Boljši poslovni rezultat, kot je bil pričakovan z rebalansom proračuna za lansko leto, so na ZZZS-ju dosegli predvsem na račun višjih prihodkov, je pojasnil Fakin in dodal, da je zavod lani prvič po treh letih poravnal vse obveznosti za tekoče leto in ni prenašal plačil v naslednje leto. Poleg tega zavod ni zadolžen, odkupili so vse načrtovane programe zdravstvenih storitev, prav tako so določene programe celo presegli. Enako načrtujejo tudi v tem letu.
"Celotno zdravstvo že osem let dokazuje, da se je fiskalnega pravila mogoče držati z dobrim gospodarjenjem. To je zasluga vseh 40.000 ljudi, ki smo zaposleni v zdravstvu, in skrbne finančne politike," je zatrdil Fakin in dodal, da se je zdaj trend financiranja v zdravstvu obrnil navzgor in dodal: "Temu bomo sledili tudi letos."
Krajšanje čakalnih vrst
Poudaril je še, da so zlasti za skrajševanje čakalnih vrst že namenili okoli 60 milijonov evrov. Poleg tega bo letos po njegovih napovedih ostalo še okoli 50 milijonov evrov sredstev. Četrtino nameravajo nameniti v rezerve, preostalo pa za dodatno skrajševanje čakalnih vrst v specialističnih ambulantah. Fakin pričakuje, da bodo letos odpravili vse čakalne vrste na tem področju.
Izolska bolnišnica "kronični bolnik"
Posamezne bolnišnice imajo sicer še vedno finančne težave - tudi Splošna bolnišnica Izola, ki je po Fakinovem mnenju "kronični bolnik", saj ima z izjemami nenehne finančne težave od leta 1995, čeprav je vseskozi prejemala dodatna finančna sredstva. Po njegovem mnenju vzroki za težave v tej bolnišnici niso zgolj finančne narave. Meni tudi, da bi bilo treba v izolski bolnišnici nujno okrepiti vodenje z zunanjimi sodelavci.
Opozoril je, da program presegajo številne bolnišnice, a se ne srečujejo s finančnimi oz. likvidnostnimi težavami. Med njimi sta, denimo, tudi Univerzitetni klinični center Maribor in Splošna bolnišnica Celje. Zato bi ob nenehnih finančnih težavah izolske bolnišnice Fakin pričakoval, da bi ministrstvo za zdravje imenovalo resno sanacijsko ekipo, ki bi pregledala poslovanje bolnišnice in predlagala ukrepe. "S stališča čuvaja javnega denarja pa bi najraje videl, da bi lahko zavod tja poslal svoje ljudi," je dejal in pripomnil, da takšnih pristojnosti nimajo.
V 15 letih drugje za tretjino več zdravnikov, v Izoli za polovico
Povedal je tudi, da se je število zdravnikov v nekaj izbranih bolnišnicah od leta 2000 do danes povečalo za 30 odstotkov. V izolski bolnišnici je po njegovih navedbah število zdravnikov naraslo s 75 na 151, pri čemer pa bolnišnica opravlja isti program kot pred 15 leti.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje