Rak jajčnikov je po navedbah Združenja Europa Donna Slovenija med pogostejšimi raki rodil, njegovi simptomi so neznačilni in težje prepoznavni, učinkovitega presejanja ni. Zaradi nespecifičnih začetnih simptomov in s tem povezanega poznega odkrivanja ima rak jajčnikov najvišjo smrtnost med vsemi ginekološkimi raki. V Sloveniji za rakom jajčnikov vsako leto zboli več kot 150 žensk, najpogosteje se pojavlja pri ženskah po menopavzi, približno 20 odstotkov bolnic pa je ob postavitvi diagnoze mlajših od 50 let.
O svoji izkušnji s to boleznijo je na okrogli mizi spregovorila bolnica Vesna Bregar. Kot je povedala, je zaradi sestre, ki jo je premagal rak dojk, vsako leto hodila na preventivne kontrole, tako mamografijo kot h ginekologu. Ob rutinskem pregledu brez kakršnih koli znakov so ji diagnosticirali raka jajčnikov. Kot pravi, ji je hitro ukrepanje zdravstvenega osebja rešilo življenje. "Rak se je po šestih letih in pol znova pojavil, sklepam, da kot posledica okvare gena BRCA1. Če bi takrat vedela za genetsko testiranje, bi se mogoče zadeva obrnila drugače," je povedala. Kot je poudarila, se je v tem času pojavilo novo zdravilo, ki za zdaj dobro deluje in ji omogoča, da še vedno živi skoraj povsem dejavno polno življenje.
Zakaj je tako pomembno, da se ženske redno udeležujejo ginekoloških pregledov, je pojasnila ginekologinja Tinkara Srnovršnik. Simptomi so zelo nespecifični in pogosto nastopijo, ko je bolezen že v napredovali fazi. Lahko gre za občutek nelagodja, napetosti in pritiska v spodnjem delu trebuha, kar sicer pogosto spremlja prebavne motnje, na primer zaprtje, povečan obseg trebuha, bolečina v križu ali v žlički, pogosto siljenje na vodo, pri predmenopavznih ženskah pa tudi predmenstrualne bolečine in motnje menstruacijskega ciklusa. "Če težave v dveh tednih ne izzvenijo ali se stopnjujejo, je vsekakor smiseln pregled pri ginekologu," je poudarila.
"Žal preventivni program za zgodnje odkrivanje raka jajčnikov in jajcevodov ne obstaja. Glede na to, da več kot 75 odstotkov primerov raka jajčnikov in jajcevodov odkrijemo v napredovanem stadiju, kirurško zdravljenje velikokrat zaradi razširjenosti bolezni ni mogoče," je dodala ginekologinja Nina Kovačević. Takrat bolnica najprej prejme predoperativno kemoterapijo, nato sledi operativno zdravljenje, kjer odstranijo rodila.
Pri zdravljenju raka jajčnikov so se v zadnjem času po besedah onkologa Erika Škofa zgodile obetavne spremembe, ki bolnicam omogočajo boljšo prognozo. Ob tem je predstavil možnosti zdravljenja, ki jih ponuja sodobna medicina. "Za zdaj je čas sledenja naših bolnic, zdravljenih z zaviralci PARP, v primarnem zdravljenju prekratek, zato bo treba počakati še nekaj let, da bomo imeli podatke glede petletnega preživetja. Naše dosedanje izkušnje pa so spodbudne," je dejal.
"Pomembno je, da se ženske ozavešča o tveganju za razvoj raka jajčnikov, zlasti če imajo bolezen v družini ali so nosilke genetskih okvar, povezanih z večjim tveganjem za nastanek raka jajčnikov, kot je na primer okvara gena BRCA1 ali 2," je opozorila Mateja Krajc z Onkološkega inštituta, ki je predstavila merila za napotitev in potek obravnave v genetski ambulanti ter spregovorila o možnostih preventive, če je okvara gena potrjena.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje