To so večinoma nemški turisti, pa tudi avstrijski. Razlog? Oboji se lahko sicer obvezni 14-dnevni karanteni ob vrnitvi domov ognejo z negativnim testom na novi koronavirus.
S tem so mnogo dopustnikom prihranili nekaj živčnih vojn in predčasnih dirk na letališče, če se njihova država dopusta praktično čez noč znajde na rdečem seznamu, kot se to zdaj dogaja.
V Nemčiji je test za območja, ki so označena kot rizična, celo brezplačen, za nameček pa ga lahko opravijo tudi tuji državljani, ki letijo v Nemčijo. Vsi potniki na letalih, ki pristajajo v Nemčiji, namreč dobijo v roke formular, na katerem je tudi stik za brezplačno testiranje.
Nemčija za tvegani razglasila dve hrvaški regiji
Nemčija je ta teden dve hrvaški regiji (Šibeniško-kninsko in Splitsko-dalmatinsko) uvrstila na rdeči seznam, svoje državljane pa pozvala, naj se tema regijama izogibajo.
Hrvaška je odločitev, da se ne uvrsti celotna država na rdeči seznam, pozdravila, še posebej pa oblasti veseli, da se nemški turisti, ki predstavljajo največji delež turistov pri naših južnih sosedih, doma lahko ognejo karanteni ob izkazu negativnega testa.
Do prejema rezultatov morajo sicer ostati v samoizolaciji, kar pa v teoriji ne traja dlje od 72 ur, kar je neprimerno ugodnejše od 14 dni. Na Hrvaškem je trenutno okoli 180.000 gostov iz Nemčije. Hrvaške oblasti so dan, preden je Slovenija uvedla karanteno za dopustnike na Hrvaškem, sporočile, da je pri njih 160.000 slovenskih gostov.
Nemško zunanje ministrstvo se je odločilo, da za rizična območja proglasi vsa, kjer je bilo v preteklih sedmih dneh več kot 50 novih okužb na 100.000 prebivalcev (0,05 odstotka).
Testni centri vzdolž avtocest
Drugače od Slovenije Nemčija priznava teste, ki so bili opravljeni na Hrvaškem ali v drugih državah, edini pogoj je, da test ni starejši od 48 ur in da ustreza vsem standardom Nacionalnega inštituta za javno zdravje Roberta Kocha.
Ker se največji delež povratnikov v Nemčijo vrača z osebnimi vozili, lahko test opravijo v enem od centrov za testiranje vzdolž nemških avtocest ali v njihovi bližini, navaja revija Fenix. Samo testiranje ne traja dolgo, od izročitve podatkov do odvzema brisa skupaj 10 minut.
Rezultate vam pošljejo na domači naslov v 24 urah, ob veliki gneči pa lahko čakate do 72 ur. Do prejema rezultatov oseba ne sme zapuščati doma. Enak postopek testiranja velja tudi na nemških letališčih, pri čemer sta vrsti dve — prva vrsta je za brezplačno testiranje vseh, ki prihajajo iz rizičnih držav, druga pa za samoplačniške hitre teste.
Kot je v ponedeljek poročal Deutsche Welle, ima večina nemških potnikov raje letališko testiranje kot naročanje v eni od klinik. V Severnem Porenju - Vestfaliji so do ponedeljka testirali okoli 48.500 potnikov, pri čemer je bilo pozitivnih 960 ljudi. Od 123.000 ljudi, testiranih na Bavarskem, jih je bilo pozitivnih 1.730.
Teste razvili že januarja
"Dobro se zavedam, da je to poseg v osebno svobodo," je ob napovedi testiranj povedal nemški minister za zdravje Jens Spahn. "A svoboda vedno pride z odgovornostjo do sebe in drugih."
Nemčija je bila vseskozi na čelu hitrega odzivanja, ko je šlo za razvoj testov. Tako so že januarja zdravniki berlinske raziskovalne klinike Charité razvili enega prvih diagnostičnih testov na novi koronavirus.
Testi so bili nato hitro na voljo vsem javnim bolnišnicam in raziskovalnim laboratorijem po državi, pa tudi nacionalni mreži okoli 200 zasebnih laboratorijev, je pisal New York Times.
V Nemčiji so v zadnjih 24 urah potrdili 2034 primerov okužbe z novim koronavirusom. To je največ okužb v enem dnevu od konca aprila.
Italija: Test za povratnike iz Hrvaške, Grčije, Španije, Malte
Obvezno testiranje za državljane, ki se vračajo iz rizičnih držav, je uvedla tudi Italija, ki je na ta seznam že prejšnji teden uvrstila Hrvaško, Grčijo, Malto in Španijo.
Tudi v Italiji velja, da lahko povratniki predložijo negativni test, ki ne sme biti starejši od 72 ur, ali pa test opravijo v 48 urah po vstopu v državo, s tem pa se ognejo karanteni.
Izvzeti so tranzitni potniki, tako da če na primer kot slovenski državljan priletite na letališče v Benetke, ni potreben test, če pot takoj nadaljujete v Slovenijo.
V Italiji so v petek poročali o 947 novih okužbah z novim koronavirusom, kar je največ dnevnih okužb od sredine maja.
Avstrija: Zadostuje test
Še vedno se lahko na dopust na Hrvaško relativno mirno odpravljajo tudi Avstrijci, čeprav je vlada na Dunaju ta teden Hrvaško uvrstila na rdeči seznam.
Avstrijci se v domovino prav tako kot Nemci lahko vrnejo brez karantene, če imajo s seboj manj kot 72 ur star negativni test na covid-19. Kdor ga nima, bo moral test opraviti v 48 urah, do rezultatov pa biti v karanteni.
Dunajske mestne oblasti so vsem Avstrijcem, ki so se vrnili domov z dopusta na Hrvaškem med 7. in 16. avgustom, do 21. avgusta omogočale brezplačne teste.
Avstrijski minister Rudolf Anschober je sicer zavrnil možnost testiranja na novi koronavirus že na sami meji, saj kaj takega ni izvedljivo.
Hoteli mamijo z brezplačnimi testi
Priložnost so zavohali tudi nekateri hoteli na Hrvaškem, ki mamijo goste s severa z brezplačnimi testi na covid-19, če njihovi gostje v hotelu bivajo najmanj tri dni.
Eden takih je znana hotelska veriga Falkensteiner, ki je sicer v avstrijski lasti, na Hrvaškem pa ima svoje hotele pri Savudriji in Zadru.
"Da bi olajšali vrnitev naših gostov iz Avstrije in Nemčije, smo se odločili, da jim podarimo test na covid-19, v sodelovanju z Zavodom za javno zdravje pa smo organizirali dnevne obiske v naših letoviščih, da se lahko gostom vzorci odvzamejo na licu mesta in jim ne bi bilo treba za to v Zadar," so sporočili iz Falkensteinerja.
Tistim gostom, ki testa ne želijo opraviti v hotelu, pa Falkensteiner daje popust v vrednosti 50 evrov po osebi, da test opravijo v domovini.
V Avstriji so v petek potrdili 331 novih okužb z novim koronavirusom, od tega več kot polovico na Dunaju.
V Sloveniji razlog pomanjkanje testov?
In zakaj se slovenska vlada ob četrtkovi napovedi uvrstitve Hrvaške na rdeči seznam ni odločila, da bi povratnikom v domovino omogočila namesto 14-dnevne karantene predložitev negativnega testa? To možnost so omenjali, a se zanjo niso odločili.
Uradno, ker test ni stoodstotno zanesljiv, a bolj verjetno, kar posredno priznava tudi vodja strokovne posvetovalne skupine za covid-19 pri ministrstvu za zdravje Bojana Beović, preprosto v Sloveniji ni dovolj testov. Zakaj nočejo sprejemati testov, opravljenih na tujem (na Hrvaškem test v največ javnih bolnišnicah stane 99 evrov), pa ni znano.
Kot je v četrtek pojasnil notranji minister Aleš Hojs, je vlada pri svoji odločitvi sledila mnenju stroke, ki meni, da je najboljša zaščita pred vnosi virusa 14-dnevna karantena.
"O tej obliki smo premišljevali, vendar se nam zdi bistveno manj varna," je v Odmevih tisti dan povedala Beovićeva.
"Negativen test pri nekom, ki je v inkubacijski dobi za bolezen covid-19, lahko pomeni, da je takrat negativen in pozitiven postane v nekaj dneh. Tukaj ni nobene garancije, da se to ne bo zgodilo."
"Poleg tega lahko da negativen test napačen signal – oseba, ki ima negativen test, se ne boji več, da je okužena, gre k ranljivi osebi, v službo, v dom za starejše, v bolnišnico, v večjo družbo in tako pride do raznosa virusa."
Beovićeva je dodala, da je pomembno tudi to, da bi v Sloveniji zelo težko testirali 80.000 ljudi v nekaj dneh. "Teh kapacitet v Sloveniji nimamo – ne samo testov, ampak tudi ljudi, ki bi odvzeli brise in potem teste obravnavali v mikrobioloških laboratorijih," je pojasnila.
Edina država, ki testa ne priznava
Slovenija je s tem edina država v naši soseščini, ki za povratnike ne priznava negativnega testa.
Priznava ga tudi Madžarska, čeprav tamkajšnje oblasti od povratnikov iz držav z visokim številom okuženih zahtevajo na primer dva negativna izvida na novi koronavirus, sicer je posamezniku odrejena 14-dnevna karantena.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje