Mleko pod blagovno znamko Aptamil Premature so uporabljali tudi v slovenskih porodnišnicah, zato je veliko staršev nedonošenčkov isto mleko dajalo otrokom tudi doma, kjer pa so doživeli neprijetno presenečenje. Pod nalepko z blagovno znamko Aptamil se je namreč skrival originalni tisk, ki je razkrival, da gre za mleko blagovne znamke Bebelac, ki je, sodeč po embalaži, namenjeno arabsko govorečemu tržišču. Mleko je bilo v prodaji dva meseca, preden ga je distributer, po razkritju nepoštene prakse na družbenih omrežjih, iz prodaje umaknil.
Pri distributerju, gre za družbo Merit HP, s katero je povezana tudi veriga prodajaln Baby Center, so v sporočilu za javnost zapisali, da so se zaradi izpraznjenih zalog v Sloveniji skupaj z dobaviteljem odločili za urgenten dovoz "istega mleka pod drugim imenom, in sicer Bebelac Premature, in tako zagotovili oskrbo prehranjevanja dojenčkov v slovenskih bolnišnicah in pri vas, končnih potrošnikih."
Merit HP: Prodanih le nekaj 10 kosov
V družbi ob tem še navajajo, da gre za izdelke Aptamil Premature, ki imajo na embalaži oznako uporabno do 17. 2. 2018 in 26. 4. 2018. Obenem navajajo, da gre za izdelek, ki spada v skupino Danone Nutricia Early Life Nutrition, in da gre pri obeh izdelkih za podobne sestavine s skrajno minimalnimi odstopanji. Na naše vprašanje, koliko mleka s prelepljeno embalažo so v Sloveniji prodali, pa odgovarjajo, da se je končnim potrošnikom, po grobi oceni, prodalo nekaj deset kosov, nekaj 100 kosov pa so umaknili iz prodaje.
Če so razlike v sestavinah res minimalne, pa to ne velja za prodajno ceno obeh izdelkov. Medtem ko 400-gramsko pakiranje mleka Aptamil Premature v prosti prodaji po Sloveniji stane od 13 pa do 18 evrov, pa je v Srbiji za enako količino mleka Bebelac treba odšteti 5 evrov. V Egiptu, kjer se prodaja Bebelac z enako embalažo, kot je bila skrita pod nalepko v Sloveniji, pa tako pakiranje mleka stane 4 evre. Pri tem velja navesti podatek, da tega mleka prek spleta iz Egipta ni mogoče naročiti v EU.
"Porodnišnice so zahtevale isto sestavo in so jo dobile"
Pri podjetju Merit HP to razliko v ceni pojasnjujejo z odstopanji pri davku na dodano vrednost, "različnih dajatvah, transportnih stroških ter maržah trgovcev." Dodajajo pa tudi, da pri primeru mleka Bebelac "zagotovo ne drži, da gre za ceneno blagovno znamko. Receptura Bebelac Premature je tako kot receptura Aptamil Premature po izjavi proizvajalca v skladu z evropskimi smernicami za prehrano te skupine dojenčkov."
Po umiku spornega mleka je v Sloveniji nastalo pomanjkanje mleka za nedonošenčke, saj se bodo zaloge obnovile šele ob koncu januarja. Pri družbi Merit HP ob tem navajajo, da so v času pomanjkanja mleka porodnišnice od njih pričakovale identično sestavo mleka, kar so tudi dobile. "Žal pa v tem trenutku niti porodnišnicam niti končnemu kupcu dobave nikakor ne moremo zagotoviti, ker nam zakonodaja tega ne dovoljuje."
Po mleko v Avstrijo
"Najbolj žalostno pri vsej tej zgodbi je, da imamo izdelek Bebelac Premature v tem trenutku v skladišču v dovolj velikih količinah za naše tržišče, vendar zaradi nastale situacije razmišljamo celo o uničenju izdelka. Embalaža Bebelac Premature je drugačna, vendar pa vsebina ustreza najkakovostnejši hrani za to skupino otrok," dodajajo v podjetju.
Nekateri starši so se po tovrstno mleko zato odpravili v Avstrijo, kar pa lahko tudi upraviči stroške potovanja. V Avstriji je namreč mogoče kupiti 800-gramsko pakiranje (pravega) mleka Aptamil Premature za 17 evrov, po enaki ceni pa ga prodajajo tudi v Nemčiji, kar pri 100 gramski porabi dnevno pomeni dobro tretjino nižji mesečni strošek.
Inšpektorat razmišlja o mednarodnem sodelovanju
Sporno mleko so prejele tudi porodnišnice in bolnišnice. V ljubljanski porodnišnici so nam odgovorili, da so do 19. 12. uporabljali mleko iz predhodnih zalog, v treh dneh pa so porabili zgolj šest 400-gramskih pločevink, za katere so pridobili "izjavo dobavitelja, da je mleko Bebelac po sestavi in mikrobiološkem vzorčenju ustrezno za uporabo pri prezgodaj rojenih otrocih." V lekarno so vrnili 30 pločevink, zaradi česar naj UKC Ljubljana ne bi utrpel dodatnih stroškov. Ob tem navajajo, da so mleko Aptamil Premature nadomestili z mlekom proizvajalca Nestle PreNAN, ki je od decembra na voljo tudi v Sloveniji.
Morebitnih ukrepov zoper dobavitelja, ki je prikrito dobavljal trikrat cenejše mleko, v UKC Ljubljana ne nameravajo sprožiti, saj je za to pristojen inšpektorat. Pri zdravstvenem inšpektoratu pa so nam odgovorili, da je postopek še v teku. "Trenutno poteka pridobivanje vseh relevantnih podatkov s strani obravnavanega podjetja kot tudi njegovega dobavitelja. V kolikor bo potrebno, bomo sodelovali tudi s pristojnimi organi države proizvajalke tega izdelka. Odločitev o ustreznem ukrepu bo možna, ko bodo zbrana vsa dejstva in okoliščine."
Bodo ukrepali tudi na ministrstvu?
Glede na razliko v ceni med izdelkoma Aptamil in Bebelac smo vprašanja o morebitnih ukrepih zoper dobavitelja naslovili tudi na ZZZS, ki financira zdravstvene storitve. Na zavodu so nam ob tem odgovorili, da ZZZS nima nobenega poslovnega stika s tem dobaviteljem, saj izvajalci zdravstvenih storitev samostojno razpolagajo s sredstvi, ki jih prejmejo. Na zavodu ocenjujejo, da gre v omenjenem primeru verjetno tudi za kaznivo dejanje goljufije, a so za ukrepe zoper dobavitelja pristojni izvajalci zdravstvenih storitev oziroma v njihovem imenu ministrstvo za zdravje. Z ministrstva na naša vprašanja še niso odgovorili.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje