"Podatki kažejo, da je vrhunec novih primerov okužbe mimo," je na rednem dnevnem brifingu dejal Trump in dodal, da upa, da se bodo pozitivne informacije nadaljevale tudi v prihodnje.
Kot je dejal, bodo smernice o ponovnem odpiranju držav predstavili danes po pogovorih z guvernerji. Trump je na začetku tedna povzročil razburjenje z besedami, da ima popolno oblast glede odločitve o ponovnem zagonu ameriškega gospodarstva. V sredo je potem poudaril, da je odločitev o ponovnem zagonu gospodarstva v rokah guvernerjev.
Trumpova administracija je kot mogoč datum za ponovno odprtje gospodarskih dejavnosti navajala 1. maj, a je predsednik v sredo dejal, da se bo mogoče v nekaterih zveznih državah to zgodilo že prej. Na vprašanje o nevarnosti prehitrega odpiranja je Trump odgovoril, da prihaja zaradi zaprtja gospodarskih dejavnosti tudi do velikega porasta osebnih in zdravstvenih stisk, več je klicev na telefonske linije za pomoč samomorilnim osebam.
New York podaljšal ukrepe do 15. maja
V ZDA so doslej potrdili več kot 657.000 primerov okužb, doslej je umrlo več kot 33.400 ljudi. Največ okuženih in smrtnih žrtev je v zvezni državi New York, kjer je več primerov kot v kateri koli državi sveta zunaj ZDA, a se v zadnjih dneh število novookuženih zmanjšuje, spodbudno je tudi, da pada število hospitaliziranih.
Guverner New Yorka Andrew Cuomo je podaljšal ukrep o zaprtju javnega življenja in prepoved zbiranja na javnih mestih do 15. maja. Kot je dejal, bodo nadaljnji ukrepi odvisni od poteka epidemije v tej zvezni državi.
Cuomo je ponovil, da od petka naprej velja obveznost nošenja zaščitnih mask oziroma pokrival za usta in nos za vse prebivalce, ki so starejši od dveh let. Na praznem pločniku ali v parku zaščitne maske niso potrebne, v avtobusu, trgovini ali na pločniku, kjer so ljudje, pa je zaščita obvezna. Velja tudi pravilo medsebojne razdalje dveh metrov.
V New Yorku je bilo potrjenih skoraj 222.284 okužb in več kot 14.000 smrti, v mestu New York pa več kot 123.000 okužb in skoraj 11.000 mrtvih. Število mrtvih v mestu je krepko naraslo (za več kot 3500), ker so začeli upoštevati tudi tiste, ki niso bili testirani, vendar so po prepričanju zdravnikov umrli za covidom-19. Rast okužb naj bi se ustalila tudi v Denverju in Detroitu ter Filadelfiji in Baltimoru.
Podpredsednik Mike Pence, ki vodi posebno skupino Bele hiše za boj proti novemu koronavirusu, je dejal, da bo vnovično odpiranje držav, ki bo zahtevalo prilagodljivost, temeljilo tudi na geografskem merilu. "Američane naj spodbudi to, da 24 odstotkov zveznih držav nima niti enega potrjenega primera okužbe. V polovici zveznih držav pa imajo po manj kot 2500 okuženih."
Vodja delovne skupine Bele hiše proti koronavirusu Deborah Birx je dejala, da je v zadnjih šestih dneh število novih okužb po vseh ZDA padlo, devet zveznih držav ima manj kot 1000 okužb in poroča o manj kot 30 novih primerih okužb na dan. Kljub temu je poudarila, da se mora družbeno omejevanje stikov nadaljevati.
Kot navaja Guardian, številni zdravstveni strokovnjaki svarijo ZDA, da morajo razširiti testiranje, preden bodo razrahljali ukrepe. Trump je povedal, da so doslej izvedli več kot 3,3 milijona testov, ni pa odgovoril na zaskrbljenosti guvernerjev, kako bi lahko pospešili testiranja.
ZDA drugim državam očitajo prikrivanje dejanskega stanja
Ob vprašanju, zakaj imajo ZDA tako velik delež smrt v svetovnem merilu (skupno je doslej umrlo več kot 136.000 ljudi), je Trump druge države obtožil, da lažejo glede stopnje smrtnosti. "Ali sploh kdo verjame številkam v nekaterih od teh držav?" je dejal, pri čemer je izpostavil Kitajsko. V povezavi z njo je tudi dejal, da preverjajo poročila o tem, ali se je novi koronavirus razširil, potem ko so ga izdelali v enem izmed laboratorijev v Vuhanu. Trumpova najljubša TV-postaja Fox News je poročala, da naj bi v laboratoriju razviti virus od tam razširil eden izmed sodelavcev, ki je potem odšel na bližnjo tržnico. Ko je na brifingu John Roberts, novinar omenjene TV-postaje, o tem vprašal Trumpa, je ta odgovoril. "John, ničesar nočem reči, toda lahko ti povem, da poslušamo čedalje več o tej zgodbi ... Bomo videli. A ko govorite o več virih, je tu primer, ko res lahko uporabite besedo več virov. Podrobno preiskujemo to grozljivo dogajanje." Ob tem je dejal, da ne želi izdati nobenih podrobnosti glede laboratorija, o katerem je govoril s kitajskim predsednikom Ši Džinpingom.
Ameriški mediji so poročali, da je ameriško veleposlaništvo v Pekingu izrazilo zaskrbljenost glede varnosti v dveh laboratorijih v Vuhanu. A v torek je general Mark Milley, prvi mož skupnega vojaškega poveljstva, dejal, da ameriške obveščevalne službe na podlagi zbranih dokazov predvidevajo, da je večja verjetnost, da se je virus razvil naravno.
Iz urada ameriškega državnega sekretarja Mika Pompea so po pogovoru s kitajskim zunanjim ministrom Jangom Džječijem sporočili, da je Pomepo pozval Kitajsko k "popolni transparentnosti" glede novega koronavirusa.
Zaščitne maske bodo ponekod obvezne
Guvernerji zveznih držav Connecticut, Maryland, New York in Pensilvanija so že izdali ukaze, da bodo morali prebivalci v prihodnjih tednih ob ponovnem odpiranju držav nositi zaščitne maske. "Ne vračamo se v normalno življenje, temveč bo to nova normalnost," je dejal guverner Connecticuta Ned Lamont. Župan Los Angelesa Eric Garcetti je napovedal, da množične prireditve, ko so športne tekme in koncerti, najverjetneje ne bodo dovoljeni do prihodnjega leta. Tudi poslovneži si želijo zagona gospodarstva, vendar na varen način. Lastnik košarkarskega kluba Dallas Mavericks Mark Cuban je zavrnil umetne datume, kot je 1. maj, saj se tarča premika. "Največja napaka bi bila, če bi hiteli z odločitvijo," je dejal.
Guvernerji sklepajo dogovore o medsebojni pomoči
Guvernerji sedmih zveznih držav severovzhoda ZDA in treh držav na zahodu so že sklenili dva regionalna pakta za sodelovanje pri postopnem odpiranju gospodarstva, kar bo potrebno, saj bo že tako velika gospodarska škoda sčasoma še večja. V Michiganu je več sto ljudi protestiralo proti ukrepom za družbeno izogibanje stikov, ki jih je uvedla demokratska guvernerka Gretchen Whitmer.
Podobni protesti so tudi v Ohiu in drugih državah, županja Las Vegasa Carolyn Goodman pa je guvernerja Steva Sisolaka pozvala, naj odpre njeno mesto za posle, sicer bo propadlo. Glavni dohodek mesta sta igralništvo in turizem, ki pa ga ne bo tudi po odprtju, saj turisti na vrhuncu pandemije ne bodo začeli dreti nazaj v Las Vegas, pa če bo odprt ali zaprt.
Hud padec porabe in eksplozija nezaposlenosti
Posledica pandemije v ZDA je tudi največji mesečni padec porabe, odkar so na začetku 90. let začeli vladni statistiki meriti ta podatek. V marcu je tako sledil do 8,7-odstotni padec porabe, pri čemer se v trgovinsko prodajo upošteva rastoče spletno trgovanje. Večina ZDA je ujetih v omejevalne ukrepe, ki zapovedujejo družbeno oddaljevanje in zadrževanje doma.
Ustavitev vsakdanjega gospodarskega življenja je prispevala tudi k eksploziji nezaposlenosti – od sredine marca je koronavirus odnesel že 22 milijonov delovnih mest.
Zadnji podatki se nanašajo na teden do 11. aprila in kažejo, da je kriza odnesla delovna mesta po vsej državi in v vseh sektorjih. 5,245 milijona novih prošenj je tik nad pričakovanji analitikov. Še en slab teden sledi tistemu, ko je v tednu poprej za nadomestilo prvič zaprosilo 6,6 milijona delavcev. Teden pred tem je bil s 6,9 milijona novih prošenj rekorden.
BBC poroča, da je v ZDA v času pandemije brez dela ostalo približno toliko ljudi, kot je ameriško gospodarstvo v zadnjem desetletju ustvarilo delovnih mest.
New York ob pol milijona delovnih mest
Neodvisna raziskava Urada za proračun v New Yorku je ugotovila, da bo mesto v 12 mesecih izgubilo skoraj 500.000 delovnih mest, kar pomeni 9,7 milijarde dolarjev izpada davčnega priliva. Petino izgubljenih delovnih mest predstavlja prodaja na drobno, v hotelirstvu in gostinstvu naj bi se število delovnih mest zmanjšalo za 86.000, v umetnosti, kulturi in zabavi pa 26.000. Na drugi strani se bodo okrepila delovna mesta v zdravstvu.
Trump se je v sredo jezil na senat, ki trenutno ne zaseda, in grozil, da ga bo razpustil oziroma poslal na počitnice, kar bi mu omogočilo, da bi lahko potem sam potrjeval na položaje sodniške in druge kandidate za položaje v vladi.
Kalifornija bo pomagala 150.000 nezakonitim priseljencem
Še bolj ga je razjezil guverner Kalifornije Gavin Newsom, ki je napovedal, da bodo v Kaliforniji zagotovili finančno pomoč tudi 150.000 nezakonitim priseljencem. Dobili bodo po 500 dolarjev pomoči. V Kaliforniji nezakoniti priseljenci predstavljajo deset odstotkov delovne sile in so lani plačali 2,5 milijarde dolarjev državnih in lokalnih davkov. Zvezni zakon za pomoč posameznikom v času koronavirusa, ki Američanom daje po 1200 dolarjev, je nezakonite priseljence izpustil.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje