, je odgovorilo 34 odstotkov vprašanih, kar je nekoliko manj kot pred dvema tednoma. Verjetno pa bi se jih cepilo 19 odstotkov. Zagotovo se ne bo cepilo 23 odstotkov sodelujočih, verjetno pa se jih ne bo cepilo 24 odstotkov.

Foto: Valicon
Foto: Valicon
Vir in metodološki podatki

Raziskava #Novanormalnost, 16.‒19. april 2021, n = 511

Z raziskavo #Novanormalnost Valicon spremlja ključne kazalnike odziva javnosti na ukrepe in doživljanje vsakodnevnega življenja v novih razmerah. Podatki so dostopni javno. Raziskave #Novanormalnost ne financira nobeno podjetje, posameznik ali organizacija. Raziskava se izvaja v okviru spletnega panela anketirancev Jazvem.si.

Spletni panel Jazvem.si je največji spletni panel anketirancev v Sloveniji. Rezultati so reprezentativni za slovensko spletno populacijo od 18 do 75 let, po spolu, starosti, izobrazbi in regiji na ravni tipa naselja.