Tipična klinična slika raka dojk obsega trdo, grčasto in praviloma nebolečo zatrdlino v dojki. Foto: BoBo
Tipična klinična slika raka dojk obsega trdo, grčasto in praviloma nebolečo zatrdlino v dojki. Foto: BoBo

V torek se začenja rožnati oktober, mednarodni mesec ozaveščanja o raku dojk, ki je v razvitem svetu in tudi v Sloveniji najpogostejši rak pri ženskah. Po podatkih registra raka je v obdobju 2017–2021 v Sloveniji povprečno letno za rakom dojk zbolelo 1504 žensk, umrlo pa 446. V letu 2021 je za rakom dojk zbolelo 1495 ljudi, od tega 1482 žensk in 13 moških, umrlo pa 420 žensk in trije moški.

Kljub temu je z zgodnjim odkrivanjem in napredki v zdravljenju ozdravljivost raka dojk izjemno visoka. "Zato je pomembno, da ženska pozna svoje dojke in ve, kaj je zanje običajno. Tako lažje opazi morebitne spremembe med rednim samopregledovanjem dojk," je pojasnila vodja programa Dora Barbara Mihevc Ponikvar in spomnila na uspešen državni presejalni program za raka dojk Dora. V program so vključene ženske med 50. in 69. letom starosti, ki jih vsaki dve leti povabijo na mamografijo.

"V programu se trudimo biti ženskam prijazni in jim nudimo zdravstvene storitve na najvišji stopnji kakovosti. Letos v prvi polovici leta opažamo že 79-odstotno udeležbo žensk, kar je največ do zdaj. Ravno v teh dneh bomo opravili že milijonto mamografijo od začetka delovanja programa leta 2008. Ob tej priložnosti se ženskam zahvaljujemo za zaupanje," je še dodala Mihevc Ponikvar.

Mamografija je najbolj zanesljiva metoda

Kot je poudarila, je mamografija še vedno strokovno dokazano najzanesljivejša metoda za zgodnje odkrivanje raka dojk in najprimernejša za organizirano presejanje. S tem so v programu Dora od začetka delovanja leta 2008 odkrili raka dojk pri približno 6000 ženskah, večinoma na začetni stopnji, ko je bolezen omejena na dojko.

Sorodna novica Bi morali preventivne mamografije razširiti tako med mlajše kot starejše ženske?

"Odkrivanje raka dojk na začetni stopnji bolezni praviloma pomeni večjo možnost ozdravitve bolnice. Obenem zgodaj odkriti rak dojk omogoča manj obsežno kirurško zdravljenje, pri čemer pa bolnici zagotovimo enako dobre možnosti za ozdravitev," je poudaril kirurg Janez Žgajnar z Onkološkega inštituta Ljubljana.

Pri kirurškem zdravljenju bolnic, pri katerih je bil rak dojk odkrit v presejalnem programu, je večji delež ohranitev dojk in manj odstranitev vseh pazdušnih bezgavk kot pri bolnicah zunaj programa Dora, je pojasnil in dodal, da je z manj obsežnim zdravljenjem kakovost življenja bolnic večja.

Pobude o ozaveščanju

Predsednica Združenja Europa Donna Slovenija Tanja Španić je predstavila lokalne dogodke združenja in sodelovanja s podjetji v rožnatem oktobru, s katerimi širijo ključna sporočila ozaveščanja o raku dojk. V združenju po njenih besedah začenjajo še en rožnati oktober, ko želijo znova poudariti pomen zdravega načina življenja in zgodnjega odkrivanja raka dojk.

Sorodna novica Mojca Senčar: Raka nisem prebolela, prebolevam ga

"Pomembno je, da ženske ne le slišijo naša sporočila, temveč jih tudi vključijo v svoje vsakdanje življenje, saj je zgodnja diagnoza raka dojk povezana z večjimi možnostmi za uspešno zdravljenje. Zavedanje pomena preventivnih ukrepov in pravočasno ukrepanje lahko rešita življenje," je še dodala.

Pobudam ozaveščanja o tej bolezni se v rožnatem oktobru pridružuje tudi Onkološki inštitut, ki poudarja pomen pravočasnega odkrivanja in učinkovitega zdravljenja raka dojk. Vodja mamarnega tima Simona Borštnar je potrdila, da v državi še vedno vsi bolniki z rakom dojk prejmejo takšno zdravljenje, kot ga potrebujejo in ustreza strokovnim priporočilom ter smernicam. Začeli so nekaj novih kliničnih raziskav, ki so nujne za napredek stroke, so sporočili z inštituta.

Kakšni so prvi simptomi?

Tipična klinična slika raka dojk obsega trdo, grčasto in praviloma nebolečo zatrdlino v dojki. "Značilna je tudi vdrta koža ali bradavica (spontano ali ob pritisku) nad tumorjem. Če tumor raste pod bradavico, je ta lahko uvlečena. Tipne so lahko povečane bezgavke v pazduhi in nadključnični kotanji. Znamenje raka dojk je lahko izcedek iz dojke, zlasti krvav ali bister, če je iz enega voda ene dojke (mlečni izcedki, gosti izcedki in izcedki iz več vodov obeh dojk praviloma niso posledica raka dojk)," so zapisali na Onkološkem inštitutu in dodali, da med zgodnje rake dojk sodi tudi netipni rak dojk, ki nima zgoraj opisane klinične slike.

Za lokalno napredovali rak dojk so značilni velik tumor in/ali povečane in med seboj zrasle bezgavke v pazduhi ali nadključnični kotanji. "Raki v tem stadiju lahko povzročijo razpadanje površinskega tkiva ali vraščajo v okolna tkiva/živce, kar lahko povzroča bolečino. V to skupino spada tudi vnetni rak dojk, za katerega je značilna vnetno spremenjena koža (pordela, edematozna in otrdela, daje vtis pomarančaste kože), s slabo omejenim ali netipnim tumorjem," so še zapisali.

"Povečana telesna teža in povečanje telesne mase v odrasli dobi sta povezana z večjim tveganjem za raka dojke po menopavzi. Zmerna do intenzivna telesna dejavnost je povezana z manjšim tveganjem za nastanek raka na dojki. Tveganje za raka dojke se prav tako zmanjša pri ženskah, ki dojijo vsaj nekaj mesecev po porodu," so povzeli na zbornici zdravstvene in babiške nege.

Zbornica zdravstvene in babiške nege je poudarila vlogo medicinskih sester

Predsednica sekcije medicinskih sester in zdravstvenih tehnikov v onkologiji pri zbornici Ana Istenič je navedla, da so številni dejavniki tveganja za raka dojk, kot sta spol in staranje, zunaj njihovega nadzora. "Številne druge dejavnike tveganja pa je mogoče spremeniti in s temi spremembami zmanjšati možnost, da zbolimo za rakom dojke. Spodbujanje zdravega življenjskega sloga, ki vključuje vzdrževanje uravnotežene prehrane, redno zmerno do intenzivno telesno dejavnost, omejevanje uživanja alkohola, izogibanje kajenju in vzdrževanje zdrave telesne teže zmanjša tveganje za razvoj raka dojke," je pojasnila.

Zagotavljanje celovitega in dostopnega izobraževanja od zdravstvenih delavcev o tveganjih za raka dojk, simptomih in pomenu zgodnjega odkrivanja lahko po prepričanju Isteničeve ženske opolnomoči, da sprejmejo proaktivne ukrepe in pravočasno poiščejo zdravniško pomoč. "Celovit pristop, ki združuje raziskave, izobraževanje, zgodnje odkrivanje in dostopne zdravstvene storitve, je bistvenega pomena v boju proti raku dojk in zmanjševanju njegovega vpliva na posameznike in družbo. Pri tem imamo medicinske sestre kot zdravstvene vzgojiteljice zelo pomembno vlogo," je dodala.