Ameriško farmacevtsko podjetje Gilead je objavilo, da so testiranja, ki jih je izvedel ameriški Nacionalni inštitut za alergije in nalezljive bolezni, "podala pozitivne podatke in so dosegli prvotne cilje".
Povzetek sporočila za javnost nakazuje prepričanje Gileada, da protivirusno zdravilo, ki je bilo prvotno razvito za boj proti eboli, deluje, pri čemer so poudarili, da je pomembno pri zdravljenju, da se začne v zgodnji fazi.
Za štiri dni skrajšano okrevanje
Bolniki, ki so jih zdravili z remdesivirjem, so v povprečju okrevali po 11 dneh, drugi pa po 15 dneh oz. so imeli za 31 odstotkov krajši čas okrevanja kot bolniki, ki so prejeli placebo. Okrevanje pomeni, da so zapustili bolnišnico oziroma so se vrnili k normalnim aktivnostim.
Poskus je zajel 1063 bolnikov v ZDA, Evropi in Aziji in je doslej največji s tem zdravilom.
Objava dvignila borzne indekse
Novica podjetja je pomagala k rasti borznih indeksov na Wall Streetu kljub slabemu poročilu ministrstva za trgovino ZDA o gospodarski rasti v prvem četrtletju letos.
Omenjeno zdravilo je v zadnjih tednih že večkrat premikalo borzne indekse tako navzgor kot tudi navzdol. Delnice Gileada so se po objavi novice v sredo podražile za devet odstotkov. Remdesivir že tedne vzbuja veliko pozornosti, saj zdravila za covid-19 še ni na trgu, prav tako ne cepiva.
Zdravniki so zato pripravljeni preizkusiti različna sredstva. Medicinska univerza Johns Hopkins je na začetku marca ocenila, da je remdesivir najbližje možnosti, da postane prvo zdravilo za zdravljenje bolezni covid-19. Zdravilo, ki so ga sprva razvijali za zdravljenje ebole, sicer še nima dovoljenja za širšo uporabo.
Novica navdušila dr. Faucija v Beli hiši
Na poročilo Gileada se je pozitivno odzval tudi direktor ameriškega inštituta za zdravje Anthony Fauci, ki je član delovne skupine Bele hiše za boj proti koronavirusu. Fauci je dejal, da so mu povedali, da podatki kažejo nedvomno pozitiven učinek glede skrajšanja časa, ki je potreben za okrevanje.
Lancet ravno objavil neuspešno kitajsko študijo
A obstaja tudi druga študija med več kot 200 bolniki s covidom-19 v Vuhanu na Kitajskem, kjer se je koronavirus pojavil lani decembra. Študija kitajskih zdravnikov v Vuhanu je zajela 237 bolnikov, pri čemer je polovica dobila remdesivir.
Varno zdravilo, a primerljivo s placebom
"Naša študija je na žalost ugotovila, da je remdesivir sicer varen in ga bolniki dobro prenašajo, vendar ni prinesel bistvenih ugodnosti v primerjavi s placebom. To ni izid, na katerega smo upali," je po poročanju tiskovne agencije AFP dejal Bin Cao z Glavne medicinske univerze v Pekingu. Kitajski znanstvenik pa je bil sicer soavtor prve študije o novem koronavirusu, ki je bila objavljena v medicinski reviji Lancet, kjer so ravno zdaj tudi objavili kitajsko študijo o remdesivirju.
Stopnja smrtnosti je bila 14-odstotna pri obeh skupinah bolnikov s covidom-19. Avtorji kitajske študije so dodali, da je bila študija predčasno zaustavljena, ko se je število bolnikov s covidom-19 v Vuhanu precej zmanjšalo, a so zato pozvali k nadaljevanju študij zdravila.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje