Poleg njega je predvideno tudi zaslišanje ministra za zdravje Roberta Speranze in notranje ministrice Luciane Lamorgese, zaslišali pa so že višje predstavnike oblasti v Lombardiji, kjer vlada opozicijska skrajno desna Liga.
Že nekaj dni po pojavu izbruha je vlada zaprla deset občin v Lombardiji, vključno s Codognom, kjer so konec februarja zabeležili prvi potrjen primer bolezni covid-19. Tožilstvo zdaj zanima, zakaj se vlada za ta ukrep ni odločila tudi v občinah Alzano Lombardo in Nembro v pokrajini Bergamo, čeprav je bila k temu zaradi vse višjega števila okuženih večkrat pozvana.
Lombardija na čelu z Bergamom je namreč že marca postala središče epidemije v državi in po mnenju kritikov naj bi k temu bistveno prispevalo prav dejstvo, da niso odredili karantene za omenjeni dve občini. Svet so med drugim pretresle fotografije vojaških tovornjakov, ki so iz Bergama odvažali krste s smrtnimi žrtvami covida-19.
Svojci žrtev so v sredo v Bergamu vložili okrog 50 kazenskih ovadb proti neznanim storilcem. Oblastem očitajo, da so zaradi malomarnosti in nesposobnosti odgovorne za številne smrtne žrtve novega koronavirusa, poroča avstrijska tiskovna agencija APA.
Gre za prvo skupinsko tožbo v Italiji zaradi pandemije. A, kot poroča BBC, številni namesto vlade v Rimu za domnevne napake v odzivu na novi koronavirus krivijo Ligo, ki vlada v Lombardiji.
Prelaganje odgovornosti med Rimom in Lombardijo
Odločevalci v Rimu in predsednik Lombardije Attilio Fontana (Liga) odgovornost za situacijo prelagajo drug na drugega. Tik pred današnjim zaslišanjem je Conte dejal, da se zaslišanja ne boji. "Sem popolnoma miren, ker sem svoja dejanja usmerjal v skladu z znanostjo in svojo vestjo," je dejal v pogovoru za časnik Corriere della Sera, ki ga povzema nemška tiskovna agencija DPA. "Vse preiskave so dobrodošle. Državljani imajo pravico vedeti in mi imamo pravico podati odgovor," je še dejal Conte.
V pogovoru za BBC v začetku aprila je italijanski premier dejal, da ni podcenjeval krize. Če bi ukazal karanteno na začetku, ko so bile zaznane pve okužbe, "bi ljudje mislili, da sem nor," je dejal. Prav tako je zavrnil ocene, da bi lahko Italija tako hitro uvedla tako obsežno karanteno, kot so to storile kitajske oblasti v Vuhanu.
Tožilci želijo ugotoviti, ali obstaja osnova za kakršne koli obtožnice za kaznivo malomarnost in ali bi morale odločitev o karanteni sprejeti oblasti v Rimu ali Lombardiji.
Italija še vedno ugiba, zakaj se je epidemija na severu tako močno razširila. Novi koronavirus je v Lombardiji z 1,1 milijona prebivalcev zahteval več kot 16.000 življenj, v celotni Italiji pa skupno 34.114. Sodne preiskave med drugim potekajo tudi glede dogajanja v domovih za starejše, kjer naj bi glede na očitke deželne oblasti podcenjevale tveganje covida-19.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje