Svetovalna skupina predlaga ukinitev karantene za cepljene in prebolevnike
Svetovalna skupina za covid-19 vladi ne bo predlagala večjih sproščanj protikoronskih ukrepov, je poročal Radio Slovenija. Kot je po današnjem sestanku pojasnila vodje svetovalne skupine Mateja Logar, vzbuja zaskrbljenost predvsem širjenje koronavirusne različice delta po Evropi. Je pa svetovalna skupina predlagala spremembo pri prehajanju meja. Kot je znano, je bilo v preteklih dneh precej nejevolje med ljudmi, ki so se vračali iz držav na temnordečem seznamu. Vlada je namreč prejšnji teden določila, da morajo za deset dni v karanteno, čeprav so cepljeni ali prebolevniki.
"Naš predlog je, da se slovenske državljane ob vrnitvi iz držav, ki so uvrščene na rdeč in temnordeč seznam, napoti v karanteno, če niso bili cepljeni ali bolezni preboleli. Karantena se lahko prekine po petih dneh. Če pa so cepljeni ali so preboleli, pa napotitev ni potrebna," je še povedala Logar.
Kot je dodatno pojasnila za Televizijo Slovenija, vladi omenjeno spremembo predlagajo zato, ker zadnje raziskave kažejo, da cepiva dobro ščitijo tudi pred koronavirusno različico delta. Prav tako naj bi bili zadostno zaščiteni tudi tisti, ki so covid-19 preboleli.
Na vprašanje, zakaj ob vrnitvi iz tveganih držav negativen rezultat testa ni dovolj, pa je Logar odgovorila: "Če bi dali samo pogoj testiranja, to pomeni, da v tistem trenutku, ko se testiramo, nimamo znakov okužbe oz. visoke koncentracije virusa na naši sluznici dihal, ne pomeni pa, da naslednji dan ali čez dva dneva koncentracija virusa ne bo začela naraščati in se bo čez nekaj dni razvila bolezen."
Logar: Opuščanje mask v zaprtih prostorih ni primerno
Glede na pojavnost koronavirusne različice delta strokovna skupina meni, da opuščanje mask v zaprtih prostorih ni primerno. Predlagali bodo, da so maske znova obvezne tako v notranjosti gostinskih lokalov kot v preostalih notranjih prostorih.
Krek: Če se ne cepimo in bodo ljudje jeseni umirali, potem je z nami nekaj narobe
V Sloveniji smo trenutno priče paradoksu – število okuženih s koronavirusom še naprej pada in zdi se logično, da se tudi ukrepi rahljajo. A hkrati poslušamo vse odločnejša svarila pred hitrim širjenjem tako imenovane koronavirusne različice delta, ki je zelo nalezljiva in ogroža predvsem tiste, ki niso cepljeni. "Ta se še ne širi tako hitro, naša epidemiološka slika v tem trenutku je zelo dobra, upamo, da bomo vztrajali na tem. Žal tudi vemo, da bo slej ko prej potrkala na vrata, takrat se bomo v skladu z epidemiološko situacijo na novo odločali," je v Odmevih povedal direktor Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) Milan Krek. O vnovičnem sledenju tveganih stikov okuženih pa je pojasnil, da je bilo v javnosti "napačno interpretiramo, da mi ne sledimo stikom, mi smo sledili stikom skozi celotno epidemijo, zdaj imamo bolj intenzivno, natančno slednje, praktično skušamo izslediti vsak tvegan stik in se z njim pogovoriti". Če je to tveganje visoko, takrat priporočajo tudi karanteno oz. izolacijo. "To je pri koronavirusni različici delta zelo pomembno, ker je zelo nalezljiva in se zelo hitro širi. Bistveno bolj od koronavirusne različice alfa, ki jo imamo v tem trenutku, in še bolj od različice, ki smo jo doživljali v jesenskih mesecih."
V javnosti pa so se pojavile tudi napovedi o ukinitvi brezplačnega testiranja na covid-19. Toda kako so smiselne ob dejstvu, da se je prav dostopnost in obsežnost testiranja pokazala kot učinkovito sredstvo nadzora nad okužbami? Še posebej, ko gre za otroke, ki se še ne morejo cepiti. "Pri otrocih je to testiranje pomembno. Če odkrijemo okuženega otroka, potem ta ne vstopa v šolski prostor in ne širi bolezni naprej. Na drugi strani pa je treba pretehtati testiranja, ta morajo biti planirana, v skladu z epidemiološko sliko, in nam morajo koristiti pri načrtovanju. Brez testiranj smo kot slepci, ker nam povedo, kako se razvija epidemija in katere ukrepe moramo sprejeti," je odgovoril Krek.
Ko gre za trenutno dinamiko cepljenja v Sloveniji, smo lahko zelo zaskrbljeni, saj se ob takem tempu zdi 70-odstotna precepljenost do konca poletja in pred začetkom šolskega in študijskega leta čista iluzija. V Ljubljani bodo avgusta zaprli največje cepilno mesto, v UKC-ju Maribor bodo uvedli cepljenje ob ambulantnih pregledih. "Z ministrom sva v zelo intenzivnem komuniciranju, skušava mobilizirati čim večje število ljudi. Če se zdaj ne cepimo in nam bodo potem ljudje umirali v jesenskih mesecih, potem je res nekaj narobe z nami. V tem trenutku, ko imamo toliko cepiva, je res nujno potrebno pozvati vse, da se cepijo," je opozoril Krek.
Želeli bi, da se čim več ljudi, ker je to zdaj "edina prava rešitev" v tem trenutku, da čim prej izpostavimo imunost in si zagotovimo lepšo jesen, sicer je, tako Krek, pričakovati v jeseni zapiranje tudi šol, podjetij. "Vsa zgodba se nam bo ponovila, kot smo jo že doživljali mesece nazaj."
V trgovinah odslej ni več omejitev števila kupcev
V poslovnih prostorih oz. trgovskih središčih od danes (ponedeljek) ni več treba zagotavljati 10 kvadratnih metrov na posamezno stranko, v gostinskih lokalih se odpravlja obveznost zagotavljanja trimetrske razdalje med mizami. V notranjosti prostorov se ob pogoju preboleli, cepljeni ali testirani (PCT) odpravlja nošenje zaščitnih mask.
Z novim odlokom, ki velja do 11. julija, razpoložljiva igralna mesta niso več omejena, prav tako se pri opravljanju kongresne dejavnosti lahko zasedejo vsa razpoložljiva sedišča.
Obratovalni čas nočnih klubov in diskotek je medtem še vedno omejen od 5. ure zjutraj do polnoči.
Kje so še vedno nujni tedenski testi za zaposlene
Zaposleni v dejavnostih storitve higienske nege (npr. frizerski saloni, kozmetične in druge dejavnosti salonov za nego telesa, pedikura, manikura), nezdravstvene svetovalne in terapevtske storitve, storitve strokovnega oz. poslovnega izobraževanja in usposabljanja (npr. inštrukcije, jezikovne šole, strokovne delavnice), igralnic, igralnih salonov in prirejanje posebnih iger na srečo, sejemske in kongresne dejavnosti, gostinske dejavnosti, nastanitvenih storitvah ter storitvah nočnih klubov in diskotek morajo imeti še vedno tedensko testiranje s hitrimi antigenskimi testi ali testi PCR.
Kje so nujni testi ali PCT-dokazila za goste
V igralnicah, igralnih salonih in pri posebnih igrah na srečo, v nastanitvenih obratih, v nočnih klubih in diskotekah ter v notranjih prostorih, v katerih se izvaja sejemska ali kongresna dejavnost ali gostinska dejavnost, so lahko samo potrošniki, ki imajo dokazilo o negativnem testu PCR ali hitrem antigenskem testu, ki ni starejši od 48 ur od odvzema brisa.
Ta pogoj ne velja za osebe, ki še niso dopolnile 18 let in so v prostorih skupaj z ožjimi družinskimi člani oz. skrbniki, prav tako testiranja ni treba opraviti tistim, ki imajo dokazilo o cepljenju ali imajo potrdilo zdravnika, da so prebolele covid-19 in od začetka simptomov ni minilo več kot šest mesecev.
Redno razkuževanje površin, rok
Gostinci morajo še naprej zagotavljati razkuževanje rok za goste pred vstopom v prostor in ob izstopu iz njega in redno razkuževanje miz pred menjavo gostov za mizo, ob tem pa upoštevati higienska priporočila Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ).
Tudi trgovci in ponudniki storitev morajo še naprej zagotoviti razkuževanje rok za stranke pred vstopom in ob izstopu iz prostorov, redno prezračevati ali poskrbeti za ustrezno prezračevanje prostorov, zagotavljati minimalni mogoči stik s potrošniki v skladu s sprejetimi navodili NIJZ-ja, uporabljati morajo tudi zaščitne maske.
Uporaba zaščitnih mask ni obvezna za potrošnike, ki imajo dokazilo o negativnem rezultatu testa na virus s testom PCR ali hitrim testom, ki ni starejši od 48 ur od odvzema brisa, dokazilo o cepljenju ali imajo potrdilo zdravnika, da so prebolele covid-19 in od začetka simptomov ni minilo več kot šest mesecev.
V knjižnico z masko, na prireditev v knjižnici brez maske
Sproščajo se tudi nekatere omejitve na področju kulture.
Kot je svoji spletni strani zapisala vlada: pri izvajanju vseh kulturnih dejavnosti se morajo še vedno smiselno upoštevati vsa higienska priporočila NIJZ-ja. Poleg tega morata še vedno biti zagotovljena možnost za razkuževanje rok za obiskovalce pred vstopom v prostore in ob izstopu iz prostorov, v katerih poteka kulturna dejavnost, ter njihovo redno prezračevanje ali ustrezna ventilacija. Možnost za razkuževanje rok za obiskovalce mora biti zagotovljena tudi pred vstopom in ob izstopu iz odprte javne površine z nepremično kulturno dediščino. Obenem mora biti v muzejih, galerijah, knjižnicah, arhivih in na ograjenih odprtih površinah z nepremično kulturno dediščino zagotovljen minimalni mogoči stik z obiskovalci v skladu s sprejetimi navodili NIJZ-ja.
Pri izvajanju vseh kulturnih dejavnosti je odpravljena omejitev glede dovoljenega števila obiskovalcev, vendar mora biti v muzejih, galerijah, knjižnicah, arhivih in na odprti javni površini z nepremično kulturno dediščino med obiskovalci najmanj en meter medosebne razdalje razen med osebami iz skupnega gospodinjstva.
Medtem ko uporaba zaščitne maske za obiskovalce kulturnih prireditev in nastopajočih ni obvezna, mora biti v muzejih, galerijah, knjižnicah, arhivih in na ograjenih javnih površinah uporaba zaščitne maske v skladu s tem odlokom.
Poleg tega odlok določa, da se lahko javnih kulturnih prireditev udeležijo le obiskovalci, ki izpolnjujejo PCT-pogoj (preboleli, cepljeni, testirani). Ta pogoj pa ne velja za osebe, ki še niso dopolnile 15 let. Obenem pa se javne kulturne prireditve lahko izvajajo le, če nastopajoči izpolnjujejo PCT. V nasprotnem primeru se morajo enkrat tedensko ali pred samo izvedbo prireditve (če jo izvajajo občasno) testirati s PCR- ali HAG-testom. Nastopajo lahko le osebe z negativnim rezultatom testa. Ta pogoj ne velja za osebe, ki še niso dopolnile 15 let.
Veljavne omejitve in pogoji so objavljeni na strani Izvajanje kulturnih dejavnosti, še sporoča vlada. Radio Slovenija ob tem izpostavlja situacijo, kjer bo obiskovalec knjižnice prisiljen nositi zaščitno masko, če pa se bo udeležil prireditve v tej knjižnici, bo lahko brez.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje