Ljudje se z virusom pandemske gripe še niso srečali, pričakuje pa se , da bo zbolelo več ljudi kot pri običajni sezonski gripi. Tako se je izkazalo vsaj na južni zemeljski polobli, je v MMC-jevi spletni klepetalnici še povedala Kraigherjeva, sicer predstojnica Centra za nalezljive bolezni na IVZ-ju. Seveda so kot običajno najbolj ogroženi ljudje s kroničnimi boleznimi, je pojasnila.
Cepivo ne ščiti pred sezonskimi virusi
Kar se tiče pandemskega cepiva, je ministrstvo za zdravje najprej naročilo 800.000 odmerkov. Na vprašanje o varnosti je gostja povedala, da je bilo cepivo odobreno od Evropske agencije za zdravila na podlagi podatkov o varnosti in učikovitosti, sicer pa bodo enako cepivo uporabljali tudi v drugih evropskih državah. To cepivo pa zaščiti le pred pandemsko gripo, ker pa bodo v zimskem času krožili tudi sezonski virusi, se je smiselno zaščititi tudi proti tem, opozarja Kraigherjeva.
"Virusi gripe doživljajo nenehne spremembe. Nekatere so majhne, druge velike oziroma popolne spremembe. V primeru majhnih sprememb se pojavljajo sezonske epidemije, v primeru velikih sprememb pa pandemije. V 20. stoletju smo imeli tri pandemije. Izkušnje kažejo, da v pandemijah zboli veliko prebivalcev po svetu, ker imunosti na spremenjeni sev gripe nimajo," še pojasnjuje Kraigherjeva.
Na vprašanje o teorijah zarote, češ da naj bi cepivo dejansko prenašalo smrtonosni virus, ljudje pa naj bi se začeli posledično cepljenjem izogibati, Kraigherjeva ni želela odgovoriti.
Smrt dekleta v Veliki Britaniji nepovezana s cepljenjem proti HPV-ju
Gostja je pojasnila tudi, da je projekt cepljenja šestošolk proti humanemu papiloma virusu (HPV) stekel. Pojavljali so se sicer nekateri dvomi, zlasti po smrti dekleta v Veliki Britaniji, toda kot opozarja Kraigherjeva, dogodek s cepljenjem ni bil povezan, saj se je izkazalo, da je imelo dekle napredovano rakavo obolenje.
Kaj so rotavirusi in kako se prenašajo?
Kraigherjeva je odgovorila tudi na vprašanje o rotavirusih in smiselnosti cepljenja. Rotavirusi so po njenih besedah zelo kužni in se zelo lahko prenašajo. "Velike količine rotavirusov se izločajo z iztrebki okuženih oseb, z rokami pa se prenesejo na različne predmete. Otroci lahko izločajo rotaviruse že pred pojavom driske in tudi po njem. V družini se ti virusi pogosto prenesejo na preostale družinske člane. Virusi se lahko prenesejo tudi preko zraka, denimo pri vdihavanju aerosola, ki nastane pri bruhanju. Prenos okužbe preprečujemo s pogostim in pravilnim umivanjem rok. Pomembno je pravilno in higiensko odstranjevanje rabljenih pleničk. Če oboleli bruha, izbruhanino čim prej odstranimo s krpami, te odvržemo v vrečke za smeti, ki jih zavežemo. Prostor, kjer se nahaja bolnik, je potrebno večkrat dnevno prezračiti in površine temeljito očistiti z vročo vodo in detergentom. Cepivo proti okužbi z rotavirusi je namenjeno majhnim otrokom od 6. tedna do 6. meseca starosti," je pojasnila.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje