Peta bolezen (erythema infectiosum) je običajno blaga izpuščajna bolezen. Najpogosteje obolevajo majhni otroci, šolarji, redko pa tudi posamezni odrasli. Posamezni primeri se pojavljajo vse leto v manjših izbruhih, epidemije pa navadno na od 3 do 7 let, predvsem pozimi in spomladi, navaja Nacionalni inštitut za javno zdravje na svoji spletni strani.
Peta otroška bolezen sicer ne spada med prijavljive nalezljive bolezni, zato na centru za nalezljive bolezni podatkov o pojavljanju pete bolezni v Sloveniji nimajo, so za MMC pojasnili na NIJZ-ju. Pediatrinja na UKC-ju Ljubljana Tina Plankar Srovin nam je potrdila, da je letos eden takšnih izbruhov, ki pa mineva brez zapletov: "Letos nismo imeli resnih zapletov oz. jih vsaj pri nas nismo obravnavali."
Povzročitelj pete bolezni je parvovirus B19, ki se prenaša kapljično z izločki ustne votline in zgornjih dihal ali neposredno z bližnjimi stiki s človeka na človeka, predvsem v družini ter vrtcih in šolah. Okužba se lahko prenaša tudi posredno, z okuženih površin, in s krvjo ali krvnimi pripravki, ne pa z blatom ali urinom. Okužba pri več kot četrtini okuženih poteka brez simptomov, pri drugih pa se prvi znaki običajno pojavijo od 4 do 14 dni po okužbi, lahko pa tudi pozneje. Začetni simptomi pete bolezni so običajno blagi in zajemajo povišano telesno temperaturo, izcedek iz nosu in glavobol, navaja NIJZ.
Po nekaj dneh slabega počutja, vročine in potenja (ta faza ni očitna pri vseh bolnikih) se pojavi značilen rdečkast izpuščaj na licih, ki spominja na metulja ali oklofutana lica. Izpuščaj, ki je pogostejši pri otrocih, se pozneje lahko razširi še na trup in ude. Kot pravijo na NIJZ-ju, se izpuščaj lahko razlikuje glede na intenzivnost in običajno izgine v od 7 do 10 dneh, vendar se lahko ponavlja še več tednov. Lahko je tudi srbeč, zlasti na podplatih.
Na soncu se izpuščaj še okrepi, starši zmotno mislijo, da gre za alergijo
"Gre za značilen izpuščaj po licih, ki je videti kot oklofutana lica, nato pa se razširi tudi po trupu in okončinah. Zdaj v poletnih mesecih, ko so otroci na soncu, je značilno, da se izpuščaj na soncu okrepi, lahko tudi srbi. Nemalokrat pridejo v naše ambulante otroci, katerih starši mislijo, da gre za neko alergijo, v resnici pa je to peta bolezen," je na novinarski konferenci, namenjeni tematiki zdravja na dopustu, pojasnil pediater Denis Baš in dodal: "Izpuščaj lahko traja ne samo nekaj dni, ampak tudi teden, dva, tri."
Kot opozarja NIJZ, se lahko pri obolelih pojavijo tudi bolečine in otekline v sklepih, ki so pogostejše pri odraslih, zlasti ženskah. Pri odraslih je potek okužbe – kot to praviloma velja za vse otroške bolezni – običajno hujši kot pri otrocih. Pri zdravih otrocih in odraslih ima bolezen običajno blag potek in izzveni v enem do dveh tednih. Izjemoma pa pri nekaterih ljudeh lahko povzroči resne zaplete. Pri osebah z oslabljenim imunskim sistemom ali različnimi boleznimi krvi pa lahko povzroči anemijo ali vnetja različnih organov.
Potencialni zapleti pri nosečnicah
Težave se lahko pojavijo tudi pri nosečnicah, ki bolezni še niso prebolele – takšnih je približno polovica. Običajno je potek bolezni blag in in predstavlja nizko tveganje za njihov plod. Redko pa se pri plodu lahko razvije huda anemija, fetalni hidrops ali njegova smrt, pri čemer na NIJZ-ju opominjajo, da gre za res redek pojav, saj se pojavi v manj kot petih odstotkih vseh nosečnic, ki se z virusom okužijo. Do zapletov pogosteje pride v prvi polovici nosečnosti, še pravijo in ob tem svetujejo, naj se nosečnica, ki ima simptome bolezni ali je bila v tesnejšem stiku z bolnikom s peto boleznijo v času kužnosti, o tem posvetuje z ginekologom.
Bolniki so sicer najbolj kužni nekaj dni pred pojavom izpuščaja, ko se zdi da oseba preboleva običajen nahod, torej preden se pojavijo izpuščaj, bolečine ali otekline v sklepih. Ko je izpuščaj že jasno viden, niso več kužni za okolico, zato se lahko vrnejo na delovno mesto, vrtec ali šolo. Bolniki z oslabljenim imunskim sistemom pa so lahko kužni dlje.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje